ליאת רון
לא דופקת חשבון | ראשון עד רביעי ב-10:00
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
40

ניצב חכרוש: "כל מי שקורא לעצמו אחראי במשטרה חייב לטפל באלימות בחברה הערבית"

13 שנה לא הייתה משטרה בכפרים. חכרוש קורא להרגעת החמולות ומיגור הנשק מהשטחים

ראש המנהלת לשיפור שירותי המשטרה לחברה הערבית ניצב ג'אמל חכרוש בראיון על תופעת האלימות בחברה הערבית


לפני שלוש שנים הוקמה מנהלת לשיפור השירות בחברה הערבית. תקציב בלתי נלאה הושקע בפיתוח ויישום תוכניות עבודה, הקמת יחידות ונקודות שיטור. מדובר בקידום החברה הערבית לחיזוק הקשר בין המשטרה לקהילה במגזר ולעידוד גיוס צעירים ערבים למשטרה. מתוך רצון להביא לפתרון את משבר האמון בין האזרחים למשטרה.

כך למשל: מתחילת שנת 2020 בכפר כאבול תפסו 15 נשקים (8 אקדחים ו 7 רובים) ועוד אמצעי לחימה ומנעו הרוגים ופגיעות בגוף של חפים מפשע. מתחילת שנת 2020 ועד היום ברחבי מחוז צפון - נתפסו מעל 450 רובים ואקדחים שיורים תחמושת חיה ו264 חשודים נעצרו בגין כך והוגשו נגדם כתבי אישום ובקשות למעצרם עד תום ההליכים. משטרת ישראל משקיעה משאבים  למגר את תופעת האלימות בחברה הערבית הגובה מחיר כבד של חיי אדם, במחוז צפון , 80% מהמשאבים מוקצים לפעילות בישובי החברה הערבית במטרה למגר את תופעת האלימות והשימוש בכלי מלחמה ולמנוע פצועים והרוגים.

  בראיון ללא דופקת חשבון עם ליאת רון אמר הבוקר ניצב ג'אמל חכרוש: "אי אפשר להתעלם מהמצב בחברה הערבית, התוצאה לא טובה וכל מי שעוסק במשטרה וקורא לעצמו אחראי צריך להוריד מהמחלה שנקראת אלימות בחברה הערבית. לא הייתה משטרה בחברה הערבית ומאז הקמת המינהלת הכנסנו 13 תחנות ונוקודת משטרה, יש עלייה בפשיעה כי באו להתלונן יותר אבל בפשיעה חמורה למשל ג'אסר א- זקרא  מג'דל כרום וכפר כנא רואים פחות עבירות חמורות. פתחנו  נקודה גם בגליל המערבי ויש יותר תלונות ותיקים.  אני רוצה ושואף להגיע לאפס". 


אתה מרוצה? 100 נרצחים ב2020. 
"אני לא רוצה לדבר על הכמות כי כל נרצח זה עולם ומלואו. יש עלייה גדולה ואם אני מתייחס לשנת 2019 קרוב ל-40 אחוז מהעבירות מפוענחות. אני רוצה למגר את הרציחות ולא את הפענוחים.  בנוגע לעבירות הנשק זה מכה בחברה הערבית. ב-2020 נעצרו 5700 עצורים ועשרות אלפי כלי נשק נתפסו, המטרה היא להשקיע מאמץ במקורות הנשק ולייבש אותם, המקור מספר אחת של הנשק הוא מהשטחים ומגיע לידיים של עבריינים וגורם לנזק גדול למדינה". 

טובא זנגריה נראית כמו מערב פרוע.

"עשינו שם עבודת שטח על עבריינות וכנופיות ולא נעשה עוול כי זה כפר שאחוז הגבוה ביותר הם אזרחים נורמטיבים, לא כל הכפר עברייני ויש אוכלוסיה שהחלטנו לעשות לה סוף, האלימות היא כלפי אנשי כוחות הביטחון והמשטרה ונעלה רמה בלחץ על הכנופיות".

ראינו הצתת ניידות.
 "אלו עבריינים שבאים איתם בחשבון עד שלא השתלם להם. לא סתם הם מציתים ניידות כי רדפנו אותם, ומי שמעורב בירי והצתת הניידות יתפס".

מה אחוז השוטרים הלא יהודים במחוז צפון?
"האחוז הוא בסדר.  בכל משטרת ישראל יש פחות משלוש אחוז, הכוונה להביא עוד ועוד. השינוי הגדול שרק בשנתיים האחרונות יש 60 שוטריות מוסלמיות וזה שינוי גדול". 


עד כמה המשטרה נעזרת בשוטרים המוסלמים או ששומרים עליהם?
"המטרה להכניס אותם למשטרת ישראל ולתת אמון במשטרה הם עובדים בכל התחנות בארץ. השוטר המוסלמי לא מטרתו להילחם בפשיעה הערבית בצפון. הבעיה הגדולה היא הסכסוך חמולות אני קורא למנהיגי החמולות ולמנהיגים בואו נעשה צעד שלא יוביל לשפיכות דמים. אני קורא להם שאני אחד מהם חייבים להשתנות חייבים לפתור בסכסוכים בדרך אחרת".


12/01/2021