ליאת רון
לא דופקת חשבון | ראשון עד רביעי ב-10:00
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
264

המשרד להגנת הסביבה יעביר לעיריית נהריה את הסמכות לניקוי אסבסט

מסתמן העירייה תשמש מנהלת לניקוי שלב ב' , פעיל חברתי: "החלטה הרסנית"


פרסום ראשון: עיריית נהריה תקבל לידה את ניהול פרויקט דרך ירוקה בשלב ב' לניקוי האסבסט בנהריה. הפרויקט בשלב א' הסתיים בשנת 2017 והושקעו בו 317 מיליון שקלים בכל הגליל המערבי, אך מקטעים ובהם אסבסט פריך מסוכן נותרו חשופים לציבור עד היום. המשרד להגנת הסביבה גייס 25 מיליון שקלים לסיום הפרויקט רק שאינו מתכוון לנהל אותו. בימים אלו נמצאים במגעים אחרונים מול עיריית נהריה שתשמש מנהלת לניקוי החוף הצפוני (מדינת הילדים) והעירייה היא זו שתכשיר ותבחר את הקבלנים והספקים לניקוי.  

בשבוע שעבר נערך בבית המשפט לעניינים מנהלים בחיפה הדיון הראשון בעתירה שהגישו הפעילים החברתיים דב משה וגיל צפריר כנגד המשרד להגנת הסביבה ועיריית נהריה באשר לרשלנות בטיפול במפגעים וסילוק אסבסט במספר אתרים ציבורים. 

משה אמר הבוקר בתוכנית לא דופקת חשבון עם ליאת רון ברדיו צפון: "החלטה גרועה מאוד, אני דואג, לעירייה אין את האמצעים והניסיון לטפל בפרויקט כזה. הכתובת לא מתאימה. אני שואל את עצמי מה הידע והניסיון של עיריית נהריה באסבסט. בעירייה יש בסך הכל סוקר אסבסט עובר קורס של 12 שעות והוא מוכשר לעבודה".

אני רוצה שזה יפונה. 
"רק לפני מספר חודשים המשרד שלל מעיריית נהריה 1.5 מיליון שקלים שניתנו עבור פינוי אזבסט מהשטפונות ובכל זאת עברו עשרה חודשים ועיריית נהריה לא עשתה את זה, איך הם מסוגלים לטפל בהיקף כזה אם לא היו מסוגלים לטפל בעבודה שהיא לא שארית האחוז משלב ב' . המשרד להגנת הסביבה צריך לחזור בו".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה:"לאחר הסיום המוצלח של שלב א', שהיה נרחב ביותר - בהיקף של 327 מיליון שקל ,שמתוכם שילמה איתנית 150 מיליון שקל, המשרד להגנת הסביבה פועל להתחלת שלב ב' וסיום ניקוי קרקעות הגליל המערבי מאסבסט פריך מסוכן ומזהם ולשם כך הקצה 25 מיליון שקל.בימים אלה, המשרד מבצע פעולות היערכות להתקשרות עם עיריית נהריה, אשר תשמש כחברה מנהלת שבאמצעותה יופעלו הקבלנים ואנשי המקצוע לביצוע עבודות סילוק האסבסט.

 כפי שנעשה בשלב א', לאחר סיום תהליך ההתקשרות, יקים המשרד את המינהלת וכן את ועדת ההיגוי, אשר ינהלו ויפקחו אחר עבודת העיריה בפרויקט. במקביל, המשרד ממשיך לפעול מול העיריה על מנת שתסדיר בהקדם את פינוי מפגעי האסבסט הנמצאים בתחומי אחריותה – אך אין לכך כל קשר לשלב ב' של הפרויקט".


מעיריית נהרה לא התקבלה תגובה.

16/11/2020