גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
218107

"איראן חייבת להבין שפעולה של החזבאללה זו פעולה שהיא תישא בה"

מפקד עוצבת הסוס הדוהר לשעבר, ראש המטה ללוחמה בטרור לשעבר תא"ל במיל' יחיעם ששון: "התגובה כלפי החזבאללה צריכה להיות בעיתוי, במקום, ובעצמה שתתאים לצה"ל ולא לחזבאללה"


מפקד עוצבת הסוס הדוהר לשעבר, ראש המטה ללוחמה בטרור לשעבר תא"ל במיל' יחיעם ששון שוחח עם גדי נס ברדיו צפון 104.5FM על הלחימה בעזה ועל הכוחות בזירה הצפונית מול החזבאללה והאם צה"ל פועל שם בעוצמה המיטבית:

"המצב מואץ ומתרחשים תהליכים גם בצפון וגם במזרח הרחוק יותר שעל חלקם אנחנו שולטים ומשפיעים וחלקם יכולים להיות תוצאתיים ולא נראלי נכון בשלב הזה לדהור בעיניים עצומות. צה"ל, מעבר למחדל של שמחת תורה, פועל נכון בעזה. החמאס הוא מלחמה שתוכרע, זה עניין של זמן, הנושא העיקרי של מדינת ישראל צריך להיות שחרור החטופים ובעדיפות הילדים, הנשים והמבוגרים בכל מחיר. נעשות הרבה פעילויות בנושא הזה וצריך להשקיע בזה מאמץ עליון".

המשיך והסביר: "לגבי החזית הצפונית, שהיא לא רק לבנון, היא גם סוריה ואיראן, אין ספק שישנה בעיה שמחייבת התנהלות נבונה, לא התלהמות ולא התלהבות - מחוייבת התנהגות הגונה, ראויה ובעיקר שקולה. החזבאללה בסופו של דבר הוא צבא איראני שהוקם, אומן חומש ונמצא עם העוצמות שלו, לא כדי לעזור לאחים בעזה, האיראנים הקימו אותו בלבנון בעיקר כדי להוות כוח מרתיע או כוח תגובה אם תהיה פעולה - החזבאללה נכנסו כרגע למתכונת של מלחמת התשה שהם מבחינתם מפעילים חלק קטן מאוד מהיכולות שלהם ובשלב הזה צה"ל מגיב נכון, ובהחלט תגיע עם הזמן הנקודה שבה המאמץ העיקרי יופנה לחזבאללה. תורם יגיע. התגובה לחזבאללה צריכה להיות בעיתוי, במקום ובעצמה שתתאים לצה"ל ולא לחזבאללה". 

עוד אמר על הגיבוי האמריקאי בישראל: "כל העוצמה האמריקאית מכוונת לא נגד החזבאללה אלא לאיום והרתעה מול האיראנים, ובסופו של דבר המדינה שאותה צריך להרתיע בכל מה שקשור לחזבאללה זו איראן ואיראן חייבת להבין שפעולה של החזבאללה זו פעולה שהיא תישא בתוצאות ובאחריות שלה, מעבר לזה שהחזבאללה יותקף ולבנון תותקף אבל מי שמושך בחוטים זה האיראנים וההרתעה חייבת להיות מכוונת אליהם ולכן העוצמה שהאמריקאים מיקמו כאן מכוונת בעיקר מול האיראנים. בהחלט יש מצב שנשברו כלים ונוצר מצב כמעט בלתי אפשרי בצפון ואני משוכנע שצה"ל בעיתוי הנכון שיתאים למדינת ישראל ולצה"ל, ידע להפנות את הכוחות שלו גם כלפי החזבאללה. לא בגלל צעקות בתקשורת, זה יקרה כשיהיה נכון לעשות את זה. ללא ספק המציאות בגבול הצפון שונה, רמת הגולן נדחקת לשולי החדשות אבל גם היא מהווה נקודת תורפה וצריך לטפל בה. אין ספק שהחזבאללה כאן שבר כלים ואין ספק שתהיה תגובה כלפי החזבאללה, אני מציע שהתגובה הזאת תהיה בעיתוי נכון. צה"ל נכנס כרגע למהלכים שאנחנו מגדירים כהתשה, אנחנו מגיבים לפעילות של החזבאללה ויגיע גם שלב היוזמה".

לסיכום אמר: "צה"ל פועל נכון ומגיב נכון גם בזירה העזתית. החזבאללה מרגיש שיש חולשה בצד הישראלי, אני משוכנע שכשיגיע הזמן הנכון החזבאללה לא רק יורתע אלא גם יותקף".

עריכה: אריק ברח"ד

13/11/2023

photo by Ferran Queved-propaimages/flash90