ליאת רון
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
98

"הם רואים שאין ענישה, לא מכניסים אותם למוסד או טיפול, אז הם ימשיכו"

נאנסה על ידי נערים בשכבתה, נסחטה באיומים ואלו חזרו לבית הספר? • עו"ד סנדי פרנץ־אלקבץ, המייצגת את הנערה ומשפחתה, תקפה: "במשרד החינוך זה בדיחה - טוענים שהידיים כבולות" • רוית כהן, מארגנת המחאה, הגיבה


סערה בנהריה: על פי החשד בת 13 נאנסה על ידי חמישה נערים בגילאי 13־15. הנערה דיווחה על כך בתחילת החודש, לאחר שלפי החשד נסחטה על ידי בן שכבתה אשר איים כי יפרסם תיעוד שלה איתו במצב אינטימי. בימים האחרונים המשטרה שחררה את הנערים החשודים ממעצר הבית וארבעה מהם חזרו ללימודים בבית הספר. בעקבות כך, התקיימה הפגנה של הורים רבים סמוך לעיריית העיר כאות מחאה על חוסר הטיפול. ליאת רון שוחחה ברדיו צפון 104.5fm עם רוית כהן, מארגנת המחאה, ועו"ד סנדי פרנץ־אלקבץ, המייצגת את הנערה ומשפחתה, אשר הגיבו לדברים.

בפתח השיחה, טענה עו"ד פרנץ־אלקבץ כי "קטינים בגילאים כאלו לא מקבלים כתבי אישום חמורים אם בכלל, עושים להם הנחות. מהרגע שהיא חשפה את הפרשנה המזעזעת החלטו שכן נעשה רעש אבל מה גם שההורים בבית הספר, שלא קשורים לאף אחד מהצדדים, פשוט הרימו קול וזעקו לשמיים על זה שהילדות שלהם צריכות להסתובב באותו בית הספר עם הילדים שחשובים בעבירות המין החמורות האלו. במשרד החינוך זה בכלל בדיחה, הם טוענים שהידיים שלהם כבולות מאחר והמשטרה לא מעבירה להם את שמות הנערים, בטענה לחשש משיבוש הליכי חקירה. אני שואלת בתור עורכת דין - אם יש חשש איך ייתכן שהם לא מורחקים אחד מהשני? הם חוזרים ביחד לספסל הלימודים - זה לא שיבוש?"

"יותר חשוב מהכול, מבחינתי הנערה היא באמת גיבורה. היא הגיבורה הכי גדולה בתוך הסיפור הזה. אני יודעת בוודאות על עוד 3 ילדות שנפגעו מאותו הילד, אני לא יודעת את רמת הפגיעה, אני כן יודעת שהילד הזה תחת איומים הכריח אותם לעשות בו מעשים או שהוא עשה בהן מעשים תוך כדי שהוא מתעד את זה. אותן ילדות והלב שלי נקרע אליהן, למה שהן ילכו להגיש תלונה? הוא מסתובב בבית הספר והחברים שלו הכתירו אותו כמו מלך. הוא הפך להיות גיבור", זעמה.

כהן חיזקה את דבריה של עורכת הדין, וסיפרה: "הבן שלי למד בבתי הספר האלו. אני חושבת שחברות לא נמדדת רק באירועים ובמסיבות, היא נמדדת בכל דבר. האמא של הנפגעת היא חברה טובה ואני רוצה להודות לעורכת הדין שהיא צמודה למשפחה, לילדה, מלווה בכל שעה ובכל זמן. לא משנה לאן נלך, היא צמודה. אנחנו לא נגד אף אחד, רצינו להעביר מסר ברור ולא ייתכן שימשיכו צעירים לעשות דברים כל כך קשים וימשיכו לחיות כאילו כלום לא קרה כי אין ענישה. הם רואים את זה שאין ענישה, לא מכניסים אותם למוסד או טיפול, אז הם ימשיכו". 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "מחוז הצפון ובית הספר שמים לנגד עיניהם בראש ובראשונה את טובת התלמידה ועשו את כל המהלכים הנדרשים ליצירת מעטפת בטחון עבורה ולהבטיח לה תחושת מוגנות. יועצים חינוכיים, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים מלווים את המהלך, את הנערה ואת משפחתה. מנהלת המחוז שוחחה עם האם ועומדת עמה בקשר. המחוז יחד עם בית הספר יצרו הפרדה בין התלמידה לתלמידים.

בית הספר הונחה לקיים שיח רגשי עם תלמידי השכבה והוריהם, תחת אילוצי חקירת המשטרה, כדי לייצר עבורם תחושת בטחון, בדגש על חשיבות ההתנהלות ברשתות החברתיות והפצת מידע.
מנהלת המחוז מקיימת קשר שוטף עם המשטרה וגורמי הרווחה ועוקבת אחר ההתפתחויות. תוך כך, יתכנסו ועדות מקצועיות שיפעלו בהתאם להנחיות המשרד, ובכפוף לממצאי החקירה, לכשיתפרסמו".

עריכה: שני רומנו

27/04/2022