גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
4253

"מדינת ישראל החליטה בצדק לא לפעול בשתי זירות - נפרק את החמאס ואחר כך נטפל בצפון"

מפקד חיל הים לשעבר אלוף במיל' אלוף במיל' אליעזר צ'ייני מרום על העברת הציוד ההומניטרי לעזה: "צריך לשמר את הלגיטימציה שלנו למלחמה - כי אם האמריקאים אומרים לנו לעצור אז הפסדנו את המלחמה"


מפקד חיל הים לשעבר אלוף במיל' אלוף במיל' אליעזר צ'ייני מרום שוחח עם גדי נס ברדיו צפון 104.5FM על הלחימה בעזה, העברת הציוד ההומניטרי ובכללו דלק וגם על הזירה הצפונית: 

ההכרעה רחוקה מאוד, אנחנו אנשים חסרי סבלנות וצריך להבין שהמערכה הזו היא ארוכה. אני לא חושב שמישהו בעולם נלחם מול כזה אויב עם הכנה כזו בתוך איזור אורבני עם עיר תת קרקעית, עם מטענים והפתעות מכל הכיוונים - והוא (צה"ל) עושה את זה בצורה כל כך מדוייקת, קטלנית, שילובית בין הכוחות ובצורה ממש מעוררת הערכה, אני לא זוכר את צה"ל פועל בצורה כזו הרבה מאוד שנים והייתי בצה"ל הרבה מאוד שנים. אבל, לחימה כזו לוקחת זמן וזה נאמר כבר בהתחלה, אנחנו רק שלושה שבועות ויום מתחילת התמרון, זה כלום במונחים של עיר מבוצרת כמו עזה. אמנם עזה כמעט כולה בידינו אבל צריך עוד לטהר את השטח, לנקות אותו ולפעול כדי להרוג את כל המחבלים שנשארו שם וזה יקח זמן".

על הביקורות בנושא העברת הדלק לרצועת עזה טען: "אני לא חושב שנכון שקבינט המלחמה יציג קווים אדומים בתקשורת. בוא ננסה להבין את נושא הדלק - הדלק הזה הוא אוויר לנשימה לחמאס כי הדלק הזה, שמים אותו בגנרטורים שנותנים חשמל למאווררים שבלעדיהם אי אפשר לחיות מתחת לקרקע. כשמכניסים להם דלק אנחנו מתדלקים את הגנרטורים שיעשו חשמל וחמאס יוכלו לחיות מתחת לאדמה. אז תסלח לי, אבל אני חושב שבמקומות שבהם צה"ל כבר שולט, זה קשקוש מקושקש. אנחנו גידלנו את התיאוריה הזו שהיא לא נכונה.  קודם כל המנהרה שהייתה ברנתיסי הופעלה על ידי לוחות סולאריים. הדבר השני הוא שאנחנו שולטים בכל החלק העליון של העיר עזה, אנחנו שולטים גם במקורות המתח. אי אפשר לשים גנרטור מתחת לפני הקרקע, ולכן אנחנו נחתוך להם את הקווים, ומצידי שיקחו את הדלק וישתו אותו. אני לא עושה מהדבר הזה עניין".

המשיך והסביר את המניעים להכנסת דלק לרצועה: "המלחמה הזו דורשת לגיטימציה קודם כל מארה"ב וכשהאמריקאים אומרים שאם לא תכניס דלק, יש שם עיר של מליון איש מפונים, תחשוב רק על איך מפנים זבל, ביוב, איך מאכילים ומשקים אותם ומטפלים שלא יחטפו מחלות - צריך איכשהו לשמר את הלגיטימציה הזו בכל דרך ואני חושב שזה מה שנעשה, נכון שבהתחלה אמרו שלא נכניס דלק ולדעתי לא היו צריכים להגיד את זה, אל תגידו מה לא ואל תגידו מה כן. תנהלו את המלחמה בקבינט ולא בתקשורת ותשמרו על הלגיטימציה כי אם האמריקאים אומרים לנו 'עצור' אז נגמרה המלחמה ולא הכנענו את החמאס ויש לנו 240 חטופים בעזה שלא החזרנו הביתה, ומה נעשה עכשיו? נספר על קווים אדומים? נספר על חבר קבינט שאמר א' ועשה ב'? אנחנו מנהלים מלחמה עקובה מדם עם חיות אדם ואנחנו חייבים להרוג אותם ולנצח, ואם בשביל זה צריך להכניס שתי מכליות דלק ביום אז נעשה את זה עם כל הצער".

על הזירה הצפונית: "אני חושב שמדינת ישראל החליטה בצדק לא להילחם בשתי זירות. צה"ל מסוגל לעשות את זה, הוא חזק מאוד ויש לנו מספיק יחידות שיכולות לעשות גם את זה וגם את זה, חיל האוויר מושקע בעזה פחות מ-30%. יש לנו את היכולת לעשות את זה אבל זה לא נכון. גם להילחם בחמאס באיזור אורבני מטורף וקשה וגם בחזבאללה באזורים פתוחים לכל אורך לבנון כולל ביירות ודרום לבנון - אני חושב שזו שגיאה ולכן הקבינט עושה נכון שהחליט שקודם נפרק את החמאס ונכריע אותו ולאחר מכן נטפל בצפון. אי אפשר יהיה להחזיר את תושבי הצפון לבתיהם בלי שנטפל בצפון וזה יכול להיות בצורה דיפלומטית למרות שקשה לי להאמין, זה יכול להיות בצורה צבאית, או דיפלומטית וצבאית משולבת, אבל אנחנו חייבים לשנות המציאות בצפון זה ברור לחלוטין".

עריכה: אריק ברח"ד

19/11/2023

צילום: משה שי/פלאש90