גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
57070

"חמאס רוצה הפסקת אש לפני מיטוט שלטון החמאס - זה יהיה ניצחון מבחינתם"

ראש התכנית ללימודי המזה"ת במכללה האקדמית עמק יזרעאל ד"ר עידו זלקוביץ' על שחרור החטופים בהדרגה: "חמאס מנצל בצורה מאוד מושכלת את הנכסים שעומדים לרשותו כדי להפחית את ההפצצות וכדי להגיע כמה שיותר מהר"


ראש התכנית ללימודי המזה"ת במכללה האקדמית עמק יזרעאל ד"ר עידו זלקוביץ' שוחח עם גדי נס ברדיו צפון 104.5FM על שחרור החטופות אמש (ב') ועל המשך הלחימה ברצועת עזה: "אני לא יודע אם החמאס פועל בדיוק לפי תכנית סדירה שהם יודעים איפה הם רוצים לצאת אבל חמאס מנצל בצורה מאוד מושכלת את הנכסים העומדים כרגע לרשותו על מנת לנסות להפחית מעוצמת ההפגזות האוויריות שהוא חווה וכדי לנסות ולעכב עד כמה שניתן את המשך המבצע הישראלי כדי לנסות להגיע כמה שיותר מהר לנקודת הסיום".

עוד אמר על שחרורי החטופים בהדרגה כדי לדחות את הפעולה הקרקעית בעזה: "מבחינת חמאס המטרה שלהם היא להגיע לנקודת הסיום כמה שיותר מהר. בשבת הנוראה שהייתה ב7.10 הם השיגו מבחינתם את תמונת הניצחון שהם ציפו לה אבל תמונת הניצחון הזאת הפכה ל'ניצחון פירוס' מכיוון שהעולם הבין שחמאס זאת תנועה שנוהגת בדיוק כמו דאעש, אותם מרכיבים והעולם סולד ממנה. כרגע במסגרת המלחמה הפסיכולוגית שהם מנהלים הם משתמשים בכלים האלה כדי לשנות את דעת הקהל העולמית, הם משחררים נשים מבוגרות שנלקחו בשבי ואני חושב שגם בקרוב נצטרך להתחיל לספר לעולם מה בדיוק היה שם בשבי. והנקודה המאוד חשובה מבחינתם היא לא רק לעכב את הכניסה הקרקעית הישראלית ואת המשך המלחמה כי מה שחמאס רוצה זה הפסקת אש כשהיא עוד על הרגליים. מבחינתה הפסקת אש לפני מיטוט שלטון החמאס זה ניצחון ואת הנקודה הזאת אסור למדינת ישראל לתת להם".

על ה'סלקציה' של חמאס ועדיפות השחרור לבעלי דרכון זר הוסיף: "אני שואל אותך, האם זה מצב שמדינת ישראל אמורה לקבל? בזמנו במלחמת העולם השנייה, אם כבר עושים את ההקבלה, היה מנהיג בשם דוד בן גוריון שאמר שצריך להילחם בשלטון הבריטי כאילו אין מלחמה בחוץ ולהילחם למען הקמת מדינה. בסופו של דבר כשמסתכלים על המציאות, יהיו מחירים שמדינת ישראל תצטרך לשלם כדי לנצח במלחמה הזאת וכאשר פורצת מלחמה צריך לנצח בה. תוך כדי לחימה אני בטוח שימשיך משא ומתן לשחרור שבויים וחטופים. יש גם אזרחיות צרפתיות, בריטיות, אמריקאיות בשבי. הסיפור הזה הופך להיות אירוע רב לאומי כאשר למשפחות החטופים יש את הכוח להפעיל לחץ פוליטי במדינות אירופאיות אז אירוע החטופים הפך ל'ניצחון פירוס' כי חמאס לא ציפו לכזאת כמות של חטופים שתגיע לרצועת עזה".

עוד טען לגבי היעדים הצפויים והמשך הלחימה: "למדינת ישראל צריך להיות יעד אחד ברור מול עיניה וזה הכרעת החמאס והפרת שלטונו ולא צריך לעכב כרגע את השגת המטרה הזאת. אפשר באופן טקטי לעכב את הכניסה הקרקעית עוד יומיים, שלושה, ארבעה, שבוע, ככל שמקבלי ההחלטות ימצאו לנכון על פי מידע מודיעיני שהם חשופים אליו ואנחנו לא, אבל מעבר לכך זו מערכה שלא הולכת להסתיים בטווח זמן הקצר ואסור שהיא תסתיים לפני ששלטון החמאס, על שלל המרכיבים שלו, לא רק פגיעה אנושה בזרוע הצבאית של הארגון, אלא לזכור שהזרוע הצבאית על ידי שורה רחבה של נתונים אזרחיים, של אמצעי תקשורת, מערכות חינוך מרמת בית הספר היסודי ועד האוניברסיטה האיסלאמית של עזה. חמאס נתמך על ידי עמותות, וחשוב לזכור גם שחמאס היום היא אחד המעסיקים הגדולים ברצועת עזה. אנשים מתפרנסים מעצם השתייכותם או הזדהותם עם התנועה, וכל מה שקשור לחמאס צריך להיות בסוף המלחמה הזאת ממוטט ברמה שאי אפשר יהיה לבנות אותו מחדש. אני גם לא נאיבי - חמאס היא בראש ובראשונה רעיון, גם אחרי הפלת הרייך השני עדיין יש ניאו-נאצים"

עריכה: אריק ברח"ד

24/10/2023

ישראל במלחמה | צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90