ליאת רון
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
184

"הפקידות מאחור, כנראה גם בצבא, הם עדיין לא השכילו להבין שאנחנו במלחמה"

אלוף (מיל') איל בן ראובן, סגן מפקד פיקוד הצפון לשעבר וחבר בתנועת מפקדים למען ביטחון ישראל: "כ-250 עד 300 לוחמים עם 2 מחסניות, מבחינתי זה לוחם לא כשיר"


אלוף (מיל') איל בן ראובן, סגן מפקד פיקוד הצפון לשעבר וחבר בתנועת מפקדים למען ביטחון ישראל שוחח עם ליאת רון ברדיו צפון 104.5FM על המצב הבטחוני בצפון הארץ והכשלים במצבן של כיתות הכוננות: "יש עדיין הרבה מאוד צרות, נכון להבוקר יש לנו במשגב עם, מטה אשר ומעלה יוסף - מתח גדול מאוד. רוב היישובים צמודי הגדר, ביישובים האלה יש חלוקה שהיא אחת הבעיות, הצבא מטפל בצמודי הגדר וכל אלו שמאחור שייכים חלק לעורף וחלק למשטרה, והחלוקה הזו היא אם כל הצרות. ממש הבוקר דיברתי עם מיכאל ביטון מועדת משנה לכיתות כוננות בכנסת, ואמרתי לו 'אתם מוכרחים לטפל לנו בבעיות האלה', זה לא יכול להיות היום שיש לנו לוחמים בכיתות הכוננות, יש לנו היום בהרכב הזה כ-250 עד 300 לוחמים עם 2 מחסניות, מבחינתי זה לוחם לא כשיר. זה תוך דקה נגמר. ואנחנו מדברים על זה כבר חודש מאז שהחלה המלחמה, כל מה שקשור בהרכב הזה של בני המקום, זה מה שהם קיבלו מהצבא, מהעורף, 'מקל ארוך כזה', אני לא מדבר על זה שזה בלי כוונות ובלי ראיית לילה, שכמובן שאין כרגע. זה יותר טוב ממה שהיה ב6.10. אנחנו מטפלים בזה בכל הכוח ומיכאל ביקש ממני שאעביר לו את הרשימה. מה שכן בסדר זה שכיתות הכוננות יהפכו למחלקות כוננות יישוביות, שיהיו להם מחסניות כמו שצריך, נשקים, אפודים, קסדות, אמצעי ראיית לילה, מקלע, נשקי צלפים - מה שצריך להיות לכיתת כוננות שהולכת להילחם". 

המשיך וסיפר: "אני יודע שהצבא עושה על זה עבודה. אני הייתי בכנסת לפני חודש בערך אחרי שדיברתי עם יו"ר ועדת חוץ וביטחון יולי אדלשטיין וסיפרתי לו אז על בעיות הרבה יותר קשות, אבל התקדמנו קצת מאז והציגו לי את העבודה הזאת של מה צריך להיות. זה כסף ויש עדיין מרכיבים, הפקידות מאחור, כנראה גם בצבא, הם עדיין לא השכילו להבין שאנחנו במלחמה וצריך לעבוד בקצב של היום למחר. כאשר יש עדיין חייל עם 2 מחסניות ואין לו את כל הציוד שצריך להיות בכיתת כוננות, אז אתם כנראה עדיין לא מבינים שמחר אתם עלולים להצטער על זה מאוד כמו שהיה בדרום. זה הזמן לטפל בכל הכוח, בכל מרכיבי הביטחון, כיתות הכוננות, המיגון, כמה שדיברנו ואנחנו עדיין כל כך רחוקים".

עוד התייחס למצב המיגוניות בצפון: "יש עדיין כאלה שצריכים יותר אבל הייתה חלוקת מיגונויות ויש כאלה שקנו, דוידוביץ' הלך למילואות וקנה, הדבר הזה מתקדם ועדיין יש צרכים. כמובן שיישובים צמודי גדר מצבם כבר יותר טוב. למשל במקומות שניתן ללכת להאכיל את הלולים או להשקות את השדות, שמים שם מיגונית וזה מקל מאוד על המצב על החברה האלה שיוצאים מהמלונות בבוקר ומטפלים בשדות שלהם".

26/11/2023

צילום: יונתן זינדל/פלאש90