גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
6543

האם צה"ל ערוך למערכות מצפון ומדרום?

אלוף (מיל') גרשון הכהן, לשעבר מפקד הגיס המטכ"לי על ההערכות של צה"ל להסלמה בגזרות ישראל: "סדר הכוחות לא מספיק; צריך להגדיל את צה"ל בעוד שלוש/ארבע אוגדות"


מפקד הגיס המטכ"לי אלוף (מיל') גרשון הכהן, שוחח עם גדי נס על דבריו של שר הביטחון בני גנץ שטען כי בצה"ל נערכים להסלמה גם בדרום וגם בצפון. "יש לצה"ל אחריות, הוא מממש אותה, פיקוד הצפון מתכונן, פיקוד הדרום מתכונן, חיל האוויר מתכונן, יש כמה בעיות שמאוד חשוב להדגיש אותם - מכיוון שאולמרט שכתב מאמר ואמר שאין יותר איומים וצריך להקטין את צה"ל, לא רק שלא צריך להקטין אותו הוא קטן מידי עכשיו אם מסתכלים על חומת מגן גם שם היו לנו קשיים אלו הייתה נפתחת זירה צפונית, סדר הכוחות לא היה מספיק אם הייתה נפתחת חזית בצפון לא היו משלימים את ייעדי חומת מגן. צריך להגדיל את צה"ל בעוד שלוש/ארבע אוגדות, ולבנות הגנה מרחבית בכל יישובי הספר וישובים שלא נחשבים ליישובי ספר". 

האם נראה התקוממות של חלק מהמגזר הערבי?

"זה עלול לקרות - זה ייקרה אם נחלש, כשהגמל נופל מתרבים אלה שבאים לתקוע בו סכין, אם הגמל הציוני יתחיל להתנדנד יתרבו האוייבים. השאלה הגדולה היא אם הייתי שר הביטחון הייתי מתייחס לרה"מ בציות, משהו עם כבוד, שר הביטחון לא ממש סופר את רה"מ ולכן הוא מתנכל ודוחה את התכנסות המועצה לתכנון ובנייה ביהודה ושומרון, ועושה את הכל, חמישים חמישים - בשיוויון, מה שבונים ליהודים הוא יבנה גם לערבים. זאת לא הכוונה של בנט, הוא מחזיק הגה שלא מחובר לכלום כי השרים עושים דברים אחרים - זאת הבעיה לא מנסור עבאס". 

אם אנחנו יודעים על הערכות בגזרה הדרומית מדוע אנחנו לא יוזמים תקיפה בעזה?

"השר ליברמן חשב על זה כשהיה שר ביטחון, אבל במציאות של היום במיוחד אחרי מלחמת רוסיה אוקראינה, כדאי שעם ישראל שנותן תמיכה לאוקראינה, אם מדינת ישראל רוצה לפתוח מתקפת מנע, היא תהיה בצד של הרוסים, אלה שמחרחרים מלחמה. לפני שמדברים על גליטימציה בין לאומית צריך לבנות לגיטמציה פנימית בתוך החברה הישראלית - צריכה להיות הכנה של ההנהגה של עם ישראל להגיד להם שזו הפעילות ואין ברירה - כדי שהעם לא יתקומם שלא אמרתם לנו שיוצאים למלחמה", אך הדגיש כי התנאים שלנו לצאת מתקפת מנע בימים אלה היא אינה אפשרית בשל המערכה הרוסית מול אוקראינה 

12/04/2022


גרשון הכהן | צילום: גרשון אלינסון/פלאש90