קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
9722

"התעלמנו ממערב פרוע ביהודה ושומרון. צה"ל קרוע ולא לאורך ימים יוכל לשאת את הענין".

אלוף (מיל') אורי שגיא (מפקדים למען ביטחון ישראל): "ביבי נתניהו וחבורת המשיחים, הרמתם יד על הסיפור הציוני אתם אחראים על הטירוף במדינה אתם צריכים ללכת הביתה".


"ביבי נתניהו וחבuרת המשיחים אזובי הקיר מסביבו. אתם הרמתם יד על הסיפור הציוני. דמי חברינו ואחינו זועקים מן האדמה. אתם אחראים על הטירוף שיש במדינה. אתם צריכים ללכת הביתה", כך אמר הבוקר בזעם אלוף (מיל')אורי שגיא, ("מפקדים למען בטחון ישראל") בראיון ליואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104.5fm  אלוף (מיל') אורי שגיא, לשעבר ראש אגף מודיעין, מה דעתך על כך שמערכת הביטחון תיאלץ להקצות עוד כוחות לאבטחת הישוב היהודי והכבישים ביהודה ושומרון? 
"לא צריך להיות פרשן צבאי כדי להבין את העומס קצת יותר עומק. הגולם קם על יוצרו שם. כל השנים וכל הממשלות למען אמת, ולא רק הנוכחית, התעלמנו ממה שאני קורא מערב פרוע ביהודה ושומרון. לא כולם, לא כל התושבים, אבל מחד גיסה פלשתינאים שחיים לא באורח דמוקרטי מטבע הדברים ומאידך גיסא, קיצונים משיחים השתלטו על סדר היום בו, וצה"ל קרוע ולא לאורך ימים הוא יכול לשאת בענין והוא לא מתכונן גם למאבקים צבאיים אחרים שיכולים להתרגש עלינו"
היית גם מפקד פיקוד דרום, יש לפחות שלוש זירות מיידיות: יהודה ושומרון עזה וחזבאללה. אם היית רמטכ"ל מה היית עושה? כמה צה"ל מסוגל למתוח את השמיכה?
"יש לכל דבר מחיר. הוא מסוגל. הוא מסוגל גם לגייס מילואים, הוא יכול כמותית לכאורה לטפל בכמה דברים במקביל אבל המחיר הוא כשירות הולכת ויורדת, כוחות לא מאומנים, שלא לדבר שכמה משיחי טירוף מנסים להפוך את המשטר על פניו ולא מעט אנשים כאזרחים לא רוצים להמשיך ולהתנדב לשרת בצורה הזאת. אנחנו במשבר פנימי חריף מאד מאין כמותו והגבולות לא נהיו רגועים. אנחנו מכירים את מאזן ההרתעה שיש איתם, איראן לא שוקטת על שמריה, חמאס זו חבית חומר נפץ שיכולה להתרגש גם כן. המצב הבטחוני לא טוב, קשה מאד לצה"ל. לא יודע מה הייתי עושה במקום הרמטכ"ל. לא יודע להיכנס לנעליו, איש רציני מאד. היה פקוד שלי בעבר, איש אחראי ושקול מאד אבל ברגע זה אני לא מקנא בו".
אני שומע כאן הרבה אלופים ושמעתי כבר שמישהו קרא לשר הביטחון יואב גלנט להגיד: 'די, איני יכול יותר, אני מתפטר'
"לא אתן בעולם עצה למישהו שאני לא יכול להיכנס למקומו. אני לא קורא לאף אחד מהתפקידים במערכת הבטחון לנטוש. האלטרנטיבה שתבוא אחריהם מן הסתם תהיה יותר גרועה. לעיתים שני הצדדים מגיעים כאילו לאפיסת כוחות ומי שנשבר, נשבר. זה קרה לנו בחרמון, אנחנו קרובים 50 שנה למלחמת יום כיפור. אבל אולי מילה אחת למחוללי השבר הפנימי במדינת ישראח. ביבי נתניהו וחבורת המשיחים אזובי הקיר שמסביבו. אתם הרמת יד על הסיפור הציוני המשותף שנבנה בדמים תרתי משמע במשך 75 שנה. דמי חברינו, אחינו, אחיותינו זועקים מן האדמה.תראו מה עשיתם. אתם לא אחראים על חזבאלה אתם לא אחראים על איראן, לא אחראים על חמאס, אבל אתם כן אחראים על הטירוף שיש פה במדינה. תפסיקו עם הטירוף הזה אתם צריכים ללכת הביתה. אני מודה אני מקדים רק בחודש הבא פרשת לך לך, אני אקרא בה ואגיד לאדון ביבי: לך לך! 
הנה אתה אומר דברים יותר קשים ממה ששאלתי אותך. אתה מרגיש שריבוי הזירות שצה"ל מתמודד איתן, עלול לפגוע בכשירות של צה"ל לתפקד בו זמנית? 
"אני לא משווה, אבל הקושי הוא עצום. לפני 50 שנה ביום הכיפורים המצב הבטחוני היה בכי רע. אנחנו דור סרוט של זכרונות, קל וחומר בתקופה מורכבת. צה"ל היה חזק היה מאומן וידענו להפוך את הקערה על פיה. עכשיו אם יתחמם השוני הגדול יהיה שהעורף יסבול סבל גדול. אני מקווה שלא. לצה"ל עדיין יש כוחות לא מבוטלים, אבל השבר הפנימי הוא גדול. ברשותך עוד משפט קשה מאד: סבא רבא שלי היה ממייסדי יסוד המעלה והוא הוריש לנו את המסר הבא: יכולתי לממשלה עוינת תורכית. הם עזבו, אנחנו נשארנו. סבא שלי שנולד ביסוד המעלה אמר: לחמנו בממשלה עוינת בריטית. הם עזבו אנחנו כאן. עכשיו אם יכולתי לדבר עם הורי, הייתי אומר שאנחנו לוחמים בממשלה עוינת שהיא שלנו אנא נגיע? מי שקצת אחראי אם עוד נותרה בו טיפת אחריות אצל ראש הממשלה: תעצור את הטירוף הפנימי כדי שנוכל להתמודד עם הקשיים החיצונים". 
24/08/2023

צילום: יונתן זינדל/פלאש90