קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
853

"המשטרה יודעת מי ביצע את הטבח בבסמת טבעון אבל אין לה מעצר מינהלי כמו שיש לשב"כ"

בכיר שב"כ לשעבר יוסי אמרוסי ("הביטחוניסטים"): "האיראנים ניסו לקדם פעילות טרור ע"י פגיעה בשר איתמר בן גביר וניסו לאסוף מודיעין סביבו אבל נכשלו בגלל האבטחה".


"למשטרה אין כלי שנקרא מעצר מינהלי כמו לשב"כ. מעצר מינהלי תלוי במדינה. היא צריכה לתת למשטרה את המעצר המינהלי שתוכל לעצור מחר 300 עבריינים הכי כבדים ואז היא תוכל לעבוד", כך אמר הבוקר בכיר שב"כ לשעבר יוסי אמרוסי ("הביטחוניסטים") בראיון ליואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104.5fm.

יוסי אמרוסי, בכיר שב"כ לשעבר, מה עומד מאחורי הפרסום על הכוונה של האיראנים לחסל את השר איתמר בן גביר וחבר הכנסת לשעבר יהודה גליק?

"איראן כבר לאורך שנים ארוכות מנסה לפגוע במדינת ישראל בכל דרך אפשרית. אני מתאר את איראן כסוג של תמנון רב זרועות: חזבאללה בצפון, חמאס וג'יהאד האיסלמי  ברצועת עזה, כוחות כאלה ואחרים בגולן הסורי, נסיונות פגיעה בישראלים בחו"ל, ראינו לאחרונה באיסטנבול, קפריסין. עכשיו יש להם עזרה נוספת דרך ירדן. כוחות הבטחון האיראנים מגייסים גורם כלשהו בירדן שזהותו לא פורסמה...."

לא פורסמה אבל ידועה?

"לא יודע. אותו גורם ירדני מגייס שלושה פלשתינים מיהודה ושומרון. השלושה האלה מגייסים שני ערבים ישראלים מנצרת וממוקייבלה. הם קיבלו משימות מגוונות: הברחות אמל"ח (תופעות שגם השב"כ וגם המשטרה נאבקים בימים אלה) וקיבלו משימה לאסוף מודיעין על דמויות ציבוריות , בן גביר וגליק. הם ניסו לאסוף ונכשלו בגלל האבטחה סביב השר. הם בחרו בדמויות האלה משיקולי תודעה. לפגוע בשר במדינת ישראל זה יותר משמעותי מאשר באזרח. הם ניסו לקדם פעילות טרור כזאת ואחרת. מה שמענין שהם גייסו את הערבים הישראלי ורצו לבחון את רצינותם אז נתנו להם משימת מבחן להצית מכוניות בחיפה והם עמדו במשימה ביוני 23. אותם גורמים ישראלים הם גורמים עבריינים. דיברנו כאן על חוליה בכפר קאסם ובלוד שהם גורמים עבריינים שסחרו במטענים תקניים שהוברחו מירדן. הקשר בין פח"ע לטרור הוא לא חדש, אבל אתה רואה שהוא מתפתח יותר ויותר בתקופה האחרונה".

האם ואיך זה מתחבר לאלימות הקשה בחברה הערבית?

"כשמדברים על מחבלים יש להם מניע, של אידיאולוגי או של נקמה. פה, הגורמים העביריינים ממניע כספי. אין פה אידיאולוגי. אנחנו גם יודעים שהגורמים האיראנים והירדנים שילמו כסף לערבים הישראלים שמעורבים בחוליה הזאת. זה לא כספים גדולים, זה אלפים בודדים. הפרשייה הזאת למעשה מראה את שיטת הפעולה של האיראנים, שימוש באזרחים ישראלים עם קשרים פליליים שהם יכולים לנוע בחופשיות במדינה וזה היתרון הגדול שלהם לבצע את הפעולות האלה תמורת כסף".

האם אתה מעריך ששיתוף הפעולה הזה לשתף גורמיםעברייים בתוך ישראל יילך ויתפתח?

"חשוב להדגיש שזה היה בער, הוא לא חדש לגמרי. רואים עכשיו יותר מעורבות של ערבים ישראלים וזה בהחלט מדאיג. כמו שאנחנו רואים את זה גם כוחות הבטחון, שב"כ, צה"ל, משטרה רואים את הדבר הזה ושמים על זה עין"

מדברים בימים האחרונים אולי  שב"כ יסייע לפעול נגד האלימות בחברה הערבית, כי נאמר ששב"כ לא יכול לקבל אחריות אבל יכול לסייע בחקירה. מה אפשר לחדש?

"אפשר לחדש ולהגיד שזה לא מאמץ רק של שב"כ או המשטרה. בשב"כ לא עובדים קוסמים. המאמץ צריך להיות מדינתי. רשות מחוקקת תחוקק חוקים, רשות שופטת תעניש בחומרה ורשות מבצעת, מה שחשוב זה לתת למשטרה כלים. תן למשטרה 300 מעצרים מינהליים שיכולים לעשות. שיעצרו את 300 העבריינים הכי כבדים במגזר הערבי, מעצר מינהלי לשלושה חודשים. כמובן פיקוח משפטי כמו שעושים בשב"כ".

ואם זה יתאפשר למשטרה? 

"תאר לך מצב שאתה מרחיב שאתה מרחיב מהשטח את 300 העבריינים הכי גדולים במדינה".

עד היום זה לא היה?

"למשטרה אין כלי שנקרא מעצר מינהלי, כמו שיש בעיר העתיקה בירושלים, חפ"ק שמרכז את כל המצלמות בעיר העתיקה".

אם זה כל כך פשוט למה זה לא התבצע עד היום?

"שימוש במעצר מינהלי זה לא דבר שעושים במהירות ובקלות. זה כלי כבד, אבל תן למשטרה את שלושת העבריינים האלה בכלא ותן להם לעבוד בשקט בשטח. למשטרה יש מודיעין. אני משוכנע שהיא יודעת מי עשה את הרצח בבסמת טבעון, אבל אין ראיות ואם אין ראיות היא לא יכולה להביא לבית משפט אז הפושע מסתובב בשטח".   

28/09/2023

צילום: אבשלום ששוני/פלאש90