גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
3047

"צפו לעליית מחירים אחרי ה-1 בנובמבר"

יהודה שרוני ('מעריב') על מחיר הדלק והמאבק בעליית המחירים: "בשורה התחתונה יש מאמצים אמיתיים להילחם בעליית המחירים. האם זו תוצאה של כלכלת בחירות?"


הפרשן הכלכלי של מעריב יהודה שרוני בפרשנות על עליות המחירים וירידית מחיר הדלק.

שרוני:"מחיר הדלק ירד ל-6.58. בוא נאחל שהמחיר הזה מעמד יחזיק לפחות בחודש הבא, כי זה בא בעקבות הפחתת הבלו. עדיין מחיר הדלק בישראל גבוה, אבל מתחילים להתכנס לרמות הנורמליות. זו חגיגה, אבל צריך לזכור כי באותו היום מחירי החשמל עלו ב-8.6%. אנחנו מדברים על הגבלות בעסקאות מזומן, וכמובן שיש את רשתות השיווק שמדברות על העלאת מחירים. לדברי שרוני הרשתות מנסות להילחם ביצרנים ויבואני המזון: "לדעתי הם יצליחו כי הן מקבלות רוח גבית מהממשלה. בשורה התחתונה יש מאמצים רציניים להילחם ביוקר המחייה גם מצד הממשלה".

האם מדובר בכלכלת בחירות?

"בוא נאמר שזו כלכלת בחירות. אז מה? אני מקווה שהבלו על הדלק יחזיק מעמד גם לאחר הבחירות. זה לא נורמלי שמחיר הבלו יחד עם המע"מ יהווה 70% ממחיר הדלק. אנחנו בעיקר מתדלקים מיסים ולא בנזין. הגיע הזמן שרמתו תהיה ריאלית כמו במדינות אירופה. שלא יספרו לנו בלופים על איכות הסביבה. בסופו של דבר התחבורה לא נורמלית עם כל הפקקים. יש להוריד גם את יוקר המחייה במחירי המזון".

האם לרשתות השיווק יש יכולת לעמוד מול היבואניות?

"לרשתות השיווק יש מותג פרטי. יש היום מוצרים תחליפיים. בנוסף הן מקבלות רוח גבית מהממשלה, שר האוצר ליברמן מגבה אותם, וגם ההסתדרות נרתמה ויוצאת בקריאה להחרים את היבואנים הגדולים".

שרוני הוסיף כי הציבור חייב לערוך קניות חכמות ולא להכניס לסל את המותג הקבוע: "לא מאמין שבעיתוי הנוכחי יבואני המזון והצריכה יכפו על רשתות המזון למכור במחירים האלו".

מתי צפוי שינוי?

"תאריך היעד הבא יהיה 1 בנובמבר. אחרי הבחירות לדעתי המחירים יעלו. אבל אסור לשכוח את מחירי הדיור שמהווים מרכיב משמעותי ליוקר המחייה. הימור מושכל שלי הוא שהמחירים לא יכולים להמשיך לעלות. עם זאת לא חייבים לגור בתל אביב". לדבריו הקמת הקו האדום בין פתח תקווה לבת ים, תהיה שובר שיוויון: "זה ישפר את איכות החיים לכל מי שגרים על הקו".

01/08/2022

דלק
צילום: אוליביה פיטוסי/פלאש90