גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
528

"הבנקים עשקו את הציבור, הריביות מוטטו את המשקים, חייבים לפתוח את התקציב לדיון מחדש"

כך לדברי מרכז הקואליציה בוועדת הכספים בכנסת ח"כ אליהו רביבו: "הכלכלה צריכה להיות כלכלת מלחמה, שהיא גם כלכלת מיתון מעבר למלחמה, זאת האמת".


איך אתם פועלים בוועדה לעובדים זרים בראשותך בוועדת הכספים לעזור לחקלאים בעוטף?
"ע"י זירוז הבאת עובדים חדשים. שנית במאמצים דיפלומטיים של משרד החוץ ורשות האוכלוסין מקיימים מול שגרירים. נציגת רשות האוכלוסין נסעה אתמול בלילה למולדובה לזרז הבאת עוד 1300 עובדים מולדבים לתעסוקה בבניין. פותחים את הענפים שעד היום לא נהנו משירות של ידים זרות. אנחנו מבינים גם כשיוחלט כשתותר כניסה של עובדים מאיו"ש זה לא יהיה באותה כמות ומבינים שיש לא מעט מעסיקים שלא מעוניינים להעסיק. צריך להיערך לכך ולוודא שהפרדיגמה עליה אני מדבר מאז כניסתי לתפקיד תמומש שזה אומר שאנחנו אף פעם לא נעזרים על אוכלוסייה אחת ממקור אחד.

יש כבר מתווה סופי של האוצר? מה סופי? אפשר להבין?
"הייתי חלק פעיל מעיבוד המתווה שהוגש מלפני שבועיים, שלא קיבלתי אותו מבין שני מתווים שהוצגו באופן מביך אגב לגישתי. שני שרים לא יכולים להגיש מתווה באותו נושא. עדיין המתווה הוא לא סופי, זה לא מספיק מדויק כי יש אוכלוסיות שעדיין לא נגעו בהן, יש אוכלוסיות שהטיפול לא מספיק פרטני לגביהן. והיו אזורים שלא נכללו והיינו צריכים להיות יותר קשובים ואכן שר האוצר התגייס ונותן מענה. דיברתי בשבוע שעבר עם שר האוצר ואין מנוס מכך שבסופו של דבר תקציב 2024 יפתח. אין דרך אחרת. אין לנו עץ שגדלים עליו כספים ומקורות תקציב בלתי נדלים. הדולר מזנק, הבנקים עשקו את הציבור הישראלי, הריביות פשוט מוטטו את המשקים ואנחנו חייבים לפתוח את התקציב לדיון מחדש שבו נבטא את שינוי סדרי העדיפויות הלאומיים בוודאי בכלכלה. אנחנו כרגע נמצאים במלחמה, הכלכלה צריכה להיות כלכלת מלחמה שהיא גם כלכלת מיתון מעבר למלחמה. לא נעים, לא סימפטי, אבל מצופה מאיתנו להישיר מבט אל הציבור, לומר את האמת ולפעול לשם מימושה".

מה אתה אומר על כך, שייחסו לנתניהו, כוונה לבדוק את הקשר בין הסרבנות לפתיחת המלחמה ע"י החמאס, דבר שהוכחש ע"י לשכתו.
"במשך 3 שבועות אולי, ראש הממשלה נמנע מלהתבטא, עשה בשכל, כי היה ברור שכל התבטאות שלו, תפורש בצורה שגויה ויהיה מי שירצה לעשות מזה מטעמים. אני מחזיק באותה גישה של ראש הממשלה שזו לא העת לדון באשמים ולא בהשלכות".

אז אני מבין מדבריך שאחרי המלחמה הנושא הזה יעלה על הפרק לבדיקה.
"לא צריך, חובה, אין מנוס. חובה לבדוק את כל הנסיבות שבגללן הגענו למציאות המביכה והמתסכלת הזאת".

תקום וועדה ממלכתית או פרלמנטרית לדעתך?
"ממלכתית, לא פחות. כולם יהיה על השולחן, כל מה שצריך להישאל, יישאל".

כולל ראש הממשלה שעדיין לא לקח אחריות?
"ראש הממשלה ביטא היטב את אחריותו למקרה".

כל הזמן מנסים להגיד שהוא אחראי שהוא לוקח אחריות.
"שאלת את עצמך למה הם עד כדי כך מבקשים? הם מבקשים אך ורק כדי ליצור אנדרלמוסיה כדי ליצור גרדום להשתמש בו נגדו ונגד הממשלה דבר שבהכרח יביא לפגיעה בחוסן הלאומי והתפקודי בעת מלחמה. יש בעלי תקפידים שלבטח צריכים לתת את הדין ולעוף מתפקידם ולשלם על המחדלים והאשמה הנוראית. הם מודעים לכך. ועדיין אף אחד לא מצפה מהם לזוז מתפקידם כל עוד יש להם מה לתרום בהצלחת המערכה".

איך מתקבל על הדעת שעדיין מכהנת בכנסת ח"כ יסין מרע"ם?
"אתה יודע כמה מתסכלת השאלה שלך? אני בורר את מילותיי בימים האלה. היא ושכמותה, היו ונמצאים בכנסת ולצערי ימשיכו להיות בכנסת, כל עוד שמערכת בתי המשפט, הבלתי מרוסנת, ייתנו להם חסות להיות בכנסת ישראל".

06/11/2023

אליהו רביבו | צילום: יונתן זינדל/פלאש90