קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
2105

"המטענים שנמצאו בטול כרם נמצאים בכל רחבי יהודה ושומרון ואפילו נכנסו לתוך שטח ישראל"

מזכ"ל "הביטחוניסטים" סא"ל (מיל') ירון בוסקילה: "ישראל עמדה בצורה איתנה מול הארוע על הגדר ואנחנו במגמת ירידה כי לחמאס לא נוח להיכנס למערכה לבד"


המטענים שנמצאו במחנה הפליטים נור א-שמס סמוך לטול כרם,  נמצאים בכל רחבי יהודה ושומרון ואפילו נכנסו פנימה לתוך שטח ישראל", כך אמר הבוקר סא"ל(מיל') ירון בוסקילה, מזכ"ל  "הביטחוניסטים" בראיון ליואב מצינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104.5fm. 
סא"ל(מיל') ירון בוסקילה, לפני שבוע אמרת: "ייתכן שנראה בימים הקרובים שיגור בלונים, מטעני חבלה הצתת שדות וירי רקטי מעזה" וזה קרה. לאן הולכים מכאן? 
"חמאס ניסה להביא את ישראל לעמדת קצה שבה הוא פונה לגורם שלישי כמו המצרים ומביא לאיזשהו מו"מ שיביא לכך שחמאס יקבל את מה שהוא דורש. חמאס למעשה חולל את כל האריוע הזה בגלל שני דברים מרכזיים: לחץ מצד האוכלוסיה האזרחית שסובל ממצוקה כלכלית, ולכן הם רצו להראות הישגים, להגדיל את מספר הפועלים שיוצאים לעבוד, להרחיב את שטח הדיג וגם בגלל לחץ מכיוון איראן, לחולל הפרות סדר בעיקר לקראת החגים. 
ישראל עמדה בצורה מאד איתנה מול האירוע הזה גם בתגובה צבאית מוטל מי שניסו להשליך מטענים ונורתה אש חיה לכל מי שמנסה לפגוע בחיילי צה"ל או בתשתיות. דבר שני גם התקיפות האוויריות לקראת יום כיפור ואמרו שהן נורו לעמדות ריקות, אבל עדיין היו באופן לא סימטרי לפעולות אחרות שצה"ל פעל בהן עד כה".
לאן מתקדמים מכאן?. זה נראה רע 
"אני רק יכול לנחש שאנחנו בשינוי מגמה של ירידה בפעולות על הגדר וזה מובן מזה שצה"ל דילל חלק מהכוחות. אני מניח שנראה ירידה או שלא נראה החמרה באירועים. הצבא מבין את זה דרך המודיעין וחמאס לא רוצה להיגרר לאיזשהי מערכה, כי לא נוח לו אף פעם להיכנס לבד. חמאס הבין את זה בצוק איתן וקיבל החלטה איסטרטגית. הוא לא נכנס למערכה לבד ללא מערכה בצפון מכיוון זה רק פוגע בו".
הזכרת את הצפון ונזכיר שהיתה תקיפה לאור יום בסוריה והיה עימות נקודתי חריג לצה"ל עם צבא לבנון בסוף השבוע האחרון.
"התקיפה בסוריה היא חלק מכלי המשחק גם מול חזבאללה ומול הסורים שמבינים שבחריגות בסוריה, ישראל פוגעת ולא מניחה לדברים האלה להתרחש וגם ניסיון להעביר אמל"ח שובר שיוויון, ישראל תילחם בו בכל דרך. החיכוך מול צבא לבנון הוא מקומי ולא קשור לזירה נוספת, אנחנו מדברים על חזבאללה וארגונים פרו פלסטינים, שחלקם ממוקם בתחום לבנון וחלקם בגבול סוריה".
בשומרון נעצרו מבוקשים בחשד לבצוע פיגוע מיידי בהוראת חמאס. מה קורה בצפון השומרון?
"כן בהחלט. צריך לומר שבצפון השומרון פחות תלויה בחמאס אלא בפני עצמה אל מול ארגונים ששמענו עליהם בעבר כמו גוב האריות, שפשוט מנהלים מאבק כפול מול הרשות הפלשתינית להמשיך ולשמר את צפון השומרון נקי מהרשות הפלשתינית ולאחוז בשטח הזה, וגם מול ישראל והם מצליחים לקיים שם איזשהי פעילות עצמאית ולצמוח כארגון טרור גם ע"י הברחות אמל"ח מירדן וכמובן לפגוע בישראל שזה תכלית הקיום שלהם"
פורסם שצה"ל פעל להשמדת כמות גדולה של מטענים מוכנים לשימוש במחנה הפליטים נור א-שמש.
"מה שקרה בנור א-שמש, שהוא מחנה פליטים סמוך לטול כרם, זה לא ארוע מקומי, אבל המטענים האלה נמצאים לא רק בנור א-שמש אלא בכל רחבי יהודה ושומרון מחברון ועד ג'נין. מעבר לזה אפילו נכנסו פנימה לתוך שטח מדינת ישראל כרגע כיום זה בידי ארגונים פליליים. בהחלט אירוע מאד מורכב, לא רק של מטענים אלא גם חומרי נפץ ונשקים, אירוע שמתרחש בגלל הפירצה הגדולה בגבול ירדן. הפירצה לאו דווקא פיזית אלא בגלל יש מעט כוחות שמנסים לשמור על הגבול שממנו מנסים להבריח המון אמל"ח גם בגלל שיש גם היבט כלכלי מצד המבריחים וגם ניסיון איראני משמעותי להציף את השטח באמל"ח רב שלמעשה יגרום למדינת ישראל לאבד את היציבות שלה".   
26/09/2023

Photo by Wisam Hashlamoun/Flash90