חד וחלק
עם יוסי מזרחי חמישי ב-09:00
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
977

"אין מספיק מנשימים ומיטות בטיפול נמרץ, שלא נגיע למצב של סלקציה"

מנהל המרכז הרפואי לגליל ד"ר מסעד ברהום: הפעילות במחלקות וחדרי ניתוח תופסק במהרה

|ברהום מסביר כי צריך להוריד את רף ההתקהלות לפחות ממאה אנשים כדי שהמדינה לא תגיע למצב החירום באיטליה שהחלו בסלקציה בטיפול בחולים מעל גיל 70 ולכן אחוז התמותה גבוה. "אני לא מסוגל באופן אתי לחיות עם רידוד טבעי, אני אטפל במי שאני יכול ואם לא תהיה ברירה נעשה סלקציה במי לטפל, כרגע לא נעשה את זה בשום אופן".


מנהל המרכז הרפואי לגליל ד"ר מסעד ברהום מודאג מהתפשטות הקורונה בארץ ובעולם. בראיון ב"רדיו צפון" ליוסי מזרחי הביע דאגה גדולה מהיעדר הרופאים והמיטות במחלקות טיפול נמרץ.  
ברהום  הסביר כי צריך להוריד את סף ההתקהלות לפחות ממאה אנשים כדי שהמדינה לא תגיע למצב החירום באיטליה, שהחלו בסלקציה בטיפול בחולים מעל גיל 70. 

ברהום: "אנחנו צופים להתפשטות רחבה במדינת ישראל, זו מחלקה קטלנית ב- 3 אחוז ובערך 12 אחוז בין בינונית לקשה וצריך חלק מהם להכניס לטיפול נמרץ. אין מיטות טיפול נמרץ מספיק, אין מנשימים מספיק, אין אנשים שיודעים לטפל בטיפול נמרץ בכמות כזאת. אנו  רואים מה שקורא באיטליה לא רוצים להגיע למצב הזה.

באירוע רב נפגעים שואלים מי המטופל החשוב ביותר, זה קשה מבחינה אתית. באיטליה לא מנשימים מטופל בן 70. אנחנו לא רוצים להגיע למצב שנחליט במי לטפל. 

בסין בתחילת הדרך 30 אחוז מהצוות נבדקו ובסינגפור האחוז כמעט אפס.

"אנחנו משתדלים בעזרת מד"א והקהילה כבר מודיעה מראש היכן החשודים בנגיף ביקרו בעולם. או שהיה במגע עם אדם נגוע או שפשוט הסתובב ברכבת או בקניון ומלכתחילה מבודדים איתו.
 
אנחנו בונים אוהל בכניסה לבית חולים כל חולה חשוד יבודד  לתחקיר ונחליט איפה נשים אותו בהמשך, אם בבידוד ומעקב קהילתי או אשפוז בבידוד כל עוד אין אבחנה. אני מקווה שעד סוף היום תהיה לנו מחלקת התפרצות. אבל בכנות זה לא יספיק, אנחנו מהר מאוד נגיע למצב שכמעט כל המחלקות יעברו לטיפול בחולי קורונה. מהר מאד נצטרך להפסיק פעילות במרפאות וחדרי ניתוח. לכן התקהלות של מאה אנשים זו לא היסטריה אלא החלטה הנכונה. אני לא מסוגל באופן אתי לחיות עם רידוד טבעי, אני אטפל במי שאני יכול ואם לא תהיה ברירה נעשה סלקציה במי לטפל, כרגע לא נעשה את זה בשום אופן". 

אתם מתגברים משמרות?
"משרד הבריאות שופך כסף על כוח אדם. אנחנו מתגברים אחיות ורופאים שיוכשרו לטיפול נמרץ שינשימו חולים, כי אם לא נכשיר אותם, נגיע לכשל של איטליה ש-60 מיליון אזרחים בבידוד ובתי חולים לא יכולים לקלוט חולים בגלל זה יש תמותה גדולה  כי כל בני ה- 70 ומעלה לא מונשמים.  אסור שזה יקרה בישראל, לכן החלטת ראש הממשלה ושר הבריאות היא נכונה. 
הפגיעה בכלכלה תהיה אם נפתח את הדלת לקורונה ונגיד לה 'תכנסי במי שאת יכולה' . ככה הכלכלה לא תשרוד, חייב לעצור את הכל ונהיה אחר כך חזקים יותר כחברה מגובשת".

האם כדי להקים בית חולים קיים רק לקורונה?
"כל בתי החולים יטפלו בקורונה, זה לא יעזור.  אין אופטימיות זו מגיפה קשה ואנשים מבינים לא להתנשק ולא להיות בהתקהלות ולא להסתובב בקניונים".


 בוא הקיץ  והטמפרטורה החמה ישנו את המצב?
"כולם מחכים לקיץ ויש סיכוי שתהיה ירידה בהתפשטות המחלה שתרד ל-50 אחוז וזה עדיין המון".

12/03/2020

דר מסעד ברהום מנהל בית החולים לגליל בנהריה