ליאת רון
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
456

"מבקר המדינה כשל בתפקידו ב-4 השנים האחרונות"

ניצב בדימוס עו"ד יעקב בורובסקי, לשעבר מפקד מחוז צפון ויועץ במשרד מבקר המדינה: "מבקר המדינה יודע שביטלו את המשמר האזרחי ואת כיתות הכוננות, כי הוא מדווח על הכל, והוא לא עושה דבר וחצי דבר?"


ניצב בדימוס עו"ד יעקב בורובסקי, מועמד לראשות עריית חיפה, לשעבר מפקד מחוז צפון ויועץ במשרד מבקר המדינה שוחח עם ליאת רון ברדיו צפון 104.5FM, התייחס לביקוריו של מבקר המדינה רו"ח מתניהו אנגלמן ביישובי הצפון והדרום, הכשלים שמצא וגם יצא בקריאה נגדו: "מבקר המדינה כשל בתפקידו ב-4 השנים האחרונות בכל הנושא של חטיבת הביטחון. לא פרסם שום דו"ח על עניין המוכנות, לא פרסם שום דו"ח על מה שראינו ב-7.10. מבקר המדינה על פי חוק הוא הנציג שלנו היחידי של אזרחי המדינה שיש לו כלים לפקח על כל מערכות הביטחון. במקום יצחק בריק, הוא האדם היחיד במדינה שיש לו אפשרות לתכנן את גופי המודיעין והביטחון - את צה"ל, המוסד, השב"כ, הוא יודע להבדיל בין מה זה תרחיש ייחוס למה זה כשל מודיעיני. פה לא היה כשל מודיעיני, היה פה כשל קונספטואלי בתרחיש הייחוס. ונרד עוד מדרגה לעורף, מבקר המדינה יודע שביטלו את המשמר האזרחי ואת כיתות הכוננות, כי הוא מדווח על הכל, והוא לא עושה דבר וחצי דבר? הוא לא מוציא דו"ח, הוא לא זועק, הוא לא אומר העורף נפגע, הוא לא אומר כלום. עכשיו אחרי שנמתחת עליו ביקורת מאוד קשה הוא החליט לקיים ועדת ביקורת במהלך המלחמה, הוא עושה מבצע יחצני, לוקח איתו 2 או 3 אנשים ועושה ביקורת תוך כדי מלחמה - וודאי שאתה עושה ביקורת תוך כדי מלחמה אבל אתה לא תפרסם אותה תוך כדי מלחמה. אבל הוא מצטלם בבית פגוע באשקלון יחד עם עובדת משרד שהיא בכלל לא חטיבת הביטחון, ועושים לה ראיון. לו הייתי עכשיו בתקשורת הייתי אומר למבקר המדינה וכל מי שבא מטעמו 'תצביעו לי על דו"ח אחד, דו"ח ביניים, משהו!'. לא תמצאי כזה דבר כי מבקר המדינה גזר על עצמו בניגוד לחוק לא לפרסם דו"חות אלא רק להמליץ לגופים".

על הטענה כי משרד מבקר המדינה יכול לכתוב דו"חות אבל אין לו יכולת להפיל עיצומים או לפתוח חקירות והוא ממליץ בלבד, השיב: "למבקר המדינה יש את מלוא הסמכויות, הוא יכול להדיח אנשים וגם הדיח אנשים כמו צביקה שלום יו"ר רשות שדות התעופה, אלי לנדאו - היה מועמד להיות יו"ר רשות השידור, מנכ"ל התעשייה האווירית ורשימות אינסופיות. אבל המבקר הנוכחי לא עשה את זה, הוא לא רוצה לעשות את זה. זה לא שהוא לא מדיח, הוא אומר שהוא רק ממליץ כדי לא לחייב את הגוף והוא עובד בניגוד לחוק כדי לא לכתוב דו"ח מעקב אחרי ליקויים, דרישה מהממשלה לשיפור. הוא מופקד על יעילות, על מנהל תקין, טוהר מידות, חיסכון וים של דברים. הוא הידיים שלנו האזרחים כדי לוודא שתרחיש הייחוס בעזה ביום ה7.10 היה צריך להיות מלא. יש לו מאה אנשים שנועדו לבקר את מערכת הביטחון, והיום הוא מצטלם וחושב שבדרך הזאת אפשר לסמא ולטמטם את הציבור. עכשיו אנחנו במלחמה אז הוא צריך לעשות את עבודתו ולתקן תוך כדי תנועה כדי להציל חיי אדם, אבל בסוף המלחמה הוא יעמוד עם רשימה ארוכה מאוד של אנשים שיצטרכו לתת דין וחשבון לציבור על המעשים שלא נעשו ועל המחדלים ועל העובדה שהתריעו והוא לא עשה את מה שהיה צריך לעשות".

01/11/2023

צילום: בן קלמר/פלאש90