קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
701

"נעזבנו מהבחינה האזרחית, הפכנו לאזור החיץ עם עזה. אנחנו נצורים"

חקלאית ממושב נתיב העשרה בעוטף עזה, הילה פנלון: "התעוררנו למציאות מוזרה. סגרו לנו את השטחים החקלאים, סגרו בשערים צירים בתוך המושב"


הכוננות הביטחונית הגבוהה בעוטף עזה מחשש לירי רקטות נגד טנקים מוצאת תושבים מתוסכלים זה היום השני ברציפות. יואב מינץ שוחח עם חקלאית ממושב נתיב העשרה בעוטף עזה, הילה פנלון.
היא סיפרה כי, "התעוררנו לפני יומיים להודעה מאוד מוזרה, בדרך כלל שעומד לקרות משהו אנחנו מרגישים והמתח עולה והדברים ברורים, עכשיו זו קצת מציאות חדשה, כי מהעיניים שלנו לא קורה כלום, ואנחנו נמצאים במגבלות מאוד קשות, בתקשורת אומרים חסימת כבישים וזה נראה שזה מתסכם בזה. באמת ככה זה נראה, ושכשאני כן יוצאת מהמושב שלנו, מה שלא קורה ביומיים האחרונים, אתה נוסע שני קילומטרים צפונה ואתה מגיע לישוב נורמלי, אנחנו במציאות מוזרה שאנחנו סוג של נצורים במושב עצמו". 
המשיכה ותארה את מצבם, "אחרי שומר חומות הציבו לנו שערים בתוך הישוב ובעצם הם נסגרו השבוע לראשונה, זה מגביל אותנו ,סגרו לנו את השטחים החקלאיים פשוט בשער, אתה לא יכול להגיע לעבודה שלך, חקלאות זה לא חנות נעליים, אם לא תמכור היום תמכור מחר, הפגיעה של אזורים חקלאיים, העבודה שלנו הן חממות שצריכות טיפול והשגחה יום יומית, לא לעבוד זה אירוע ענק, לא לעבוד בחקלאות זה אירוע יותר גדול הושקעה היא עמוקה וארוכת טווח". 
גם טענה כי, "ברור לנו שהדבר הזה נעשה כדי לייצר הגנה ביטחונית ואף אחד לא מקל בזה ראש, אנחנו ידועים איפה אנחנו גרים, אנחנו בנתיב העשרה, אנחנו על הקו עצמו, כשסוגרים לנו כבישים בתוך המושב אומרים לנו שלא נוכל לנסוע בכביש הזה ובחממה ההיא. אם מישהו רוצה לטווח הוא יכול להגיע יותר לבית מאשר לחממות, אתה צריך לשבת בבית ולא לנסוע לחממה שהיא נמצאת בסיכון אולי פחות. הבית שלי באופן אישי קיבל קליע ישיר. יש פה מצב שאחנו מבינים שרוצים לעשות הגנה על האזרחים, ואנחנו מכבדים ומעריכים את ההגנה הזאת". 
לי באופן אישי מאוד כואב שכל אחת מהמערכות שהיו בשנים האחרונות האזור חיץ והגבול אסור לנסיעה בו, הלך והצטצמטם אחרי כל מערכה, פעם זה היה באזור קילומטר או פחות, כשחמאס הקים לנו את העמדה שנמצאת ממש על הגבול, ממש על הבתים שלנו, מה שעושים יש לנו מתיחות אנחנו נהיינו אזור החיץ אנחנו אלה שאסור להם לנסוע בצירים. מבלי שקרה שום דבר".
עריכה: רעות מתתיהו ארגון 
04/08/2022

צילום: אוסף פרטי