קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
31266

"איראן מקיימת הערכות מצב עם חזבאללה וחמאס שישראל חלשה ואם זה הרגע שצריך לתקוף אותה"

תא"ל (מיל') אמיר אביבי (הביטחוניסטים): "הסיכוי למלחמה גובר. המצג שהצבא לא כשיר, יוצר דה-מוראליזציה בצבא. הרמטכ"ל צריך לדבר בצורה יותר ברורה נגד הסרבנות"


תא"ל (מיל') אמיר אביבי, מנכ"ל תנועת הביטחוניסטים, התייחס בשיחה עם יואב מינץ ברדיו צפון 104.5fm לאי הוודאות והתמודדות הרמטכ"ל עם אתגר הפסקת ההתנדבות של הרבה מאוד מילואימניקים מהרבה מאוד יחידות. 

"התופעה הזאת שאנחנו רואים של אי התייצבות או סרבנות, די ממוקדת כרגע בחיל האוויר. בצבא היבשה שמהווה כשמונים אחוז מהצבא פשוט לא קיים. לא רואים את זה בחיל הים וזה בשוליים של המודיעין", אמר, והוסיף: "לפני כשלוש שנים כשקמה תנועת הביטחוניסטים, מצאתי את עצמי כבר בהתחלה מתראיין מול אותם הטייסים – פורום 555 התאאגדו והשתמשו בזסהות החיל אווירית שלהם והם לחמו בנתניהו בהקשרים של המשפט שלו. יש פה תופעה שהתפחתה בחיל. היא לא חדשה ומלווה אותנו כבר כמה שנים, והיה צריך לטפל בה כבר אז".

איך הרמטכ"ל וצה"ל אמור להתמודד עם המצב המורכב הזה?
"חיל האוויר נמצא בכשירות מלאה. אני להאמין שבמידה ותהיה הידרדרות כלשהי, כולם יתייצבו ויעשו מה שהם צריכים לעשות. הבעיה יכולה להיות, אבל לא קיימת כרגע, זה אם תהיה קבוצה קטנה של טייסים פעילים. כשטייס לא מגיע לאימונים, אז הוא מאבד כשירות ולא יכול לטוס. עם זאת הדגיש שזה עדיין לא קורה היום".

לדבריו, "על כל טייס כזה יהיו שניים-שלושה טייסים שירצו לבוא ולהחליף. בתי הקברות מלאים באנשים שחשבו שאין להם תחליף. לכולם יש תחליף. המסר צריך להיות - אתם מסכנים את ביטחון ישראל. אתם שוחקים את ההרתעה שלנו, וכל זה בשביל הדעה הפוליטית שלכם".

עוד אמר: "הרמטכ"ל יכול להתחיל להחזיר טייסים לשירות. להתעסק עם זה באופן פעיל. וזה נכון גם במטות. הדבר הנוסף והיותר מהותי – הצבא נוקט בגישה של 'אני לא מתייחס לאיומים, שולח מכתבי התייצבות ואם מישהו לא מתייצב אז הוא מטפל בזה". ביקש להזכיר: "מילואים זה חוק. יש את מי שמשרת בתוקף החוק, ואם בן אדם לא מגיע אז צריך לטפל בזה. ויש את אלו שחתמו על טופס התנדבות והחתימה הזאת מחייבת. הצבא בונה עליך".

"מי שמפר את החוזה עם המדינה ועם העם ופוגע בביטחון המדינה, זה הם. בסופו של דבר אם אדם יחליט שהוא מפקיר את העם שלו ועוזב, אז יבוא מישהו אחר במקומו", טען. 

מודאג מהכשירות הביטחונית?
"מודאג מאוד מהשחיקה בהרתעה. אנחנו רואים את איראן מקיימת הערכות מצב שותפות עם חיזבאללה וחמאס האם זה הרגע לתקוף את ישראל, לכן גם אם הרבה מהדברים לא נכונים, הם יוצרים מצג של צבא לא כשיר, וחיל אוויר לא כשיר, והאויבים ירצו לתקוף. זה יוצר דמורליזציה ובעיית לכידות. ברור שזה פוגע, אבל זה יוצר עוד משהו – נורמליזציה של תופעת הסרבנות. הצבא לא מדבר באופן מספיק ברור".

 

27/07/2023

צילום: פלאש90