גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
5332

"אחרי שתטופל החזית הדרומית, צה"ל יחליט בתנאים שלו איך לטפל בחזית הצפונית, זו רק שאלה של זמן"

ראש התוכנית ללימודי המזה"ת במכללה האקדמית עמק יזרעאל, ד"ר עידו זלקוביץ': "היעד של חמאס הוא לסיים את המערכה כשהם עדיין בחיים, מבחינת מדינת ישראל אסור שיישאר אף חמאסניק"


ראש התוכנית ללימודי המזה"ת במכללה האקדמית עמק יזרעאל, ד"ר עידו זלקוביץ' שוחח עם גדי נס ברדיו צפון 104.5FM על תכניות החזבאללה בלחימה:

"כמו שזה נראה כרגע אני חושב שחזבאללה דבק בכללי המשחק המוכרים והידועים, אני לא רואה נכונות שלו לבצע עוד צעד קדימה להסלמה והרחבת טווח הירי מעבר למקומות שהוא כבר הגיע מתוך הבנה שישראל תגיב בצורה יותר גדולה ממה שהיא הגיבה עד היום. חזבאללה רואה שני דברים וצריך להבין את זה, הוא רואה את הפריסה ואת עוצמת הכוחות שהוקמו בחזית הצפון והוא מבין שאם יופעל נגדו כוח כזה הוא יקבל מכה מאוד חזקה".

על הממשל הלבנוני ומשקלו מול החזבאללה: "לממשל הלבנוני יש יכולות מוגבלות להכריע בקבלת ההחלטות בחזבאללה, אבל חזבאללה כתנועה ראשית שאמנם שלוחה איראנית אבל פועלת עמוק עמוק בתוך העם הלבנוני ונכנסה גם לבוץ של הזירה הפוליטית, יש להם צורך להתחשב בקולות העולים משם. לממשל הלבנוני אין שום כוח לאכוף באמצעים של סנקציות או בכוח הזרוע על חזבאללה לעצור את הסוסים לפני שהם יוצאים מהאורווה. להפך, לחזבאללה יש כוח צבאי יותר גדול משל המדינה הלבנונית. אבל חזבאללה בתוך מדינת לבנון הוא חי ובסופו של יום כשהוא שומע קולות שמתנגדים למלחמה, פלוס הצורך שלו להתחשב במשבר הכלכלי החמור שפוקד את המדינה ומשפיע בראש ובראשונה על האוכלוסיה שלו, שהיא האוכלוסיה הגדולה ביותר בלבנון והענייה ביותר, כל הדברים הללו מביאים לכך שנסראללה לא שש אלי קרב. דבר נוסף שמקרר את נסראללה הוא שמה שקרה ב-7.10 לא תואם ישירות איתו, הוא מרגיש פחות מחוייבות למהלך הזה. חזבאללה מנהל את המערכה הזאת על אש קטנה וזה מעיד על פחות מחוייבות לחמאס. מדינת ישראל צריכה כרגע להסתכל באופן מפוקח על מה שקורה כאן ועד עכשיו אני חושב פועלים נכון בעצמה, בכוח, בשיטתיות תוך כדי הפגנת כוח מוחלטת ברצועת עזה, והעימות עם חזבאללה, הוא בלתי נמנע. אני חושב שאחרי שתטופל החזית הדרומית, למרות שלצה"ל יש את הכוחות לטפל בשתי חזיתות ואפילו יותר, צה"ל צריך לקבוע במועד הנכון עבורו מתי ואיך הוא פועל מול האיום בחזית הצפונית, וזו רק שאלה של זמן".

על השפעת הקטארים וסוגיית החטופים: "העובדה שלא כולם נמצאים בידי חמאס קצת מעכב את קידום העסקה ומשרת את חמאס. ראינו שהג'יהאד האיסלאמי הוציא סרטון של חטופים, ראינו שחלק מהחטופים נלקחו על ידי בוזזים, אנסים, רוצחים, אזרחים מרצועת עזה שלקחו חלק בפלישה מהרצועה, וזה מקשה על ניהול משא ומתן שלא מתנהל מול רק גוף אחד שאחראי".

לסיכום הוסיף: "מבחינת חמאס, עצם העובדה שיש בידה מספר כל כך גדול של חטופים זה סוג של תעודת ביטוח שהיא תרצה להשתמש בו על מנת למשוך את המערכה כמה שיותר. מבחינת חמאס היעד שלה הוא לסיים את המערכה כשהיא עדיין בחיים. ולמדינת ישראל צריך להיות מסר אחד ברור, שגם בזחילה חמאס לא יישאר ברצועת עזה. אי אפשר לאפשר לשלטון הטרור הזה לנשום אוויר. לא בתת קרקע ולא מעליה".

עריכה: אריק ברח"ד

13/11/2023

מלחמת חרבות ברזל | צילום: מאל עוואד/פלאש90