לא דופקת חשבון
עם ליאת רון ראשון עד רביעי ב-10:00
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
50

"אם לא תוצג עד מחר תוכנית הטבות לעסקים נקדם על הראש של הממשלה"

יו"ר ועדת הכספים ח"כ עודד פורר: המדינה צריכה לאשר 150 מיליארד שקלים

"בכל שעה יוצאת הנחיה אחרת, כל פקיד מדברר את עצמו ל'פוש' באינטרנט ובסוף שומעים שהמשנה למנכ"ל משרד הבריאות איתמר גרוטו אומר 'תכינו מנות קרב' ואחרי זה חוזר בו ואומר: 'סתם התלוצצתי'. גם שר החינוך אומר שלא יהיו לימודים עד הראשון לספטמבר ואחרי זה אומר 'התלוצצתי', לכן חייבים לקבל החלטות. חייב לכנס את הממשלה ולא לערוך כל יום בתשע מסיבת עיתונאים עם ראש הממשלה שיסביר לנו, למה אנחנו צריכים לקנח את האף עם ממחטה חד פעמית".


 יו"ר ועדת הכספים הנכנס עודד פורר (ישראל ביתנו) כינס את ועדת הכספים שעות לאחר שנבחר כדי לדון במצב העסקים לאור משבר הקורונה והשפעתו על המשק.  בראיון לליאת רון ברדיו צפון אמר פורר כי הוא ממתין להחלטת הממשלה לשורה של הטבות לעסקים אך במדינה והם לא יפורסמו עד מחר, ועדת הכספים תתכנס ותדון בהטבות ללא הממשלה בגובה פיצוי למשק בסך 150 מיליון שקלים. פורר הביע ביקורת קשה על התנהלות הממשלה שאותה הגדיר לא מתפקדת:
"בכל שעה יוצאת הנחיה אחרת, כל פקיד מדברר את עצמו ל'פוש' באינטרנט ובסוף שומעים שהמשנה למנכ"ל משרד הבריאות איתמר גרוטו אומר 'תכינו מנות קרב' ואחרי זה חוזר בו  ואומר: 'סתם התלוצצתי'. גם שר החינוך אומר שלא יהיו לימודים עד הראשון לספטמבר ואחרי זה ואומר 'התלוצצתי', לכן חייבים לקבל החלטות. חייב לכנס את הממשלה ולא לערוך כל יום בתשע מסיבת עיתונאים  עם ראש הממשלה שיסביר לנו, למה אנחנו צריכים לקנח את האף עם ממחטה חד פעמית". 

 עוד הוסיף ח"כ פורר: "זו תקופה קשה והממשלה חייבת לשמור על המגזר העסקי. הגחלים לוחשות ונבעיר אותם ברגע שנצא מהמשבר.
אני אומר באחריות, הממשלה חייבת לגבש תוכנית בעלות של 150 מיליארד שקלים ויש לה אותם ותפרוס על פני התקציב הדו שנתי. זו העת לשפוך את הכסף אם תרחיש ייחוס איך מתמודדים לאורך זמן, בינתיים הממשלה מתנהלת ולא מנוהלות. 

בסוף החוק הוא בהתאם לועדת הכספים אנחנו אם יידרש נחוקק חוקים שהממשלה לא עושה. אני מזמן דיון מחר לפרסם תוכנית שייכות לבעלי העסקים ואם הממשלה תבריז מהדיון נקיים אותו בלעדיה. את מפת הטבות המס הממשלה ברחה מלשרטט. 
 אין תוכנית לעסקים קטנים והכל בשליפות והכל ביוזמות מקומיות. הודעתי לאוצר לבוא מוכנים, אם הם לא יבואו מוכנים  ועדת הכספים תציג תוכנית. אנחנו נסייע לממשלה, הפיצוי הוא 150 מיליארד שקלים בתוכנית של שנה וחצי. אם המדינה מאפשרת לצאת לחל"ת היא אומרת שהיא משלמת לעובדים ולכן צריך צעד לעסקים הקטנים לקוסמטיקאיות, והמספרות, בין היתר שלא יפתחו מחדש אחרי התקופה הזו אם לא יהיה סיוע. 

 פורר הסביר כי בשונה מהמשבר הכלכלי ב- 2008 המדינה נמצאת במשבר ריאלי שעלול להשפיע על המערכת הפיננסית שלא הצטרפה למשבר. "הצורך של הממשלה להנמיך את הריביות, לפטור את העמלות ולהוריד את הבירוקרטיה.  שאלתי את החשב הכללי שאמר שיש  300 בקשות ביום, והוא לא מכיר כמה הלוואות אושרו. אז מעתה  יהיה מעקב ולא רק אלא גם סיוע  לעסקים הגדולים עם מחזור עסקי של 500 מיליון שקלים, יש מערכת שלמה שחייבים להסתכל עליה בצורה כוללנית". 

25/03/2020

ח"כ עודד פורר