קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
47218

"ייתכן שנראה בימים הקרובים שיגור בלונים, מטעני חבלה, הצתת שדות ואפילו ירי רקטי מעזה"

סא"ל (מיל') ירון בוסקילה (מזכ"ל "הבטחוניסטים"): "צפויה דרמה בבית המשפט העליון. יכול להיות שרבנים עלולים לומר ללוחמים דתיים להתגייס אך ורק ליחידות אחרות"


חמאס מנסה ללחוץ על ישראל בגלל משבר כלכלי. לכן ייתכן שנראה בימים הקרובים, שיגור בלונים, מטעני חבלה, הצתת שדות ואפילו ירי רקטי מעזה". כך אמר הבוקר סא"ל (במיל')  ירון בוסקילה, מזכ"ל "הבטחוניסטים" בראיון ליואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104.5fm.
 
סא"ל (מיל') ירון בוסקילה, מה הסיבה להסלמה בעימותים בין הפלשתינים לצה"ל בצפון רצועת עזה, האם אנחנו נערכים לחידוש ירי רקטות בדרום?
"השאלה הגדולה היא מה חמאס רוצה. מה קרה פתאום שחמאס התחיל את הפרות הסדר ולאן הוא מכוון. אני חושב שלחמאס יש שני מנועי פעולה מרכזיים. המנוע הראשוני  הוא האוכלוסיה. יש משבר כלכלי חמור ברצועת עזה. האוכלוסיה מפעילה לחץ כבד על חמאס, מתחילה להיות הגירה שלילית משמעותית מעזה למצרים ומשם לאירופה. חמאס רוצה להגדילאת ההקלות ואת כמות הפועלים שנכנסים לעבוד בישראל ולהרחיב את שטח הדיג והוא עושה את זה דווקא באמצעים האלה כי הוא יודע שמדינת ישראל לחיצה, אם זה הפרות סדר בבתי הכלא ודרך הלחץ הזה הוא מנסה להגיע להישגים. לכן אני מעריך שנראה בשלב הבא, שוב שיגורים של בלוני נפץ, מטעני חבלה, לייצר הצתות בשדות  מסביב, וגם ירי רקטי בעוטף של רצועת עזה, לעבר הקיבוצים, המושבים אולי לשדרות כדי להגביר את הלחץ ולהשיג את ההישגים שהוא רוצה. הואימתח את הקצה עד שהוא יגיע לאיזשהי הידברות עם מצריים וישראל ולהסכמות. אני חושב ששר הבטחון עושה נכון שהוא לא פותח את המעברים כרגע, לא מאפשר ליותר מ-10000 פועלים להיכנס לישראל ורוצה להראות לחמאס שהוא יוצר מצב שהוא מפסיד. המנוע השני הוא שאיראן לוחצת על חמאס לחוסר יציבות גם ברצועת עזה והוא מחוייב אליה כדי להראות תשלום מס רצינות וגם לייצר אירוע וליצור חוסר יציבות ביהודה ושומרון".
 זה מתחבר למה שקורה בג'נין, כוחות גדולים של צה"ל מה קרה שם?
"צה"ל לא רואה שינוי בכמות הטרור שמיוצר שם ולכן הוא נאלץ לחדור פנימה. הנקודה היא שצה"ל לא רואה שינוי כי צה"ל עצמו לא עושה שינוי בדרכי הפעולה. צה"ל נפגש עם אותן עוצמות טרור אולי אפילו יותר כיוון שלא שומרים על רצף פעילות מאז מבצע "בית וגן". פעם אחת אתה לא שומע על רצף פעולות, בנוסף גדר מירדן פרוצה וכמות הברחות של אמל"ח גדלה וזורמת פנימיה, הטרור ממשיך וגדל וכמות ההתרעות הולכת וגדלה, ואז אנחנו מחויבים להיכנס פנימה. לא נראה שינוי בג'נין אם לא נשמור על רצף של פעילות מבצעית, אבל פעילות רחבה. פעילות ומעצר זו פעילות משלימה זו לא פעילות רחבה. מה ששובר שיוויון זה אסף מבצעים מהסוג הזה על פני זמן שפוגע בטרור".
ראינו עכשיו תקיפה באמצעות רחפן מתפוצץ וגם מטען חבלה שפגע ברכב שלנו ולמרבה המזל לא היו לנו נפגעים, אבל זה מסמן איזשהי הסלמה בג'נין.
"למעשה הרחפן הזה התפוצץ על שני מחבלים ומיועד לשגר את עצמו ולהיות נפיץ בנקודה באוויר. הוא נקרא "רחפן מתאבד". זהו אמצעי חדש שנחשף לציבור. המימד האווירי לוקח חלק יותר ויותר כדי לחסוך בחיי אדם. הציר הזה איראן - פארק הירקון פתוח וכמות המטענים ואיכותם הולכת וגדלה".
מה דעתך על הפרסום שצה"ל יודיע היום לבית המשפט העליון על פתיחתן של יחידות מובחרות כמו סיירת מטכ"ל לנשים?
"כל מקום שיש תועלת מבצעית כמובן שצריך לפתוח את השרות לכל מי שיכול לתרום. השאלה היא מה קודם למה: ערך הניצחון או ערך השיוויון. צה"ל בראש ובראשונה צריך לנצח. אסור שיעשה הקלות בשם ערך השיוויון כי כל מקום שיש הקלות, המשמעות של זה הישגים מבצעיים הרבה יותר נמוכים. כדי להגיע למצב של שיוויון ובסוף צה"ל צריך לנצח, הוא לא צריך לשאוף כל הזמן להיות שיוויני. רק כדי לענות על איזה שהם צורך חברתי או קריאות מסוימות. בסופו של דבר נכנסים לג'נין ולעזה מבצעים פעילות והרצון הוא לנצח ולא להגיע למצב של שיוויון בכל יחידה כצורך חברתי. היום תהיה דרמה בבג"צ. זהו הדיון האחרון או לפני אחרון של הנשיאה חיות וצה"ל לא פתח את כל היחידות. יכול להיות שיות תדרוש מצה"ל לפתוח את גולני וגבעתי ותהיה בעיה לחיילים הדתיים שמשרתים ביחידות האלה. כמות הדתיים ביחידות האלה הולכת וגדלה רבנים עלולים לומר ללוחמים הדתיים אם צה"ל לא יגיע להפרדה הנדרשת, יכולים לקרוא ללוחמים הדתיים שלא להתגייס ליחידות האלה ולהתגייס רק ליחידות אחרות כמו נחל חרדי".
20/09/2023

צילום: יוסוף מוחמד/פלאש90