ליאת רון
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
35

מי ידאג לערביי הצפון?

חמש תחנות רכבת מתוכננות לקום בקו הצפוני, אך אף אחת לא ביישוב ערבי • חביש והיב, ראש מועצת ירכא, הגיב: "אני שמח מאוד בשביל השכנים שלנו, אבל יש לנו את הזכות ואת החובה לדאוג גם לדורות הבאים שלנו"


חמש תחנות רכבת מתוכננות לקום בקו הצפוני, אך אף אחת לא ביישוב ערבי. בינתיים עשרות אלפי תושבים נאלצים לנסוע לתחנה שנמצאת ליד מושב אחיהוד, שמונה מאות משפחות. אחרי עשורים של התעלמות, נחנך קו האוטובוס הראשון בטייבה. אבל במקום נסיעה בשכונות, הוא מקיף את העיר. ליאת רון דנה על כך ב־104.5fm עם חביש והיב, ראש מועצת ירכא, אשר יצא בקריאה ובקיש מהממשלה לדאוג גם להם. 

תגובת משרד התחבורה:

במסגרת תכנית החומש לפיתוח רכבת ישראל, משרד התחבורה מקדם בימים אלה את המסילה המזרחית שתחבר בין חדרה ללוד, ובמסגרתה, יוקמו תחנות ביישובים טירה וטייבה. זאת, לצד קידום התכנון הסטטוטורי של מסילת מנשה, הכוללת תחנה ביישוב באקה אל-גרבייה.

מסילת הרכבת כרמיאל-קריית שמונה, מהווה המשך ישיר של המסילה בין חיפה לכרמיאל ותשרת את כל תושבי ותושבות האזור. מיקומי תחנות הרכבת בתוואי נבחרו בהתאם לקרבתם למרכזי מגורים ותעסוקה אזורית ועירונית, קיימים או מתוכננים, כך שישרתו את הציבור באופן המיטבי. זאת, תוך התייחסות למגבלות ההנדסיות הקיימות בתוואי.

הטופוגרפיה המאפיינת את הצפון והגליל העליון, כוללת שיפועים והבדלי גובה משמעותיים, שאינם מאפשרים הקמת תחנות רכבת ביישובים גבוהים או נמוכים משמעותית מפני הקרקע.

עבור הישובים כגון ראמה, שזור ונאחף, תוקם תחנת רכבת חדשה במרחב המזרחי של כרמיאל, שתתן שירות לתושבי בקעת בית הכרם והמרחב הכפרי. כמו כן, במרחב צומת חנניה, תתוכנן בעתיד תחנה אזורית נוספת שתתן מענה לישובים המרוחקים יותר במרחב מרום הגליל.

יתר הישובים נמצאים על רכסי הרים או במפלס גבוה בהרבה מעל המסילה באופן שאינו מאפשר לתכנן בהם תחנה (מפלסים של מעל 60 מ' ויותר).

בפרויקט משלים ובהתאם למדיניות משרד התחבורה, חברת נתיבי ישראל תקדם תכנון מרחבי להנגשת תחנות הרכבת בצפון גם לישובים רחוקים יותר. במסגרת הפרויקט, ייבחנו ויתוכננו דרכי הגישה והנגישות של כלל האמצעים את התחנות, לרבות נתיבי תחבורה ציבורית ושבילי אופניים והולכי רגל. זאת, לצד פרויקטים תשתיתיים נרחבים נוספים שמבצעות חברות התשתית "נתיבי ישראל" ו"נתיבי איילון" במסגרת התכנית האסטרטגית לפיתוח תשתיות תחבורה ותחבורה ציבורית ביישובי החברה הערבית.

03/08/2022

צילום: נטע יערי