קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
370

"החומה זה אנחנו בכלא. הם יודעים לעבור. צריך לכבוש את ג'נין"

חבר "הביטחוניסטים", אלוף (מיל') גרשון הכהן: "הצבת החומה היא למעשה יצירת גבול להיפרדות. זה כמו לאסוף צונאמי במצקות"

משרד הביטחון וצה"ל החלו שלשום בהקמת חומה ואמצעים טכנולוגים לאורך 45 ק"מ בתוואי קו התפר החל מאזור כפר סאלם בצפון השומרון. חבר תנועת "הביטחוניסטים", אלוף (מיל') גרשון הכהן, מבקר קשות את הצבת החומה: "יש לזה צורה של כלא. זה אנחנו בכלא והם יודעים לעבור. מי שחושב שאפשר להקיף את יהודה ושומרון בחומה כזאת לאורך 700 ק"מ, זו הזייה. זה כמו לאסוף צונאמי במצקות. זו יצירת גבול להיפרדות", אומר הכהן הבוקר בראיון ליואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104.5FM.


אלוף (מיל') גרשון הכהן, חבר תנועת "הביטחוניסטים", מזרד הביטחון וצה"ל החלו שלשום בהצבת חומה ואמצעים טכנולוגים לאורך 45 ק"מ של קו התפר מצפון השומרון. אנחנו בדרך לפתרון מניעת חדירה של שב"חים?
"פתרון שיש לו צורה של כלא ומי שנמצא בכלא זה אנחנו, לא הם. כי הם יודעים לעבור את הגדרות ואת החומות. יש קטעים שיש תפקיד לחומה כזאת, למשל לאורך כביש 6 מול קלקיליה. קטע מאד רגיש, גם ירו משם, תעבור שם רכבת 70 מטר בין קלקיליה וכביש ראשי במדינת ישראל, שם חומה כזאת כלי הגנה טקטי. אבל מי שחושב שיכול לקחת את כל יהודה ושומרון ולגדר אותו בחומה אפקטיבית של 700-600 ק"מ, זאת הזיה. א. כמה זה עולה, והאם בכסף הזה אי אפשר לעשות דברים בטחוניים אפקטיבים.
ב. כשבוגי היה רמטכ"ל, נשאל שאם את הכסף הזה, 20 מיליון ש"ח היה צריך לקבוע סדר עדיפויות לצה"ל, כמה היה שם על הגדר הוא אמר: 'אפילו לא שקל'.
אז אם הבנייה הזאת מיותרת לדעתך. מה לעשות במקום?
"צריך להבין שזה כמו לאסוף צונאמי במצקות. יש פה עוצמות. המרחב הזה לא ניתן להיפרדות, כמו שדיבר אהוד ברק. כמה צריך להקים חומות כדי שהג'ונגל לא ייכנס לנו לתוך הוילה. בוא נתחיל לחיות את המרחב הזה כמו בבושקה קטנה"
אז הבנייה של משרד הביטחון מיותרת?
"זה חרדות יתר של יהודים עם הזיות שהם יכולים להיות בטוחים מאחורי חומות. יש מקומות שצריך את זה. למשל החומה שנבנתה בגבול מצריים היתה נחוצה כדי לעצור מסתננים. ליהודה ושומרון יש תפקיד מדיני של יצירת גבול במסווה ביטחוני".
אז בניית החומה זו בעצם יצירת גבול?
"בדיוק ככה בלי לשאול את העם הם יוצרים גבול רוצים כדי להיפרד וחיות בגטו הקטן והצפוף ברצועת החוף, עם כל הדרכים הצפופות שלו"
מה אתה מציע?
"קודם כל לא להתרגש.
מה זה לא להתרגש, אתה מבין שחדירות גרמו לפיגועים: תל אביב, בני ברק, חדרה, באר שבע
"הם גורמות לפיגועים אבל הגדר לא תמנע אותם. מה זה 45 ק"מ, מי שרוצה לעשות פיגוע....
מה כן צריך לעשות?
"הפעולות של צה"ל בתוך השטח....
להציב חייל כל מטר?
"לא. הפעילות בתוך השטח. אם יש בג'נין אירועי טרור התארגנות טרור מעל מה שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו, לכבוש את ג'נין בחזרה, ולעשות סדר. כל הרעיון של היפרדות 'אנחנו פה והם שם' מופרך מהיסוד.
מה שהוריד את הטרור זה הפעילות של צה"ל בשטח לפני "חומת מגן" ואחרי "חומת מגן" מאז לילה לילה, צה"ל נמצא בשטח. אלה הדברים החשובים ביותר"

23/06/2022

צילום: אגף דוברות והסברה משרד הביטחון