ליאת רון
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
117

"עוד יום שחור לנוסעי התחבורה הציבורית"

הבוקר: סגירת קו החוף ברכבת ישראל יצר עומסי תנועה קשים • מעוז ינון מ'בארכבת' סיפר על אלה שנתקעו בפקקים • וגם יוסף שבעקבות הרפורמה בתחבורה שילם כפול על נסיעתו


הבוקר שיבושים קשים בתנועת מכיוון צפון למרכז: רכבת ישראל סגרה חלקים מקו חיפה תל אביב לצורך עבודות תחזוקה למשך שבוע שלם, מה שיצר פקקי ענק בכבישים. מעוז ינון מ'בארכבת' סיפר על הפקקים הקשים שהיו בדרך, "החוויות קשות, דוד מבנימינה שנסע בשאטלים לקח לו שעתיים ועשרים דקות לעומת 40 דקות, פי שלוש זמן מבנימינה דרך השלום בתל אביב. נוסעת מחיפה שעלתה על האוטובוס המהיר 901 מחיפה לתל אביב לקח לה יותר משלוש שעות, והיא עדיין לא הגיעה, היא הפסידה מבחן חשוב שהיה לה. בירושלים גם אוטובוסים של תוגברו, זה משפיע על כל המדינה ולא רק על תושבי הצפון - איחורים איחורים". 

בהמשך עלה לשידור יוסף, תושב הצפון שנוסע באופן קבוע לעבודה בתל אביב, בגלל הרפורמה בתחבורה שתכנס לתוקפה מחר, הוא מצא את עצמו משלם כפול על כל נסיעה, "החופשי חודשי שלי ברכבת מעמק יזרעאל לתל אביב הוא נגמר בתחילת החודש, קניתי כרטיסיה הייתה משתלמת עם 12 נסיעות, גם אותן ביטלו, אין כלום. יש שתי אפשרויות כרטיס בודד לנסיעה או חופשי יומי, זה יוצא שכל יום אני צריך לקנות את הכרטיס הזה, ממחיר של פחות מ-30 שקלים, זה הפך לכמעט 40 שקלים. החודש עשיתי חישוב מעל 340 שקל יותר, חצי יום עבודה, יש אנשים שזה יום עבודה שלם, זה מייקר לי את הנסיעה לכמעט כפול".  

מעוז המשיך והגיב לנושא ואמר, "אני לא מצליח להבין מה הם עשו שם - זה מורכב לי מידי, אני לא חושב שמשרד התחבורה מבינים, או ברכבת, או הנוסעים - עושים בלאגן לבלבל אותנו כדי שלא נשים לב לכשלים שיש שם". 

יוסף אמר כי, "יש גם אנשים שלא יודעים להשתמש באפליקציה, אני צעיר ואני עדיין מסתבך איתה. במכונות של הרכבת אי אפשר עדיין להשתמש בה, אנשים מבוגרים לא יודעים להשתמש בזה דרך הטלפון". 

מעוז הוסיף, "עוד מעט מסתיימת הקדנציה של מרב מיכאלי, אחת משרות התחבורה הכי גרועות שהיו פה במדינה. אני מקווה שהשר הבא יעניינו אותו הנושאים ולא ינסו למרוח אותנו".

תגובת משרד התחבורה, "במטרה לעודד את השימוש הקבוע בתחבורה הציבורית, משרד התחבורה מאפשר לרכוש מנוי "חופשי חודשי" המגלם הנחה של עשרות אחוזים בעלויות הנסיעות. במסגרת רפורמת דרך שווה, יוכלו הנוסעות והנוסעים ליהנות ממנוי חופשי חודשי ארצי משתלם במיוחד, המאפשר נסיעה חופשית באוטובוסים, במטרונית, ברכבלית ובכרמלית, ב-225 שקלים בלבד בחודש. כמו כן, ילדים ונוער יוכלו לראשונה לרכוש את המנוי ב-50% הנחה. לקראת יישום הרפורמה "דרך שווה", וכפי שפורסם מראש, החל מ-1 ביולי לא ניתן לרכוש כרטיס מנוי "חופשי חודשי גמיש", במטרה לייצר אחידות במנויים החל מ-1 באוגוסט. הנוסעים יכלו להמשיך ולרכוש נסיעות באמצעות "ערך צבור" המגלמת 20% הנחה או "חופשי יומי". כמו כן, החל ממחר (25 ביולי) ניתן לרכוש מנוי חופשי חודשי בתעריפי הרפורמה באמצעות יישומוני התשלום בתחבורה הציבורית".

עריכה: רעות מתתיהו ארגון

24/07/2022

צילום: נטע יערי