ליאת רון
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
123

"מדובר בהריגה בקלות דעת וזה 12 שנות מאסר"

הוריו של נעים מאדי שנורה למוות על-ידי חברו עתרו לבג"ץ כדי לבחון בשנית את ממצאי החקירה


הוריו של נעים מאדי, שנורה למוות על-ידי חברו אפיק טויבי, עתרו לבג"ץ כדי לבחון בשנית את ממצאי החקירה. פרקליט המדינה עמית איסמן ששמע את שני הצדדים אישר להחמיר את סעיף האישום לסעיף רצח באדישות. ואמר כי קיים סיכוי סביר להרשעה.

זואדי מאדי, אביו של נעים מאדי ז"ל, אמר הבוקר לליאת רון: "אין יותר הריגה במדינת ישראל, יש רצח שמדורג על פי המחוקק במדינת ישראל. אני היום יותר רגוע, אבל יחד עם זאת אני רק בתחילת המלחמה לאמת ולצדק, כי אני זעקתי את זעקת המשפחה מאותו הלילה שמדובר ברצח, וכעת: 'רצח באדישות' על פי הרפורמה החדשה של 2019. זה סעיף חדש, כי לא היה שום הסכם תקדימי כמו ההישג שהשגנו גם בבג"ץ שהורה לפרקליטות המדינה לבדוק את התיק מחדש, וזאת על פי העובדות ועל פי כתב האישום והתנהגותו של הרוצח. לכן מדובר כאן במפורש ברצח באדישות. אני מברך על כך שעו"ד עמית איסמן קיבל את ההחלטה המתבקשת והנכונה ומרוח דבריו של בג"ץ שניהלו את העתירה שלנו.

עוד אמר: "מהשהוא עשה זה למעשה לרצוח את הבן שליש שלוש פעמים, לא רק שהוא הפקיר את הבן שלי מחרחר למוות, הוא זיהם את הזירה, טשטש את הזירה, חיטה את עצמו ואת הנשק שלו בצורה מקצוענית כמו פסיכופת וכמו אחרון העבריינים והניח את האקדח על החזה שלו, בכדי לביים התאבדות. הוא הפיץ שמועה כאילו נעים ז"ל התאבד, ואני בז למשטרה שנסחפה אחרי רוצח מתועב. בתור הורה זה מרתיח אותי, אני כמו הר געש שהולך להתפוצץ, אני נשרף מבפנים כל יום מחדש. שמשטרת ישראל המשיכה לשקר את כולם כאילו מדובר בהתאבדות עד לשעות הבוקר המאוחרות, למרות שהרוצח נעצר בשלוש וחצי לפנות בוקר. זה לא רק ראיות פורנזיות, זה גם עובדות על כל ההתנהגות שלו. גם החברים שלו ביחידה העידו שאין סיכוי שנעים יפגע בעצמו אלא רק הוא יעשה את זה.ועדין משקרים את כולם, והוא גם הפיץ שמועה שנעים האבד.
ואצלנו הדרוזים חלילה וחס, מקרה של התאבדות זה לא ישכח ולא יסלח ואין על מחילה, וזה כתם לכל החיים. אני מנהל יחד עם בני משפחתי מאבק כדי לטהר את שמו של נעים, ועשינו את זה ואנחנו לא נשתוק עד שהרוצח יקבל את העונש הראוי לו: מאסר עולם פלוס על הסעיפים הנלווים.

כעת הוא עשוי לקבל מאסר עולם?
מאדי: "נכון כי רצח באדישות דינו מאסר עולם ויש לו עוד עשרה סעיפים נלווים: מעשים מגוונים מעשה סדום, איומים בנשק ועוד. זה בושה, אבא שלו אומר זה 'מלח הארץ', אבל הם גידלו רוצח בבית, מחבל על מדים. אני חלילה וחס אם זה היה קורה בצד שלי, לא הייתי מגונן עליו הייתי מפקיר אותו כי זה לא הערכים שלי ושל משפחתי ולא של העדה שלי.

הצד השני טוען שלא ירה בו?
מאדי: "אלו לא רק טענות שקריות ונבזיות אלא גם משוללות כל יסוד, כי הוא לא רק התוודה בפני מדובב שירה בנעים אלא גם סיפר מה עשה. מה שהוא עשה בשנות השירות הקצרות שלו אלו עבירות שעבריין עם שלושים שנה לא עשה. לא היה צריך לתת לו נשק וזה בושה".

איך מתמודדים?
מאדי: "לא קל, לא פשוט עברנו. ההישג נבע מתמיכה מסיבית של חברים, מכירים והקשת של החברה הישראלית, אנחנו ניהלנו מאבק משפטי ארוך בדרך הכי ממלכתית שיש, להבדיל מהמשפחה של הרוצח. זעקתי את זעקת המשפחה מהרגע האחרון למען הצדק והדין: רצח באדישות.

עו"ד תמי אולמן. המייצגת את הנאשם אפיק טויבי, אמרה: "אנחנו סברנו ולא רק אנחנו גם הפרקליטות הבכירה קבעה שמדובר בהריגה בקלות דעת, וזה 12 שנות מאסר. רצח באדישות זה דרגת ביניים במקום הסעיף שהיה, ודינו עד מאסר עולם. להבדיל ברצח במאסר עולם, שבו העונש זה מאסר עולם ללא שיקול דעת. זה סוג חדש של עבירה זה פעם ראשונה שקורה דבר כזה, עם כל הכבוד לפרקליט המדינה, דעתו שונה מכל מה שנשמע עד עכשיו מכל הבכירים שעברו על התיק. מי שהחליט זה פרקליט המדינה, וגם הוא יכול לטעות. כי אני באה ואומרת שאם אותם אנשים הגיעו למסקנה אחת, והם לא מבינים מה הם עושים אז צריך לפטר אותם. יש זכות ערעור כי תמיד אפשר לפנות לבג"ץ, ויש זכות להתנגד ולשכנע לבית המשפט למה לא לאפשר לפרקליטות לתקן את הסעיף ואת זה אנחנו נעשה, ומעבר לכך יהיה משפט והמטרה שלנו להוכיח את עמדת הנאשם ולשכנע את בית המשפט בעמדתו.

נעים: "עמדתי בסיטואציה קשה מול הבן שלי ללא רוח חיים ומשקרים אותי ומטייחים אותי. קשה לצד השני לקבל את מה שפרקליט המדינה אמר, והם עומדים על הרגליים האחוריות שזה הריגה בקלות דעת שאין חיה כזו לאור המקרה".

14/07/2021


צילום אילוסטרציה: נעם ריבקין פנטון/פלאש90