ליאת רון
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
12378

משה דוידוביץ': "מי שחושב שהשקט הזה בצפון יישאר לא מבין על מה הוא סח"

משה דוידוביץ', ראש המועצה האזורית מטה אשר ויו"ר פורום קו העימות: "זמן הפקודה הולך וקרב" ; איציק שמולי, מנכ"ל פדרציית ניו יורק בישראל, לשעבר שר העבודה והרווחה: "לסמוך על ראשי הרשויות ולתת להם תקציבים"


חברי פורום קו העימות בצפון פנו לרה"מ ושר האוצר ודורשים: "להעביר את התקציבים רק דרך משרד הנגב והגליל. המשרד הממשלתי הראשון שנרתם לסייע לנו ולו נסיון רב הנטוע בשטח". 

ליאת רון שוחחה על כך ברדיו צפון 104.5FM עם משה דוידוביץ', ראש המועצה האזורית מטה אשר ויו"ר פורום קו העימות:"המשרד הזה הוא משרד קטן מאוד שבגדול לא מפריע ואנחנו מחפשים שמשרדים לא יתעסקו לנו ב'אכלו לי, שתו לי'. היה אצלי השר לפיתוח הנגב והגליל, וסרלאוף ואמר 'תגיד לי איך, למה וכמה כדי שתוכלו לתפקד, תקבלו מה שצריך'. אנחנו רוצים לתפקד ומהר ולנהל את כל המערכות ככל שניתן".

בנושא המיגוניות בצפון הצטרף לשיחה איציק שמולי, מנכ"ל פדרציית ניו יורק בישראל, לשעבר שר העבודה והרווחה שחבר למשה דוידוביץ' לטיפול בנושא המיגוניות בצפון.

משה דוידוביץ' המשיך וסיפר: "איציק הגיע אלינו לביקור ולקחתי אותו ל'הארד קור', לפורום קו העימות במעלות תרשיחא ולאחר מכן יצאנו לבקר בכיתת הכוננות בחניתה, איך שיצאנו מהרכבים לשיחה קצרצרה עם כיתת הכוננות בשער הקיבוץ, נופל הפצמ"ר, ואז ריצה של כולנו למיגונית בשער הקיבוץ, שהינו שם 10 דקות כולנו דחוסים עם צוותי הצילום ועם הפמלייה וזה רק המחיש כמה המיגוניות האלה הן הכרחיות וזה זמן הפקודה, זמן הפקודה הולך וקרב. מי שמתבלבל וחושב שהשקט הזה פה בצפון יישרה עוד הרבה זמן אז הוא לא מבין על מה הוא סח, המיגוניות יצילו חיי אדם".

איציק הוסיף וסיפר: "אני חושב שהדברים מאוד ברורים, הצורך של מיגון הצפון וכמה הוא לא ערוך ומוכן זה משהו שמשה משמיע אותו מעל כל במה כבר הרבה מאוד שנים והנה הגענו לתסריט הבלהות הזה. אמנם האירוע בחניתה היה מטלטל אבל לא הייתי צריך אותו כדי להבין שאנחנו חייבים להתגייס ולעזור כאן, משה חיבר אותי לכל ראשי הרשויות בצפון וזה לא רק בגליל המערבי, מקו הגבול, החרמון ועד נהריה, עזרנו במענקי חירום משמעותיים מאוד ליישובי קו העימות, גם לבתי החולים הקדמיים - לזיו, נהריה, פוריה, על מנת להגביר את המוכנות ואת המוגנות של יישובי הצפון ותושבי הצפון מול התסריט שאנחנו עומדים בפניו. זו באמת אחריותה של הממשלה אבל ברור לנו פה שמדובר בחיי אדם. זה משמח כ"כ וגאה לייצג פדרציה מדהימה מניו-יורק שגייסה בשבוע חצי מליארד שקל. אז לאן אני אזרים את הכסף הזה אם לא למקומות שהם מצילי חיים? לדרום, לצפון, חיילי צה"ל ולכל המקומות האלו".

עוד סיפר על התכניות לניצול הכספים: "נמשיך לעבוד עם ראשי הרשויות. המפתח של הממשלה לנהל בצורה טובה יותר את המשבר עובר דרך היכולת לסמוך על ראשי הרשויות ולתת להם תקציבים בלי בירוקרטיות ובלי טפסים, פשוט לסמוך עליהם. הם בשטח והם מכירים את התושבים. צריך ללכת עם מה שהם אומרים ולא להתיש אותם בבירוקרטיות. רק ככה זה יכול לעבוד".

על כך שבמשרד האוצר אמרו שאם רוצים מיגוניות צריכים לפנות לגורם פרטי: "אני לא אפתיע אותך אם אומר שאני מקבל טלפונים משרים על כך שצריך לקנות לפטופים לילדים, לצייד בתי חולים. בסוף ממשלת ישראל מחזיקה 500 מיליארד שקל בתקציב והיא לאט לאט נכנסת למשבר גם אם זה לוקח זמן. בסוף מה שאנחנו הולכים לעשות, מתפקדים ממש כמו אגף למשימות מיוחדות, מחניתה ועד אילת, בעוטף, אופקים, בכל מקום שניסו לפגוע ולקטול, אנחנו נגיע ונחזק בזכות התמיכה שאנחנו מקבלים מאמריקה, הרבה מאוד יהודים טובים באמריקה עובדים כדי לשמר את התמיכה, וגם בצורה של סיוע כלכלי וחברתי. אנחנו מחוייבים גם לשלב השיקום. אנחנו כאן כדי להישאר, אמרתי לכל ראשי רשויות".

לסיכום הודה משה דוידוביץ': "התברכנו בגורמים איכותיים במגזר השלישי, בפדרציות, וזה הזמן להגיד שכולנו נמצא גם את הזמן וגם את המקום להודות לכולם ולך איציק על התרומה המכובדת בזמן ובמקום, פשוט מסייע לרשויות לתפקד בצורה טובה יותר".

לסיום פנה איציק שמולי בבקשה: "אנחנו נמשיך לעמוד בקשר עם ראשי הרשויות כדי לתמוך בצרכים שלהם מהגולן ועד נהריה, לא נפסח על אף אחד. אנחנו כן מבקשים - רשתות מתנדבים וארגונים אזרחיים שיכולים לעשות עבודה ולהזרים סיוע לבתים של אנשים שנותרו מאחור בקריית שמונה ובמטולה, אנחנו כאן כדי לסייע, אנחנו הגב שלכם ונמשיך להיות".

עריכה: אריק ברח"ד

29/10/2023

צילום: באסל עווידאת/פלאש90