גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
9496

"מה שיקרה בעזה יקבע את כמות ואת איכות ההתערבות של חזבאללה"

ד״ר אסף רגב, חוקר אסלאם ומזה״ת מודרני, אוני׳ בן גוריון ומכון גבעת חביבה על התמהמהות הכניסה הרגלית לעזה : "בעקבות היעדר החלטה ישראלית הוא יכול לשחק על הגבול"


ד״ר אסף רגב, חוקר אסלאם ומזה״ת מודרני, אוני׳ בן גוריון ומכון גבעת חביבה שוחח עם גדי נס על המשך הלחימה ועל הזירה הצפונית: "נסראללה נמצא בתוך משולש - אריאני איזורי, לבנוני מדינתי וחיזבאללה כארגון. ומה שקורה בין שלושת הקודקודים הללו  - האהבות, השנאות, האינטרסים, בנוסף למה שקורה ברצועת עזה יקבע את כמות ואת איכות ההתערבות של חזבאללה. עצם העובדה שברצועת עזה עדיין לא התקבלה החלטה האם נכנסים לעזה, מתי וכמה, עם האמריקאים או בלי, כל הדברים האלה וההתמהמהות נותנים לנסראללה זמן ומאפשרים לו לשחק עם עצמו ולשחק בתוך המשולש הזה מבלי שהוא צריך לקבל כרגע החלטה. בעקבות היעדר החלטה ישראלית הוא יכול לשחק על הגבול. מה שקורה בעזה, או בינתיים לא קורה בעזה, נותן לחזבאללה זמן". 

על התייחסותם של כלי התקשורת הערבים לנושא: כלי התקשורת הזרים הערבים מגוייסים כמעט ללא יוצא מן הכלל לטובת התמונות שעולות מעזה, זה דבר צפוי ורגיל וזה כמובן דרך שלטונית לשחרר קיטור בתוך הציבור. לציבור יש את האינטרסים שלו אבל אי אפשר שהשלטון והתקשורת, בטח כלי התקשורת הממסדיים במדינות ערב סביבנו, יציגו תמונת מצב מאוזנת. תמיד השליט יכול להגיד 'תראו התקשורת חופשית'. אני אוציא מן הכלל חלק מהתקשורת המפרטית, חלק מהתקשורת האמירתית - דובאי, אבו דאבי, האיזור הזה וחלק קטן מהתקשורת הסעודית שלא הייתי אומר שמגלים גילויי תמיכה בישראל אבל בוא נאמר שלא מציגים רק את ישראל באור שלילי ולפעמים אפילו מתעלמים מחלק מהאירועים כדי לא להיות אלו שחייבים לבחור צד".

עוד חזר והתייחס לזירה הצפונית ולחזבאללה: "כאמור נסראללה צריך לתמרן בין שלושת הקודקודים. לא הייתי מגדיר את חזבאללה כבובה על חוט של האיראנים. לפני 5-6 ימים ראש ממשלת לבנון שכמעט מתחנן בפרהסיה לא להיכנס אל תוך המלחמה הזאת. הוא אומר 'מדינת לבנון והעם הלבנוני לא יעמדו במלחמה שכזו' ונסראללה שתמיד מציג עצמו כמגן לבנון, כמציל לבנון, כאדם הכי חשוב במדינה הזו צריך לקחת בחשבון שיש 5 מליון אנשים פרט לחסן נסראללה, ואותם 5 מליון ישלמו מחיר מאוד יקר, המחיר היקר ביותר אם אדון חסן נסראללה יעשה טעויות".

עריכה: אריק ברח"ד

23/10/2023

צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90