לא דופקת חשבון
עם ליאת רון ראשון עד רביעי ב-10:00
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
382

"במקרה של שיטפון כל תוואי הגעתון מהחלק המזרחי עד הים יחסמו"

ראש עיריית נהריה רונן מרלי לוחץ על מקבלי ההחלטות לבנות את מאגר החירום ביחיעם


אתמול בוועדת הפנים של הכנסת התייחס ראש עיריית נהריה רונן מרלי  לנושא טיפול הרשויות במשבר האקלים לקראת החורף הקרוב והחשש מהצפות חוזרות.  מרלי אמר בועדה כי כי יש חצי פתרון לשליש הסטה של הנחל שאפשר יהיה לסיים בתוך חודשיים במקום לחכות לשנה מעכשיו לפתרון כולל״.

 בראיון לליאת רון ברדיו צפון אמר הבוקר: "אמרו לנו שאין סיכוי שיהיה פתרון בחורף הקרוב למרות שיש כסף בהחלטת ממשלה ויש ועדת היגוי ופרויקטור אבל יש הליכים סטטורים להקים מאגרים והשטח ביחיעם צריך  לעבור את ההתנגדויות ולהוציא היתרים.  אבל הזמנו  את שר החקלאות  וצוות משרדו לסיור שדן גם באנפות והאקליפטוסים, עיקור וסירוס חתולים וכמובן בהיערכות בנחל.  למראה המזל משרד החקלאות הציג פתרון מהיר לנהריה - פתרון חירום, להסיט 30 אחוז מהמים לתוך מחצבת יחיעם וכך נהריה לא תשטף בשיטפון אם חלילה תרד אותה כמות מים השנה זה מציל אותנו, אני מסכים שזה פלסטר לחורף הקרוב זה לא הפתרון הכולל, החשש הוא מהחורף הזה אבל זו בשורה ואני מקווה שהטרקטורים יחלו לעבוד בקרוב. 

השר אמר שאין התנגדויות.
"מאגר יחיעם הוא נוח, זה לא השטח של נהריה אני רק לא מרפה ולוחץ כל הזמן ולכן  הזמנתי את השר לביקור". 

מה עם הקניון?
"הקניון תקוע שם, אין מה לעשות. רק אם מדינת ישראל תפתור את בעיית המים מגב ההר ואז כל הבעיה של נהריה תיפתר". 

אז איך אתם נערכים, יש גני ילדים על הנחל?
"אנחנו נערכים לחורף, הביקור של השר הוא חלק מההיערכות במקרה של שיטפון כל תוואי הגעתון מהחלק המזרחי עד הים יחסמו הצבנו עשרות מחסומים ונוכל לסגור כבישים ולבודד את השטח. התשתיות בנהריה כל כך ישנות בנות 60-70 שנה.   לפני יומיים גם הכנסנו רובוט   על תוואי הנחל מתחת לקניון וראינו מה יש שם ונטפל בזה גם.  אם המדינה רוצה לטפל, זה רק המאגרים וההחלטה התקבלה ואני מקווה בעזרת השם שההסטהשל המים תקרה עוד השנה".  

לא כדאי להסתמך רק על ההסטה הזאת. 
"ברור אבל זו החלטת ממשלה עם רשות ניקוז ושר חקלאות, אנחנו נתמודד.  עוד לא סיימו לשקם את נהריה מהשטפון העיר חזרה לתפקד באופן מלא אבל יש תשתיות שייקח הרבה זמן לשקם. כמובן  שלא תראי היום שהעיר עברה שיטפון אבל התשתית מאוד מורכבת". 

09/09/2020