קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
973

"משמרות המהפכה ירצו להכניס את שחקני הנבחרת לבית סוהר או להוציא אותם להורג"

המזרחן, ד"ר אל"מ (מיל') משה אלעד: "הרבה אנשים בעולם החלו לסמפט את נבחרת איראן. כשהם שלא שרו את ההימנון הם לקחו על עצמם את הסיכון הגדול"


האם ואיך תשפיע הדחתה של נבחרת איראן מהמשך המשחקים במונדיאל לאחר הפסד 1:0 נגד ארה"ב, על שחקני הנבחרת בשובם לארצם? המזרחן, ד"ר אל"מ (מיל') משה אלעד שוחח על כך עם יואב מינץ ברדיו צפון 104.5fm.

"יש להם אהדה רבה בקרב הציבור והשלטון יצטרך לעשות חושבים אם לגעת בהם או להתעסק איתם בצורה שמשמרות המהפכה היו רוצים", אמר אלעד לגבי הנבחרת, והוסיף: "התפיסה של משמרות המהפכה שהם הקיצוניים יותר זה לקחת אותם איך שהם מגיעים ולהכניס אותם לבית סוהר לכל ימי חייהם או לענות אותם ואולי גם להוציא אותם להורג. התפיסה של השלטון הרשמי, היותר מתון טיפה, זה לעשות להם איזו דה לגיטימציה בציבור ולא יותר, אבל לא להתעסק איתם מבחינת בתי סוהר וזה מה שיקרה. כשהם לא שרו את ההמנון, הם לקחו על עצמם את הסיכון הגדול".

"היה שם לחץ של הציבור האיראני הגדול, במיוחד מי שישב ביציעים לנצח", סיפר, "הם רואים בזה ניצחון של 'הממלכה האיראנית' במרכאות על האימפריה האמריקנית. יש פה מן מאבק בין שתי תפיסות גם, כך הציבור רואה את זה. העניין הוא שהשחקנים לא ראו בזה ככה. המאבקים האלה בין מדינות, כשמגיעים למגרש הספורט, אסור להם כמובן להגיע לרמה של עימות אגרסיבי, ברוטאלי".

עוד אמר: "הרבה אנשים בעולם החלו לסמפט את הנבחרת האיראנית מכמה סיבות - ראשית, בהתחלה הם לא שרו את ההמנון כמחאה, ורק אחרי שהם קיבלו איומים על חייהם ממשמרות המהפכה הם החליטו לשיר, אבל הם לא שרו ממש. הם מלמלו אם שמתם לב".

"איראן עוברת איזשהו תהליך מאוד קשה"

לגבי המחאות שמתקיימות במדינה, אמר: "איראן עוברת איזשהו תהליך מאוד קשה שהרבה שנים לא קרה שם. יש פרשנים שטוענים שאנחנו קרובים מאוד להפיכה ממש, אני לא חושב כך. ממה שאני רואה, יש עוד דרך ארוכה לעבור, במיוחד כשהשלטונות מסיתים את הציבור וטוענים שה־CIA האמריקני עומד מאחורי ההפגנות האלה והוא זה שמניע את האירועים שם ולכן זה קצת מתיש את האוכלוסייה ומבלבל אותה".

לדבריו, "אני חושב שאנחנו צריכים להמתין, זה לא כל כך מהר. יש שם בהחלט מחאה קשה, אמיתית של בני נוער, צעירים, שאינם מעוניינים בהמשך שלטון האייתולות והאסלאם הקיצוני הפונדמנטליסטי, הם רואים מה קורה במערב ומה קורה במדינות ערביות דמוקרטיות למחצה והם מחפשים גם הם את החופש שלהם, את החיים הקצת יותר טובים".

עוד אמר: "המצב הכלכלי קשה ביותר בעקבות הסנקציות וזה עושה את שלו. אבל אנחנו לא ממש ערב הפיכה לדעתי. ייקח עוד קצת זמן, אולי".

30/11/2022

צילום: מסך יוטיוב