ליאת רון
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
250

"הקבינט החברתי-כלכלי צריך להתכנס כל יום"

השר יצחק וסרלאוף, שר הנגב, הגליל והחוסן הלאומי: "מי שיודע מה טוב לרשויות אלו הרשויות עצמן. כמה כסף שיש לכם תעבירו להם!"


ליאת רון שוחחה ברדיו צפון 104.5FM עם השר יצחק וסרלאוף, שר הנגב, הגליל והחוסן הלאומי על פנייתם של חברי פורום קו העימות בצפון לרה"מ ולשר האוצר ועל דרישתם 'להעביר את התקציבים רק דרך משרד הנגב והגליל'. בפגישה עם השר וסרלאוף בתחילת הלחימה ראשי המועצות בצפון סיפרו כי יש מחסור בצרכי הביטחון, צורך סיוע למקלטים משותפים פרטיים, תקציבים לסיוע ליישובים לצורכי מיגון ועוד. משרד הנגב, הגליל והחוסן הלאומי מקים מערך חירום ייעודי לתמיכה, סיוע וליווי של משפחות אבלות לאורך תקופת האבל.

"אני מגיע לראשי מועצות וראשי ערים מתחילת המלחמה והיכולת שלנו לתת מענה מהיר ויעיל ותקציב גמיש. אנחנו יעילים ויש לזה כמה סיבות. אנחנו לא משרד גדול ולא מסורבל, אנחנו צוות סיירת של כמה עשרות עובדים ויודעים לגעת בנקודות הקריטיות. לכן אנחנו נותנים את המענה לראשי המועצות. הם מקבלים את המענה. בימים הראשונים ללחימה אמרו שאנחנו הראשונים שנתנו להם תקציב, אנשי צוות ירדו לשטח, הדרך שלנו לסייע זה רק על ידי שנרד לשטח. כל הזמן בודקים דופק ולא מגיעים רק פעם אחת, אני בא שוב".

על הטענה כי משרדים אחרים מיותרים ולא מעבירים את התקציבים הקואלציוניים שלהם לצורכי הלחימה והמפונים: "התקציב שלנו הוא 400 מליון ש"ח לשנה. אני לא נכנס למשרדים אחרים ואני קונקרטי לגופו של עניין. לדוגמא, מציפים מולי צרכים בנקודה מסויימת שחייבת מענה מיידי, לדוגמא תקציב לטיפול נפשי. עד שהמשרד שצריך לטפל בזה יטפל ויעשה תכנית ויתאם עם הרשויות... מי שיודע מה טוב לרשויות אלו הרשויות עצמן. כמה כסף שיש לכם תעבירו להם! הם ידעו יותר טוב מאיתנו מה לעשות איתו. גם המגזר השלישי, יודעים לגייס מתנדבים, המנגנון הממשלתי בחירום לוקח לו זמן לפעמים להתעשת על עצמו והמגזר השלישי יודע לעשות את זה תוך שנייה. ברור לי שאנחנו צריכים להוריד חסמים ולפרק בירוקרטיות". 

עוד התייחס לכך שהקבינט החברתי כלכלי לא התכנס כבר 10 ימים: "אם אנחנו מגדירים את הקבינט שצריך לתת מענה הומניטרי הוא צריך להתכנס כל יום! משרדי ממשלה הם גדולים במיוחד, המנגנונים שלהם עובדים לאט. חייבים לייעל פה את הדברים. באמת במשרד שלנו אנשים יורדים יום יום לשטח. יש לי פה רשימה לקבינט החברתי כלכלי של דברים אקוטיים של אזרחים ותיקים שאין להם ממ"דים שאין להם איך לרוץ למקלטים, צריך לפנות אותם גם אם הם לא ב-0 עד 7 קילומטר מהגבול. זה דברים שחייבים לקרות. אם היה לי תקציב הייתי נותן מיגונויות במקום".

לסיום נגע בסוגיית האחריות, בין היתר של ראש הממשלה: "יש לי שאלות לכל מי שניהל את הסוגיות הבטחוניות. גם ראש הממשלה וגם ראש הממשלה לפניו. יש פה התנהלות של 20 שנים אחרונות. את כל השאלות שלי אני אשמור, זה לא הזמן לחלק ציונים ולהחליש את הכוחות שלנו. עכשיו צריך לנצח, אחרי המלחמה יהיו שאלות לא רק של האזרחים ושל ועדת החקירה אלא גם אני ועוד שרים, כי אמרו לנו שהחמאס מורתע. אני מודע לכאב ולצער שיש ברחוב. אני לא מתעלם ולא מזניח ולא מזלזל בו - הוא מוצדק ואני שותף לכאב הזה. אמרו לנו שאנחנו לא מבינים בביטחון. אבל צריך לנצח במלחמה ואחר כך לבדוק את הליקויים".

 

 

 

31/10/2023

צילום: יונתן זינדל/פלאש90