קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
42

הבחירות: "פתח לגורמי קיצון חשוכים וחסרי גבולות של חלק מהמכונים נבחרי העם"

ח"כ לשעבר ואלוף (מיל') איל בן ראובן לציון 40 שנה ל"שלום הגליל": "הבוץ הלבנוני נבע מכישלון מדיני ושכרון כוח שגרם עוול נורא ללוחמים, למפקדים ולזכרון הנופלים"


אלוף (מיל') איל בן ראובן, לשעבר סגן מפקד פיקוד הצפון, הערב בקרית שמונה יצוינו 40 שנה ל"שלום הגליל", והיית אז מג"ד שיריון 71 בחטיבה 188. מה הזיכרון שלך מהמלחמה ההיא מזוית שלא שמענו?
"כשמדברים על מלחמת לבנון הראשונה, לצערי הנטיה בקרב רבים לזכור את השקיעה בבוץ הלבנוני ולמעשה היתה הרבה אחרי המערכה הצבאית ונבעה מכישלון מדיני חמור מאד שבאה משכרון כוח וניצול כושל של מערכה צבאית מפוארת. בעיני הכותרות עושות עוול נורא ללוחמים, למפקדים וחמור מכך, עוול נורא לזכרון של 654 לוחמים שנפלו במערכה ההיא בין 6.6.82 ל- 26.9.82.
רק השבוע בדיון אצל הרמטכ"ל ציינתי שבהיבטים משמעותיים בעיקר בסוגיית התימרון יש כל כך הרבה מה ללמוד אותה מערכה ב 82. הובלתי אז את אחד החיצים שמימש את עקרון התחבולה איך חברתי לכוח צנחנים וביום הששי התיצבתי בפאתי שדה התעופה בביירות. אתמול הייתי עם הלוחמים שלי בתרגיל של אותו גדוד. אם היה שם מד לחץ דם של הלוחמים שלי, הוא היה מתפוצץ. ההתרגשות מהולה בזיכרון המלחמה ההיא ומצד שני מלוחמים ומפקדים שפגשנו שם.
חשוב שידעו בעיקר בצפון: אנחנו שיצאנו למלחמה ההיא ידענו בדיוק על מה אנחנו נלחמים, להגנת תושבי הצפון. אני אזכור את הלוחמים שנפלו, את אלה שלחמו ואזכור את הנעדרים יהודה כץ וצבי פלדמן שעדיין לא הצלחנו להחזיר, לצערי מתים, אבל להחזיר הביתה".
היית חבר כנסת וחבר בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. מה התובנה שלך לפיזור הכנסת ובחירות חמישיות?
"בעיקר עצוב לי. עצוב שממשלה מזן אחר של ימין ושמאל שפוי שיש בה גם ייצוג לאזרחים ערבים. חבל לי שממשלה כזו מתרסקת ונותנת פתח לגורמי קיצון חשוכים וחסרי גבולות ואופציה אפשרית להנהיג את המדינה שלנו שאנחנו כל כך אוהבים. מדאיג אותי שאנחנו יוצאים לתקופה שראינו אותה כל כך הרבה פעמים בשלוש שנים אחרונות וזה הולך להיות הרבה יותר חמור של שיח של אנשים שחלק מהם מכונים נבחרי העם בשיח אלים ומכוער, ונותנים רק דוגמא אישית רעה ומכוערת. זה חבל ועצוב. ההתרסקות הזאת והכניסה לשיח כל כך אלים. חבל כל כך. יש אנשים טובים אבל לצערי שומעים את השיח הזה מהבוקר עד הערב".
היו לך הצעות לחזור, לא מדגדג לך לחזור?
"האמת שאני מתלבט. מצד אחד אני מרגיש שאנשים כמוני צריכים להיות שם. מצד שני, הייתי שם וההתלבטות כל בוקר עם עצמי שמחייבים אותי. כשכתבת מרשת מפוארת אומרת לי: 'איל אתה לא מדליף לי מועדת חוץ וביטחון'. כשאני צריך להתמודד עם הדברים האלה, אז אני מעדיף לעשות דברים אחרים. ימים יגידו".

22/06/2022

צילום: מסך יוטיוב