ליאת רון
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
395

מוחמד בכרי: "אני מתכוון לערער שילמתי מחיר יקר"

יוצר הסרט ג'נין ג'נין מוחמד בכרי מגיב על החלטת בית המשפט לאסור את הקרנתו בישראל


שופטת בית המשפט המחוזי מרכז, הלית סילש, קבעה בפסק דין, שפורסם אמש, כי הקרנתו של הסרט " ג׳נין ג׳נין " בישראל תיאסר ואף הורתה להחרים את כל עותקי הסרט הקיימים בישראל, בנוסף, חייב בית המשפט את במאי הסרט, מוחמד בכרי , לשלם פיצויים בסך 175 שקלים ש"ח וכן הוצאות משפט בסך 50,000 ש"ח לתובע, סא״ל במיל׳ ניסים מגנאג׳י, שנלחם בקרב נלחם בקרב במסגרת מבצע ״חומת מגן״ באפריל 2012.

יונתן ואן קספל לוחם במצבע: "אחרי 19 שנים הצדק יצא לאור, אני שמח על פסיקת השופטת ושעושה צדק עם החברים שלי שנהרגו עם המשפחות השכולות. יותר קל לי לחבק אותם באזכרות ונחת ואני עכשיו מוריד את האפוד והנשק".

יש כאלו שאומרים זה רק סרט, מיתוס  אולי היה נעלם. 
"הפסיקה שמה את הסרט במקום הראוי לו יחד עם סרטים אנטישמיים כמו היהודי הנצחי בתעמולה הנאצית. זה סרט שקרי כלפי חיילי צה"ל קיבלנו את ההוכחה". 

אני מנסה להשיג את מוחמד בכרי, אתה בשידור ברדיו צפון. איך קבלת את הפסיקה של בית המשפט?

"אני מתכוון לערער על הפסיקה". 

זה היה שווה את את המאבק הזה?
"זה לא שאלה בכלל אלא מה המצפון מורה לעשות. לפני 20 שנה ניקלעתי בסיטואציה במחסום ג'ינין וחייל ירה עלינו על מנת להרוג וזה היה הקש ששבר את גב הגמל תוך כדי מבצבע חומת מגן ואם הוא יירה עלינו כי אנחנו מנסים ללהפסיק את ההרג את מה הלאה. זה היה הטריגר והקש ששבר את גב הגמל". 

מאשימים אותך שאתה לא מאמין בקיומה של מדינת ישראל. 
"בחיים לא אמרתי את זה לעולם. אני אזרח מדינת ישראל מכבד את החוק ומשלם מיסים. אין שום דבר שנכון באמירה הזאת, ליהפך אני חלק מהמדינה עם כל המורכבות והבעייתיות של להיות ערבי פלסטיני וזה המחיר שאני משלם". 

אתה משלם את המחיר. אנשים נלחמו שהסרט יירד.
"אני יכול להבין אותם, מעולם לא טענתי שאני צודק מיליון אחוז. אני טוען שיש קוונפליקט שני צדדים והבאתי את האמת מהצד שלי".

השגות  לחופש ביטוי?
"חופש הביטוי נפגע, אני משלם מחיר כל כך יקר על זה שעשיתי את הסרט הזה ופוגע למען יראו ויראו ואף אחד לא יעיז לעשות סרט כזה יותר". 

אתה רואה את טראמפ שסגרו לו את הטוויטר. עליך אמרה השופטת שיצרת מציאות אלטרנטיבית
"מעליב אותי שאתה משווה אותי לטראמפ. נתתי במה לאנשים שלא הייתה להם במה לפני כן".

מה מעשיך היום בתקופה קשה?
"אני בסדר. הילדים שלי בסדר ואני חי עם אשתי ומסתפק בביטוח לאומי". 

 
ואן קספל בתגובה: "מוחמד בעבר היה גשר של דו קיום בין ערבים ויהודים מה שהוא עשה, נסע ללבנון התראיין לעיתון חיזבאללה  ושם הוא אמר ההיפך וקרא לא לקיים יחסים עם ישראל, עובדה שהוא שיקר ואני מציע לו להתנצל, לשלם ולגנוז את הסרט. אנחנו נמשיך להילחם על הצדק. ואם הוא בוחר ללכת להליך משפטי נוסף אנחנו נהיה שם". 

12/01/2021


מוחמד בכרי, ג'נין ג'נין
צילום: פלאש 90