קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
840

"חובה להבטיח שסעודיה לא תהיה בעלת יכולות להעשרת אורניום אחרת אנחנו מסכנים את בטחון ישראל"

תא"ל (מיל') נחמן שי ("מפקדים למען בטחון ישראל"): "הדעות המקצועיות של גורמי הבטחון צריכות להילקח בחשבון עם הסעודים כי יש לראש הממשלה נטייה לנפנף אותם"


"אנחנו לא יודעים מה יציבות המימשל בסעודיה. לכן חייבים להבטיח שסעודיה לא תהיה בעלת יכולות להעשרת אורניום, אחרת אנחנו מסכנים את בטחון מדינת ישראל". כך אמר הבוקר תא"ל (מיל') נחמן שי ("מפקדים למען בטחון ישראל") ולשעבר דובר צה"ל, בראיון עם יואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104.5fm.

 

תא"ל (מיל') נחמן שי, איזו משמעות יש לביקורים של שרי ממשלת ישראל בסעודיה, לענין הבטחוני של מדינת ישראל? 

"זה בסדר וזה חשוב שהם מבקרים אבל בוא לא נתבלבל, הם מבקרים לא כאורחי המימשל הסעודי, אלא כחברים בארגונים בינלאומיים כמו התיירות ואחרים, הם נוהגים לדרוש ממדינות לאפשר לכל מדינה חברה שלה להשתתף בכינוס שלה אחרת הם מוציאים את המדינה מהכינוס. היו כמה אירועי ספורט שלא איפשרו לישראל להשתתף ולכן הם מוכנים לארח ישראלים. אותו דבר עם ארגון של דואר ועוד. יש גם תחרות בין שרים שכרגיל מכוערת ומגעילה, כמו אלי כהן שהוציא הודעה על הפטור מוויזה ומיד שגרירות ארה"ב מיד הגיבה. מה אתה קופץ? אולי הם רוצים לשקול, מאחר שארדן הוציא את זה באו"ם אז אלי כהן הוציא את זה פה. בושות לא חסרות לנו.

הנושא של סעודיה הוא חשוב, אסור לזלזל בו. אנחנו רוצים להבטיח שיחד עם הנורמליזציה והשלום איך שהוא ייקרא, יילקחו בחשבון גם האינטרסים הבטחוניים של מדינת ישראל. אנחנו בעד שלום ואנחנו מאד בעד בטחון חשוב שהמשוואה הזאת תישמר. 

99.9 אחוזים מהישראלים לא מבינים בגרעין, מה לעשות, אולי בגרעיני עפולה. גם ההבנה שלי לא עמוקה. אבל אנחנו לא רוצים שמדינות באזור שלנו יצטיידו בנשק גרעיני. אנחנו השמדנו כור עירקי והשמדנו כור סורי ומנהלים מלחמה קשה מול איראן כדי שלא תרכוש נשק גרעיני. לכן לתת מתנה לסעודיה שתקים כור גרעיני....

אין שלום בלי בטחון. הנושא הראשון הוא העשרה. דבר שני אנחנו רוצים שהגורמים הבטחוניים שמעורבים בנושא הזה, אם זה המוסד, הועדה לאנרגיה אטומית, צה"ל, דעותיהם המקצועיות יילקחו בחשבון. יש נטייה לראש הממשלה לנפנף אותם בזמן האחרון ולבטל אותם: כמו שאמר פעם לרמטכ"ל: "עוד טייסת, פחות טייסת, מה זה משנה". זה משנה מאד והעמדות שלהם עמדות מקצועיות ולא פוליטיות. לראש הממשלה יש ענין רב מאד כדי שיהיה הסדר עם סעודיה. אולי פחות מטריד אותו כרגע ההיבט הבטחוני. אותנו, אנחנו אנחנו כאן כדי לצעוק את הצעקה. כאן למעלה מ-500 אנשי בטחון, כל הארגונים הבטחונים רוצים שבטחונה של מדינת ישראל יישמר. יחד עם הרצון כמובן להגיע להסדרים בינינו לבין שכנינו הפלסטינים".

אתה רואה חשש להתנגשות בין האינטרס של ראש הממשלה לבין האינטרס הבטחוני?

"בטח שאני חושש. לצורך הענין לא יכול להיות שנתניהו אולי 16 שנה, אולי יותר, כל הקדנציות שלו הוא שם את הנושא האיראני במרכז, הוא תובע מהקהילה הבינלאומית לחסום אותם בכל דרך. היו סנקציות והן הוסרו והוחמרו כי איראן המשיכה. גם עכשיו יחד עם ארה"ב אנחנו עם אצבע על הדופק אז פתאום זה לגיטמי שסעודיה תקבל יכולת להעשיר אורניום? היא דוחה את כל ההסדרים. יתנו לה מים כבדים אם תצטרך. אנחנו לא יודעים מה יציבות המימשל בסעודיה, זה לא מימשל דמוקרטי כמו שאיראן ביום אחד התהפכה ומהשאה הפרסי התפתחו ההיאטולות. אנחנו לא יכולים להיות צופים פני עתיד. לכן חייבים להבטיח שיהיו אמצעים שיחולו לפני ואחרי, ויבטיחו שסעודיה ל  תהיה בעלת יכולות בתחום הזה, כי אחרת אנחו מסכניםאת בטחון מדינת ישראל".

התעקשות של ממשלת ישראל / נתניהו, עלולה לגרום לפיצוץ המגעים או לבטל אותם?

"לא, אני לא רוצה שהיא תפוצץ, אני רוצה שהסעודים יבינו את זה. יש עוד ענין אחד הענין הפלשתינאי. ראש הממשלה מנפנף אותו אומר שזה יהיה שלום תמורת שלום. זה לא יהי שלום תמורת שלום. יצטרכו לוותר לפלשתינאים. זה מרובע. זה לא רק ישראל וארה"ב, זה גם הפלשתינאים וסעודיה הם חלק ממנה. המהות של "מפקדים למען בטחון ישראל". המשך השליטה הישראלי בפלשתינאים היא רעל שמשחית את החברה הישראלית עם השלכות ארוכות טווח".

ראינו אתמול סרטון שנראה אמיתי ובו כתב של חזבללה עומד ונוגע בטנק ישראלי.

"חזבאללה מתגרה בצה"ל. אם אנחנו היינו בשילטון, היו קורעים לנו את הצורה, איך אנחנו מפקירים את בטחון ישראל. אנחנו לא דוחפים לעימות, לא דורשים מלחמה. מלחמות עולות דמים יקרים אבל צריך לשמור על הריבונות הישראלית, להבטיח שלא יפגעו בנו ולמגן את גבול הצפון מה שהממשלה הזו לא עושה. היא מעבירה ההמון כסף לחרדים אבל את מיגון הצפון היא לא מקיימת".

27/09/2023

צילום: מרים אלסטר/פלאש90