לא דופקת חשבון
עם ליאת רון ראשון עד רביעי ב-10:00
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
7351

"יש מחדל בנוהל עבודה בין הרשויות לצה"ל ביידוע על תרגילים"

יום שישי בבוקר, בהלה רבתי ביישובי הצפון בעקבות תרגיל של צבא דרום לבנון בנקורה

דובר צה"ל לא מדווח על תרגילים שהם לא של צה"ל. חלק מרכזי הביטחון קיבלו הודעות מפיקוד צפון שלא הועברו לתושבים. בנהריה מתעקשים שהקב"ט לא קיבל כל הודעה והתושבים נלחצו ונכנסו למרחבים מוגנים.


בהלה גדולה  בקרב תושבים באזור הגליל המערבי ביום שישי האחרון בסביבות השעה 09:00 בבוקר נשמעו מטחים של פגזים שנשמעו היטב בנהריה, שלומי והאזור.  דובר צה"ל לא עדכן את הכתבים בתרגיל יזום, הרשתות החברתיות וכתבי מערכת רדיו צפון הוצפו בפניות של תושבים שנכנסו לפאניקה גדולה.

מבירור העניין התגלה כי צבא דרום לבנון ערך תרגיל צבאי בנקורה. נשמעו מעל 20 פיצוצים באזור, תושבים התקשרו למשטרת ישראל בלחץ רב, פנו למוקדי 106  ואחרים אפילו חששו ונכנסו למרחבים מוגנים

נזכיר כי רק לפני שבועיים מסתנן חדר לשלומית מגבול לבנון - וגם במקרה הזה צה"ל לא עדכן את מועצת שלומי על כוננות בגבול. נהריה היא העיר היחידה הטוענת כי לא קיבלה כל הודעה מגורם צבאי על התרגיל, בעוד שרוב יישובי המרחב הכפרי כן. מי אחראי לדווח לתושבים? ומי מחליט האם יש למנוע את המידע?

כתב החדשות הבכיר של רדיו צפון ומגיש תוכנית קפאין; יואב מינץ: "מעל 20 פיצוצים נשמעו בבוקר יום שישי ויש המון שאלות לשאול על האירוע הזה. אישה ישבה עם תינוק ורעדה מפחד ואנשים החלו לרוץ מפחד מבוהלים כי חשבו שהחלה המלחמה. הנקודה החשובה שעל פי דובר צה"ל האירוע לא שייך לצה"ל, דובר צה"ל לא מיידע את התקשורת ומי שמוציא את ההודעה זו חטיבת ההגנה המרחבית. מבדיקה שלנו לא כל הרשויות קיבלו וחלק שקיבלו החליטו לא לפרסם את המידע. קב"ט עיריית נהריה מתעקש שהוא לא קיבל את הידע על התרגיל. מצד אחד מחדל של קב"טים שלא העבירו הודעות והמחדל השני האם דובר צה"ל לא אמור ליידע את כולם?".

תושב נהריה דניאל רובמן נלחץ מאוד: "שמעתי בומים מטורפים, הייתי בטוח שטילים נופלים. רק אחרי שנכנסתי לקבוצות פיראטיות בטלגרם גיליתי על התרגיל. זה חמור שדובר צה"ל לא מיידע וזה לא פעם ראשונה כי היו תרגילי ארטילריה וחשבתי שזה כבר מצב מלחמה".

מנהל הביטחון של המועצה האזורית מעלה יוסף אליעזר אמסלם: "אנחנו קיבלנו את ההודעה ביום רביעי והעברנו את ההודעה דרך רכזי הביטחון ואמרו שיהיה שימוש בירי חי. התרגיל היה בשטח לבנון, שמעו את זה חזק במיוחד בגזרת החוף. היישוב הכי קרוב שלנו הוא יערה,  10 ק"מ מהנקודה וכן הקפדנו להעביר לתושבים. זה לא אמור להיות שיקול דעת של רכז ביטחון -כל הודעה מהצבא צריכה לעבור לתושבים".

יו"ר המועצה האזורית מטה אשר ויו"ר פורום קו עימות משה דוידוביץ: "אני לוקח אחריות אישית ומודה שישי לקונה בהעברת המידע. שצה"ל עושה תרגיל אנחנו יודעים איך להתנהל. שזה קורא בגזרת לבנון אין לדעת למה לצפות. התושבים שמעו בומים וחשבו שהיו התקפות של קטיושות והתקשרו למוקד המועצה. העברנו מסר במקום ואני מודה שיש בעיה ולהבא נטפל. צריך מבעוד מועד לעדכן את כלל התושבים. אין נוהל העברת מידע לתושבים, הקב"טים מעבירים לרב"שים ואין נוהל סדר. אני מבטיח שכיו"ר פורום קו עימות אני אפעל לנוהל מסודר".

מדובר צה״ל נמסר: ״לא מדובר בתרגיל של צה״ל, עם זאת עודכנו כלל גורמי הביטחון ברשויות״.
כתבה: רותם כבסה

28/06/2020