קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
295

"אנחנו במפולת בטחונית. אנחנו אומרים מה שלא יכולים להגיד מפקדי צה"ל"

אלוף (מיל') איל בן ראובן: "אנחנו מצפים להבנה של חברי הסנאט האמריקאי שיבינו מה קורה פה ויעבירו את יכולת השפעתם על מדינת ישראל ועל ראש ממשלה"


"אנחנו מצפים להבנה של חברי הסנאט האמריקני שיניבו מה קורה כאן ויעבירו את יכולת השפעתם על מדינת ישראל ועל ראש הממשלה", אמר הבוקר אחד מבכירי מערכת הבטחון שחתמו על המכתב לסנאט האמריקני ולוועדת חו"ב של הכנסת, אלוף (מיל') איל בן ראובן, בראיון ליואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104.5fm.
אלוף (מיל') איל בן ראובן, אתה בין בכירי מערכת הבטחון לשעבר שחתמו על המכתב לסנאט האמריקני ואומר: נתניהו מבצע פעולות שמפרדות את צה"ל". תסביר?
"אנחנו קבוצה גדולה שכוללת רבי אלופים, אלופים, ראשי מוסד ושב"כ שמאד מאד מודאגים, שבטחון לאומי הוא המקצוע שלהם. ובזה עסקנו כל השנים. אחנו מסתכלים ורואים תמונה בטחונית שחורה מאד מאד, מול פעילות חסויה של ממשלה וראש ממשלה שפועלת מתוך צרכים אישיים וגורם לסיטואציה שהיא בלתי אפשרית מבחינה בטחונית.כלומר מצב שבו למעלה מ- 10,000 מתנדבים לשרות הבטחון, החשובים ביותר, טייסים אנשי מטה ויחידות מיוחדות ורבים רבים. כשמנסים לסדר את המספרים למשל לא קוראים להם לשרות, על מנת לא להיתקל איתם ולא להביא אותם לסיטואציה שבה הם יודיעו: "אנחנו לא באים". ההדרדרות הנוכחית היא לא לבוא לא להתנדב. צה"ל מתפרק!. המכתב נשלח קודם כל ליולי אדלשטיין, יו"ר ועדת חו"ח של הכנסת שאחראית על הבקרה של פעולות הממשלה. אני עוזב רגע את הממשלה. התמונה הבטחונית כרגע היא שעזה מתחממת לילה לילה, מה שקורה ביהודה ושומרון, כמות התרעות שלא הכרנו בעבר מאז האינתיפאדה השנייה. המספרים הם עצומים שלא ידענו בעבר. פעולות טרור כאלה ואחרות, מה קורה בצפון עם חזבאללה. כל זה מתודלק בצורה מאסיבית ע"י איראן. כל זה בהסתכלות עלינו, מה קורה לנו? האויבים שלנו מסתכלים עלינו ואומרים זה הזמן".
למה המכתב הזה נשלח לסנאט האמריקני? זה יוצא דופן.
"נכון. אנחנו מנסים לעצור את המפולת. אנחנו במפולת בטחונית. אנחנו בעצם אומרים את מה שחושבים מפקדי צה"ל ולא יכולים לומר. מישהו צריך לומר את הדברים האלה ולעשות כל מה שניתן כדי לעצור את המפולת. האמריקאים, אמרוים וצריכים להיות מאד מאד מוטרדים שאולי הנכס האסטרטגי ביותר שלהם, הולך ומתמוטט"
לאיזו תגובה אתם מצפים מהאמריקאים?
"אנחנו מצפים להבנה של הסנאט האמריקאי שיבין מה הולך פה. שיעבירו את יכול השפעתם על ממשלת ישראל ועל ראש הממשלה שנמצא עכשיו בארה"ב בביקור מביך של ראש ממשלה שפועל בצורה לא רציונאלית. ראש ממשלה שמעז להגיד על לוחמי צה"ל הטובים ביותר שלנו, הוא מעמיד אותנו לצד אש"ף ואיראן. לא שמענו דבר כזה מעולם!
הלשכה שלו הוציאה הודעת הבהרה.
"עזוב עזוב, זו אמירה מתוך לחץ מתוך הסטריה. זה האדם שהאדם שבמצב לחץ קיצוני יעמוד בראש ממשלת ישראל ויוביל אותנו לחס וחלילה למערכות. האיש הזה קרס. מערכת הבטחון קורסת מבחינה ארגונית.היא מחולקת לשלושה: שר בטחון שאחראי על הצבא וסמוטריץ' שאין לו מושג ירוק אחראי על המנהל האזרחי ופועל מתוך אג'נדה משיחית ושך אתהשמיכה לצד כזה או אחר, בן גביר שאחראי על המשטרה, דברים שהדעת לא תופסת".
ראש הממשלה הודיע שלא יגיע לטקס האזכרה השנתי הממלכתי לראש הממשלה המנוח יצחק רבין כי הפך לטקס פוליטי ויגיע רק לכנסת.
"הוא לא יגיע כי הוא מפחד להגיע לטקסים הלאומיים וגם לא חלק מהשרים לו כי הם חוששים ממה שקורה בהם. אגיד לך בסוד, מארגני הטקסים מאד שמחים שהוא לא מגיע כי זה מיד מייצר מה שאנחנו רואים עכשיו בארה"ב. מדינת ישראל בסיטואציה חברתית בלתי אפשרית. הוא לא יכול להגיע כמעט לשום טקס כי מחכים לו האנשים הטובים ביותר ואומרים לא מה דעתם על מה שקורה. מנסים לעצור את המפולת שאנחנו נמצאים בה. זה נכון בטחונית, זה נכון כלכלית. שמעתי אתמול אנשי כלכלה מאד מאד בכירים. זאת מפולת . אנשים לא משקיעים כבר בכלכלה. אנחנו בצניחה חמורה. אתה לוקח את כל התמונה ואומר שזה לא יכול להימשך בצורה כזאת. לכך הזדעקנו במכתב. גם החתומים וקשת פוליטית מכל הכיוונים של אנשים של מוטרדים מהדרדרות עמוקה למדרון תלול. איפה היינו לפני 9 חודשים ואיפה אנחנו נמצאים עכשיו. צריך לעצור את הגלגל הזה. זה לא רק הוא, זה כל הבן גבירים, והסמוטרצ'ים. אנחנו בסיטואציה נוראית ועושים כל מה שאפשר". 
19/09/2023

צילום: תומר נויברג/פלאש90