קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
59365

"מערכות הביטחון בקטאר חוששות מפיגוע במונדיאל שיבוא מגורמים אופוזיציונים"

המזרחן, ד"ר אל"מ (מיל') משה אלעד: "לדאעש יש חשבון ארוך עם הקטארים. למונדיאל גויסו 20 אלף אנשי ביטחון מקומיים ועוד 16 אלף תורכים, פקיסטנים ואחרים"


ד"ר אל"מ (מיל') משה אלעד, מזרחן במכללה האקדמית גליל מערבי ומומחה לנושא קטאר, מה אנחנו לא יודעים שעלול לפגוע במונדיאל בקטאר? 
"יש הרבה דברים שכדאי לדעת על קטאר. עד לפני כמה שנים קראו לה: תחנת טלוויזיה שיש לה מדינה, א-ג'זירה". במצב הקוסמופוליטי באזור, באמצעות התחנה הזאת הפכו מדינות למשועבדות מבחינת תקשורת. זו מדינה מוזרה: יש בה בסך הכל 320 אלף אזרחים קטארים ועוד 3 מיליון עובדים זרים שלמעשה מחולקים לשלוש רמות: יש את המנהלים עם החליפות והעניבות, יש את העובדים הפחות מוכשרים ובסוף יש את עובדי הבנייה שהתלוננו עליהם כי ניספו במהלך בניית הבניינים. עד 1970 היא היתה מדינה של דייגים שולי פנינים וכדומה. אחרי שתעשיית הנפט התפתחה כמו באמירויות, המדינה הזאת החלה לפרוח מבחינת עתודות גז והיא אחת המדינות עם עתודות הגז הכי גדולות היום אבל הם ידעו לשמור את העושר לעצמם ולא לשתף אחרים מלבד קונצרנים שהם היו חייבים ולמעשה זו מדינה אחת המושחתות מכל הבחינות בעולם הערבי אולי בעולם בכלל ואחת האיסלאמיסטיות הקשות בעולם הזה".
האם על הרקע הזה, יש משהו מההיבט האיסלאמיסטי, שעלול בהמשך להביא לפגיעה במונדיאל?  
"יכול להיות. אני רק מתרשם מהדיווחים. בהחלט מתפתח קונפליקט לאוהדים לבין הרשויות וה לא רק בנושא השתייה החריפה אלא גם בנושא הלהט"בים. הם מציקים לקהילה שם לאלה שהגיעו. כל נושא השתייה הוא קריטי מבחינתם של הרבה אנשים. יכול להיות שמתפתח שם קונפליקט שיגיע בסוף לעימות פומבי, שהכדורגל יהיה רק שולי בו. לא מתחילים עם אוהדי כדורגל. זה עם, זה דת וברגע שאתה מתחיל איתם וזה יתפתח לכל אוהדי הכדורגל, קטאר תסבול מזה. כרגע זה על מי מנוחות"
האם יש גופים או ארגונים פוליטיים אופוזיציונרים שעלולים לנסות לבצע במכוון פעולות מול המשטר ומול ההתאחדות לכדורגל הבינלאומית, כדי להוכיח שהם קיימים?
"אמא שלי אמרה לי: 'תנשך את הלשון שזה לא יקרה'. אנחנו בפרוש חוששים, גם שם מערכות הביטחון  בקטאר חוששות מפיגוע שיכול להיות לאו דווקא בגלל סיפור הרבה הלהט"ב או מסיפור השתייה החריפה, אלא פיגוע שיבוא מגורמים אופוזיציונים שכל כך לא מרוצים מהרבה בחינות בקטאר. למשל הם מצפצפים על העולם העני. הם לא עזרו בזמנו לכל הפליטים של האביב הערבי. יש להם המון חשבונות לא סגורים עם קבוצות שונות בעולם הערבי, כולל ארגוני טרור. למשל הם תמכו כספית בארגון טרור א', אבל לא תמכו בארגון טרור ב'. לדאעש יש חשבון ארוך מאד עם הקטארים. הם הביאו אנשי משטרה מתורכיה, פקיסטנים שיאבטחו אותם. מדברים בשקט שהם התייעצו עם ישראל. יש כרגע כ-20 אלף אנשי ביטחון מקומיים קבועים ועוד כ-16 אלף מבחוץ, תורכים, פקיסטנים, שהם אגב, חיילים מאד טובים. החשש הגדול הוא מפיגוע גדול שיעיב על כל המשחקים ויהפוך את כל העולם הערבי לבלתי כשר תמידי (בכ"ת) לקבל על עצמו אירועים מהסוג הזה. זה מה שמצפים. העולם הערבי חושש מאד מפיגוע גדול. אני מקווה שהכל יעבור בשקט, אבל כל כך הרבה גופים הם אנטי. אבל יש חשש שאף אחד לא רוצה".
21/11/2022

צילום: מסך יוטיוב