ליאת רון
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
316

"קיבלנו תוספת תקציבית של 250 מיליון שקלים"

השר לפיתוח הנגב והגליל, והחוסן הלאומי יצחק וסרלאוף על הקיצוץ בתקציב משרדו: "ידעתי שהממשלה לא תפעל נגד תושבי הנגב והגליל, לכן היה חשוב להציג כמה אנחנו צריכים את הכסף הזה"


השר לפיתוח הנגב והגליל, והחוסן הלאומי יצחק וסרלאוף על הקיצוץ בתקציב משרדו, שדרש שני מיליארד אך התקציב שקיבל היה בסביבות 250 מיליוני שקלים. לדבריו: "היום יש סיבה טובה לשמוח, מביאים הצעת החלטה ממשלה שתגדיר את ערך הציונות כערך מכריע בפעולות הממשלה, יש לזה ערך לתושבי הגליל והדרום. גם ביחס להרחבת ישובים קיימים, לוועדות הקבלה, לתכנון, הנחות קרקע לחיילים משוחררים". 

מה עם הישובים הערבים? "מצויין, בערבה בנו בנו 5300 יחידות דיור בשנה האחרונה, לסכנין 8000 יחידות דיור, התפתחות נהדרת שם, לכי לישוב הכפרי, כיום יש הטבות  כיום יש הטבות והנחה של 91 אחוזים על הקרקע לחיילים משוחררים בדואים, או ערבים, אנחנו רוצים שתהיה הנחה על הקרקע גם לחיילים משוחררים יהודים זה חלק מהחלטת המדינה של הציונות שיהיה שיוויון. אנחנו נותנים תצריץ, לשרת בצה"ל זה ערך חשוב. זו המשמעות של ההחלטה הזו מי שמשרת את המדינה בפרט אם הוא לוחם קרבי, אנחנו מייחסים לזה משמעות, ואנחנו נותנים תמריצים, הנחה של 91 אחוז בקניית קרקע, אנחנו רוצים שיהיה שיוויון, כמו חיילים משוחררים בדואים. עד 91 אחוזים כמובן שיש סל קריטריונים, בהנחה על הקרקע כפי שיש היום, ישנם אזורים שיש להם עדיפות לאומית. בעזרת ה' זה יהיה חלק מהקו, החלטת הממשלה הזאת".

בהמשך התייחס לתקציבים שהובטחו למשרדו 2.1 מיליארד שקלים, והיה במרכז מחאתם על ההצבעה על התקציב, "לא אמרנו שלא נצביע, לא עסקנו באיומים, עסקנו בשכנועים. ידעתי שהממשלה לא תפעל נגד יושבי הנגב והגליל, הממשלה הזאת הוקמה על הקולות שלהם, לכון היה ברור לי שהאירוע יפתר, לכן מה שעשיתי זה להסביר כמה אנחנו צריכים את הכסף הזה, להציג מתן שיוויון הזדמנויות, גם ראשי רשויות תמכו במהלך. קיבלנו תוספת תקציבי של 250 מיליןן ב2024, אנחנו עומדים על תקציב המשרד סך הכול לשנתיים על אחד וחצי מיליארד". 

בהמשך התייחסה ליאת רון לכך ששר החקלאות הקודם עודד פורר תקצב את משרדו ב-600 מיליון, והחזיר לקופת המדינה כ-150 מיליון, הפעם המקרה יהיה בדומה ונושא ההתיישבות אינה בידם של משרדו: "בתוך נגב גליל יש את רשות הצעירים, ואגף אזרחים ותיקים שיש שם תוכניות שרצות ומעבים אותם ונותנים להם תמיכה נוספת, 150 ועוד 30 מיליון. יש לי את שטחי הפעולה שלי, יש גם הסדרת ההתיישבות הצעירה, זה גם חונה אצלי". 

על שיתוף הפעולה עם שרת ההתיישבות אורית סטרוק, "יש קשר מצויין, ויש תאום מלא ולכל אחד יש את שטחי הפעולה שלו ואנחנו יודעים לעבוד ביחד מצויין". 

המשיך ואמר, "יש לנו פרויקט תעסוקה איכותית. יש לי חברת תעסוקה בתחום ההיי טק שמאתרת עובדים בנגב והגליל, אנחנו ממנים את ההכשרה, וגם נותנים את המקום לעבודה אחרי ההכשרה, אני לא רוצה להגיד מספרים אני לא רוצה להתחייב אבל מדובר בעשרות מיליונים. מדובר פה באלפי מקומות תעסוקה איכותיים, יש לנו פרוקיטים לסטודנטים בנגב ובגליל מלגות רפואה של רופאים שמתחייבים לעסוק בפריפריה. אני יכול לפרוס לך פה ים של תוכניות שאנחנו מקדמים - חובת ההוכחה היא עליי, יש לי צוות מקצועי שעובד ויודע לעבוד. הם לא עבדו רק עכשיו שיש תקציב, אנחנו פורצים החוצה עכשיו. בואי תראייני אותו בסוף השנה נבדוק אם נשארו עודפים והאם הצלחתי לממש - דבר אחד אני הוכחתי. הנגב והגליל הם על ראש שמחתי, חרשתי את השטח ונפגשתי עם כל ראש מועצה". 

עוד הפריח את הטענה כי התקציבים הולכים להקמתם של ישובים חדשים: "זה לא הולך רק להקמת ישובים חדשים, יש בניה נכונה של העוגה התקציבית ואנחנו עושים את זה בצורה מושכלת. יש קול קורא של הסרת חסמים כלכליים, לדוגמא יש פרויקטים במועצות שחסרים להם הגרוש ללירה, להשלים את הפרויטק, שהוא כלכלי שיניב כספים למועצה. אנחנו נותנים את הקול קורא הזה להשלמת הפרויקט ולכל מועצה יש את הפרויקט הזה שצריך את הבוסט הזה, וזה מאוד משמעותי". 

28/05/2023

השר יצחק וסרלאוף
צילום: יונתן זינדל/פלאש90