גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
267107

"הוא (נסראללה) לוקח בחשבון שישראל תחריב את לבנון אבל הוא גם חייל של איראן"

ראש חטיבת המחקר באמ"ן לשעבר תא"ל במיל' יוסי קופרווסר: "אנחנו צריכים לדאוג שחמאס לא יתעצם מחדש. נתנו להם להתחזק בין כל סבב וזה אסור שיקרה בפעם הבאה"


ראש חטיבת המחקר באמ"ן לשעבר תא"ל במיל' יוסי קופרווסר שוחח עם גדי נס ברדיו צפון 104.5FM על המשך הלחימה ועל התהיה אם ומתי החזבאללה יגביר את פעילותו: "ברור שמה שעומד על הפרק מבחינת חזבאללה זה מתח מאוד חריף בין המחויבות שלו לציר הרשע בהובלת איראן ומצד שני  החשש מהאיומים שבפניהם הוא עומד מישראל בראש ובראשונה ומארה"ב וגם מצד הציבור הלבנוני שלא מעוניין בהרחבת לחימה בצורה שתאיים עליהם. הוא צריך לנווט בין הדברים האלה, הוא מצא את הדרך לנווט כרגע עם המתיחות בצפון שגם היא גובה ממנו מחירים לא פשוטים, אבל בהחלט נסבלים מבחינתו. והאם הוא יחליט להגביר את הלחץ על ישראל בהחלט תלוי גם באיראנים. עד כמה שאני רואה האיראנים כן רוצים להגביר את הפעילות על הצפון. האם הם יעמידו את חזבאללה בסיכון אמיתי בכך שהם יגבירו את הלחץ עד כדי כך שלישראל לא תהיה ברירה אלא להגיב באופן נרחב, זה הדבר שהם העצמם עוד לא החליטו. מאוד קשה להם עם חיסול של עזה ואם הם ירגישו שזה בסכנה ממשית יכול להיות שהם יגבירו את הלחץ. שזאת תהיה טעות מבחינתם להעמיד בסכנה את הנכס הגול יותר שלהם שזה חזבאללה. הוא (נסראללה) לוקח בחשבון שישראל תחריב את לבנון אבל הוא גם חייל של איראן. הוא צריך לעשות מה שהאיראנים יגידו לו. גם האיראנים לא רוצים לאבד את חזבאללה. אבל איראנים הם אנשים שחושבים אחרת מאיתנו. בתהליך חשיבה דתי קיצוני הם יכולים להיגע למסקנות אחרות ממה שמוחינו המערבי מגיע אליהן. דבר אחד ברור, אנחנו צריכים להיות ערוכים לאפשרות שהוא כן יחליט להסלים וארה"ב לצידנו".

על נושא לקיחת האחריות של בעלי התפקידים השונים במחדל ה-7.10: "לקיחת אחריות היא חשובה לכולנו לדעת שאנשים שיש להם אחריות לוקחים אותה ומבינים את המשמעות שלה. אבל אני לא חושב שצריך להתעסק בזה יותר מדי עכשיו עכשיו כי אנחנו בעיצומה של מלחמה. אין לנו ראש אמ"ן אחר או ראש שב"כ אחר. אלה האנשים שאנחנו צריכים לתפקד איתם ולנצח את המלחמה, ויהיה זמן לשאול את כל השאלות אח"כ ונתעסק לא רק באחריות אלא גם באשמה. שב"כ ואמ"ן צריכים להתריע לישראל לפני פיגוע, בטח בסדר גודל כזה. כראש חטיבת המחקר לשעבר, עם כל פיגוע הרגשתי את האחריות. ועם זאת עם האחריות אנחנו צריכים להמשיך לעבוד ולאסוף מודיעין לקראת מבצע בעזה. כל ההתמקדות צריכה להיות בעתיד. את הנעשה אין להשיב וכרגע יש להתמקד בניצחון שלנו ואנשים שנבחרים לתפקידים האלה צריכים להיות אנשים שיודעים להגיד אני אחראי ועדיין להמשיך לתפקד".

על המשך הלחימה ועל השאלה האם באמת נביס את חמאס לחלוטין טען: אומרים שאי אפשר בלי קונספציה. את הקונספציה צריך לבדוק כל הזמן ואת כל הנחות היסוד. הקונספציה שחמאס מורתע הייתה נכונה לכמה דקות אחרי שומר חומות. הוא חטף מהלומה קשה מאוד. השאלה איך אתה מאתר את הרגע שבו הנחות העבודה שלך שאומרות שחמאס מורתע משתנות ולכן גם ההרתעה שלו משתנה, זו האומנות של עשיית המודיעין ובזה לא הבחנו מכל מיני סיבות. כל הבעיה שלנו לא הייתה הקונספציה של המורתעות אלא  הנכונות לשוב שוב ושוב להסדר עם חמאס שאפשר לו להתעצם בין הסבבים. היום לדוגמא, על פי פרסומים זרים תקפנו שתי מטרות בסוריה, ואנחנו תוקפים כל הזמן מטרות בסוריה כדי למנוע מחזבאללה להתעצם - לא עשינו שום דבר כזה בהקשר של עזה. תקפנו עכשיו משהו כמו 10,000 מטרות בעזה, כלומר שידענו על 10,000 מיקומים של חמאס בעזה. מעולם לא עלה על דעתינו שאפשר לתקוף את היעדים האלה בין לבין ולא לאפשר לחמאס להתעצם. המערכת לא הבינה כמה הציר האיראני התחזק ונותן תחושה שהוא יכול לעשות כל מה שהוא רוצה. וגם החולשה הישראלית לא נלקחה בחשבון, החולשה דווקא מול חזבאללה, הסכם הגז לדוגמא שישראל קחבלה את כל תנאי חזבאללה בלי הינד עפעף כי סירוב יגרום להסלמה. כל הפעילות בהקשר הפלסטיני, הפילוג בעם והטענות שיצרו אצל חמאס את הרושם שהצבא הישראלי הולך ונחלש בגלל סרבנות וכדומה. מה שחשוב עכשיו זה הסבב הבא. אנחנו צריכים לדאוג שחמאס לא יתעצם מחדש. נתנו להם להתחזק בין כל סבב וזה אסור שיקרה בפעם הבאה".

עריכה: אריק ברח"ד

 

22/10/2023

צילום: משה שי/פלאש90