חד וחלק
עם יוסי מזרחי חמישי ב-09:00
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
232

המשרד להגנת הסביבה פתח בחקירה פלילית על עקירת הסלעים בחוף הדתי בנהריה

עיריית נהריה הוציאה את הסלעים ללא היתר. החוף לא מונגש לציבור הדתי


שבוע שעבר, טרקטור ניצפה בחוף שירת הים החדש שובר את הסלעים במים. עיריית נהריה ביצעה  עבודה שנעשתה ללא היתר, בניגוד לחוק.  עמותת צלול נקראה לאזור, דיווחה למשרד להגנת הסביבה שעצרה את העבודות ופתחה בחקירה פלילית. 

ארגון בצלמו פנה לפני חודש לעיריית נהריה בנושא הנגשת חוף שירת הים, לאחר תלונות שהתקבלו על היעדר נגישות. העירייה חנכה את החוף במעמד שר הפנים אריה דרעי, רק כגודל הציפיות, כך גודל האכזבות ובחוף לא ניתן לשחות. החוף מסולע, ללא שובר גלים, לא ידידותי לילדים וחסר הנגשה לנכים. 

שי גליק מנכ"ל בצלמו: "עשו חוף ולא בדקו את התנאים הטופוגרפיים כי  אי אפשר לשחות בו. הסלעים גדולים, זה לא מקום בשל לחוף, איפה שיש סלעים אנשים מתים. אנחנו לא בודקים חופים לפני שהם מוקמים והעירייה לא בדקה לעומק.  עוד דבר, לפי החוק כל חוף חדש מחויב לנגישות והעירייה לא ביצעה את זה.  התנהלות חאפרית כי לכולם מגיע חוף יפה. החוף  המרכזי של נהריה הוא הכי טוב בארץ ואנחנו רוצים חוף נעים נוח. 

דליה טל מצלול שעצרו את העבודות: "החוף הוקם בהיתר במקום מסולע עם גדודיות, חוף שאסור לפגוע בו, לכן  קשה לי להאמין שהעירייה לא ידעה מזה שהמקום ידוע כמסולע כי בהיתר רשום שאסור לפגוע בסלעים. אני לא יודעת אם זה חאפריות, אבל יש תהליך; קודם משיגים אישור, מגדרים, אחר כך מחכים לתלונות ומוציאים סלעים מה זה עבריינות?חוף מבודד הוא אוצר טבע, גדלים בו סרטנים ודגים ולא פוגעים בזה. אם רוצים לחיות בשלום עם הטבע- חילוניים ודתיים צריך למצוא חוף אחר.  גם אם יוציאו שלושה סלעים, זה חוף מסוכן, יש עומק מים וסלעים לעומק. הם צריכים לקבל חוף נגיש לא מסולע שיתאים לילדים". 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה:במהלך סיור בשטח, מפקח היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד להגנת הסביבה מצא שבמקום נעקרו סלעי ים על ידי ציוד מכני כבד וזאת על מנת ליצור חוף רחצה בנהריה. העבודה בוצעה תוך פגיעה מפורשת נוספת בסביבה החופית ובניגוד מוחלט להנחיות קודמות של מתכננת היחידה הארצית להגנה על הסביבה הימית למהנדס העיר, המתייחסות לאופן ומיקום מתחם החוף. בנוסף, הוקמה גדר התוחמת את החוף בשני צדדיו אל תוך הים עצמו, תוך גרימת פגיעה נוספת.בעקבות כך, פתחה היחידה הימית בחקירה פלילית לבירור נסיבות המקרה והאחראים לו. בתום החקירה, ובהתאם לממצאיה, המשרד להגנת הסביבה יחליט על המשך נקיטת צעדי אכיפה, במידת הצורך".


מעיריית נהריה נמסר בתגובה:״פתחנו לציבור העונה חוף נפרד ברצועת החוף היחידה המוכרזת באזור על ידי משרד הפנים. הסלעים קיימים במקום ולא הוזזוואנו פועלים על מנת להסדיר את הנושא מול המשרד להגנת הסביבה. אנו מזמינים את הציבור להגיע וליהנות מהחוף החדש לצד שני החופים גלי גליל וסוקולוב״.
30/07/2020