גלעד שלמור ודורון הרמן
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
4630

"לצערי לא מצאנו את הראש מעולם"

רצח מהעבר - מי ערף את ראשם של סופיה משייב ונכדה סיבליי?


סגן ניצב ניסים דאודי שחזר בשיחה עם טגניה ושלמור כיצד פענח את הרצח הכפול של הסבתא והנכד מהקווקז שזעזע את המדינה: "הבן הגיע עם מאבטחים, כמו דמות מסרט. שלחנו שוטרים לחפש את הראשים הכרותים בחירייה.  הרוצח סיפר שלקח לו שעה וחצי לכרות אותם"

בשנת 1995 נמצאו סופיה משייב והנכד שלה סיבליי משייב כשהם ירויים וערופי ראש, רצח שזעזע את המדינה. סגן ניצב ניסים דאודי, מפקד תחנת תל אביב צפון, ניהל אז את חקירת הרצח הכפול של משפחת משייב ברמת אביב ג'. דאודי סיפר לברהנו טגניה וגלעד שלמור על הפרשה: "הבן סיבליי לא ענה למשפחה משך כמה ימים והם הזעיקו ניידות סיור שפרצו לדירה. השוטרים מצאו את האישה והזעיקו אותנו. אנחנו גילינו את הגופה השנייה מגולגלת בתוך שטיח. מדובר באחת מזירות הרצח הכי מזעזעות שראיתי בחיי, זירה שנחקקה בזיכרון להרבה שנים. מהצוואר של הסבתא כבר יצאו רימות ומהצוואר הכרות של הנכד עדיין לא, מה שהצביע על העובדה שהם לא נרצחו באותו הזמן".

"סגרנו כמובן את הזירה והזעקנו את כל הכוחות המקצועיים. בזירה נמצאה טביעת אצבע שלצערנו לא הייתה במאגר. עוד ראינו שהרוצח עבד קשה מאוד כדי לנקות את הזירה וסידר את כל הדירה כדי שיחשדו או לא יחשדו. במקביל שלחנו עשרות שוטרים לחפש את הראש בפחי אשפה מהכי קרובים לזירה ועד אתר חירייה שאז עוד פעל. סברנו שכיוון שהרצח התבצע כמה ימים לפני שהתגלה, כבר פינו את פחי האשפה משם".

"חיפשנו את המניע לרצח. התברר שהסבתא והנכד היו אז רק ארבעה חודשים בארץ. לכאורה לא היו להם רקע פלילי או סכסוכים. אבל לפי מידע מודיעיני הבן של אותה סבתא והאבא של אותו הנכד השתייך לכנופיות פשע בקווקז. היה לנו מחסום שפה עם בני המשפחה, אז צרפנו לצוות החקירה חוקר דובר רוסית, שמתמחה בפשיעה הרוסית. בני המשפחה ממש לא ששו לשתף פעולה, כחלק מהתרבות של חבר העמים. הם  עצמם לא היו חשודים, אלא הכיוון היה ארגוני פשיעה מחו"ל, כשכריתת הראשים מהווה איזשהו מסר. יצרנו קשר עם המשטרה הקווקזית לראות אם זה סימן היכר של אחת הכנופיות שם. הבאנו את הבן של הסבתא לארץ. הוא הגיע מוקף בחבורת מאבטחים מסביבו. נראה כמו דמות מסרט ולא שיתף פעולה בכלל".

"פריצת הדרך הגיעה מחוקר פרטי שהמשפחה שכרה. מהשיחות שלו עם בני המשפחה עלה, שאחרי שאנחנו תחקרנו את אחת מהדודות, הגיע בחור בשם אולג יעקובוב, שהוא קרוב משפחה של הנרצחים והתחיל לשאול שאלות על הרצח, כמו האם זיהו את הגופות והם הם בטוחים שזה הסבתא והנכד. זה כיוון אותנו אליו והתחלנו לנבור לגביו. הבאנו אותו עלינו בכמה תרגילי חקירה, לקחנו ממנו בעורמה טביעת אצבע, על ידי זה שלקחנו מכל בני המשפחה, ושלחנו את טביעת האצבע שלו למטה הארצי בירושלים. במקביל בתשאול הוא סיפר שעבד כשומר ומאבטח בחברות שמירה. בדקנו איתם והם סיפרו שרדפו אחריו שלושה חודשים שיחזיר את הנשק, אותו הוא החזיר בדיוק ביום החקירה. ואז כבר היה לנו כיוון".

"קיבלנו תשובה על התאמה בטביעת האצבע ובאותו היום גם קיבלנו את הנשק מחברת השמירה, כשבמחסנית היו שני כדורים חדשים והשאר ישנים, ואז הצטיירה התמונה. לצערי לא מצאנו את הראש, למרות שחפרנו בטונות של אשפה. החשוד לא שיתף פעולה בהתחלה. אחר כך הוא טען שסומם, הובא לזירה וכשהתעורר ליד הגופות ברח משם. בסוף הצלחנו להוציא ממנו דרך מדובב שלקח לו שעה וחצי לחתוך את שני הראשים. המניע לרצח היה לקחת את הסבתא ולסחוט כופר, כספים, מהבן הפושע מהקווקז, שהיה עשיר".

12/01/2017