ליאת רון
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
234

מועצת מטה אשר מסרבת לרשום ילדה מכפר עראמשה לגן בקיבוץ

בת חמש יושבת בבית מאז פתיחת שנת הלימודים למרות שאחיה מתחנכים בחינוך העברי

איה בת החמש יושבת בבית כבר ארבעה חודשים מאז פתיחת שנת הלימודים כיוון שמועצת מטה אשר מסרבת לרשום אותה לגן הילדים בקיבוץ אדמית השכן לכפר עראמשה וזאת למרות שאחיה הגדולים כן לומדים בחינוך העברי בקיבוץ כברי וגם התחנכו באותם הגנים בקיבוץ אדמית. אביה אברהים סואידן טוען לאפליה וגזענות


איברהים סואידן: "החלטנו שהילדים שלנו ילמדו בחינוך עברי מסיבות שונות ומטה אשר התנגדה בהתחלה, אבל נענתי בחיוב עם שני הילדים שלומדים כיום בבית הספר כברי ואת הבת הקטנה שלי מסרבים ואני טוען לאפליה. הם טוענים שאני לא באזור הרישום, והנסיבות עדיין קיימות. כל הזמן מתחמקים מהסיבות ואומרים שהילדה תפגע בתקן של מספר הילדים בגן וזה לא נכון". 

אתה חושב שזו אפליה?
"הגעתי למסקנה שזו גזענות. יש משפחות שאישרו להם מעבר של אזורי רישום ואישרו להם במגזר הערבי ואישר להם לעבור למוסד אחר. משרד החינוך לא מונע מהרשות לרשום. ואם אישרו לשני הילדים איך מצפים שאחותם תלמד במקום אחר?".

תגובת מועצה אזורית מטה אשר: המועצה מטפלת מול משפחת סווידאן בנושא כניסת בתם לגן באופן שוטף במשך חודשים רבים ועשתה ככל יכולתה על מנת שבתם תכנס לגן במקום מגוריהם. גם הערעור שהגישה המשפחה למנהלת מחוז צפון במשרד החינוך, נדחה תוך קבלת עמדתה המקצועית של מחלקת החינוך במועצה.

"שיבוץ במערכות החינוך מתבצע ככלל על פי אזורי רישום ומעבר בין אזורי הרישום עלול לפגוע במסגרות החינוך המקומיות. למרות זאת ישנם יוצאים מן הכלל והמועצה מקפידה לבחון כל מקרה לגופו. ישנם תלמידים בני הכפר עראמשה, כמו משאר ישובי המועצה הלומדים במסגרות אחרות. המועצה לוקחת בחשבון את מכלול השיקולים והנתונים, והיא מאפשרת למידה במסגרות אחרות לא פעם, כשהמצב מתאפשר.
במקרה זה, הוצאת בתם מאזור הרישום עלול לפגוע בתקן הגן, ובהמשך תקן כיתה בבית הספר היסודי ובכך לפגוע בילדים רבים בכפר. לצערנו, ממשיכים בני הזוג להשאיר את בתם בבית במקום לשלבה במערכת החינוך במקום מגוריהם וזאת למרות שהם מלווים על ידי קב"סית ומחלקת החינוך. חבל לנו שהמשפחה בוחרת להטיל דופי בכפר ובמערכת החינוך הטובה שלה ללא היכרות עם המערכת".


משרד החינוך: "הסמכות לרישום ילדים למוסד חינוכי ולהעברתם בין אזורי רישום מצויה בידי הרשות המקומית בלבד! המשרד לא מצא מקום להתערב בהחלטת הרשות".

11/01/2021


Photo by Yonatan Sindel/Flash90