ליאת רון
לא דופקת חשבון | ראשון עד רביעי ב-10:00
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
206

התוכנית של אלקין: אוניברסיטת חיפה תהפוך לאוניברסיטת הגליל

השר להשכלה גבוהה זאב אלקין: אוניברסיטת חיפה אינה יכולה להתפתח יותר

חזון אחרית הימים? האם אחרי הבטחות של 15 שנה תקום אוניברסיטה בגליל? על פי ראש הות"ת זה לא יקרה בקרוב. אך השר להשכלה גבוהה ומשאבי המים זאב אלקין הצהיר כי הוא מתכוון לשנות את אוניברסיטת חיפה שאין לה כל אפשרות להתקדם באמצעות שלוחות קמפוסים בצפון.שר ההשכלה הגבוהה והמשלימה והשר למשאבי המים זאב אלקין (ליכוד) מתכוון להפוך את אוניברסיטת חיפה לאוניברסיטת הגליל ולהקים שלוחות בצפון. את הדברים חשף השר בתוכנית "לא דופקת חשבון" עם ליאת רון ברדיו צפון 104.5 fm.

ההכרזה על הקמת אוניברסיטה בגליל  התקבלה לפני 15 שנה  אך אז המדינה ערכה תיעדוף להקמת אוניברסיטת אריאל.  אלקין: "זה תהליך ארוך ומייגע ממשלת ישראל הצהירה על הקמת אוניברסיטה באריאל ובגליל וזה לא קרה. סימנתי את הנושא כאחד מהיעדים שלי. יש ויכוח גדול האם להקים מותג חדש ולאחד כמה מכללות בגליל והציעו את זה כבר לפי עשור תוך כדי וויכוחים היכן זה יקרה. אני בוחן תהליך יותר מהיר וקל לשנות לחלוטין את פני אוניברסיטת חיפה כי היא אינה יכולה להתפתח לתחומי המחשבים, רפואה וטכנולוגיות בגלל הטכניון ומקומו הבולט. הרעיון לשנות את האוניברסיטה בחיפה ולהפוך אותה לאוניברסיטת הצפון".

יו"ר הועדה לתכנון ותקצוב פרופ' יפה זילברשץ אמרה חד משמעית שלא תקום עוד אוניבסיטה בצפון כי אין היתכנות ומצבה הכלכלי של אוניברסיטת חיפה אינו מעודד.

"אחד משני המודלים זה פשוט לחסוך את הביורוקטיה באוניברסיטה שכבר קיימת זה קיצור זמן" .


אז מדוע מתנגדים?
"לא ידוע לי שמתנגדים לנושא. היו לי שיחות עם ראש עיריית צפת שוקי אוחנה שתומך וגם פרופ' זילברשץ. המטרה להקים קמפוסים לאוניברסיטת חיפה כי בה אין מדעים מדויקים אלא רק מדעי הרוח והחברה. אני אומר שזה פתרון טוב כי הוא יאפשר לפתוח קמפוסים לרפואה, מדעי הטבע, מתמטיקה, מחשבים, הנדסה במספר מקומות בגליל. ממילא הרעיון המקורי של אוניברסיטת הגליל היה להקים מספר קמפוסים וגם המכללות הקיימות ממפוזרות במוקדים: תל חי, כרמיאל, עמק יזרעאל, כנרת ועוד.

יש שביתה  של מרצים במכללות ביניהן האקדמית כנרת.

"אנשי הסגל הזוטר צודקים שתנאי העסקה שלהם פחותים. הם נמצאים במשא ומתן עם הממונה על השכר כמה שנים והונחו מספר הצעות דרמטיות , אך הם רצו יותר ומשכו את המשא ומתן והם עשו טעות- כי נתנו להם הצעות מרחיקות לכת ומשבר הקורונה יכול להפחית את התנאים. בשנת קורונה לא מעלים שכר לאף סקטור. ניסיתי להתערב בסכסוך כדי לאפשר את פתיחת שנת הלימודים והצעתי הסכם זמני לשנתיים הכולל שינוי מעמד ועלייה בשכר אך הם בחרו לשבות. זאת שנה קשה גם ככה למערכת ההשכלהה גבוהה שמתפקדת בקשיים. אני חושב שהארגון שמייצג אותם 'הכוח לעובדים' שוגה בשביתה גם התאחדות הסטודנטים אמרה את זה כי ההצעות של האוצר לא ישתפרו אם נמשיך להיכנס יותר משבר מהקורונה, ההצעות יכולות להיות טובות פחות".

שכר הלימודים באוניברסיטאות יופחת?
"לא זו לא הדרך היעילה. אני מזהה מצב כלכלי קשה כי אין מקורות תעסוקה והוצע מליארד שקלים לסיוע מלגות לסטודנטים ובשנה כמו קורונה חייב להגדיל את הסיוע. אני במשא ומתן להגדיל את הסיוע.
אם אני כמדינה צריך להוריד את השכר לימוד, אז  אני מעדיף לא לחלק את ההטבה ל-320 אלף סטודנטים אלא לתת לסטודנטים שכן זקוקים לכך במצב סוציואקונומי".

21/10/2020