יוסי מזרחי
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
10712

"חזבאללה ניצח, חבל ארץ שלם ננטש, תושבים פליטים בארצם"

ניסן זאבי, כיתת הכוננות כפר גלעדי: "הקמנו את לובי 1701, חזית אזרחית - אנחנו פונים גם למפלגות הלבנוניות שאם לא יכבדו את החלטת האו"ם תהיה מלחמה"


ניסן זאבי, כיתת הכוננות כפר גלעדי שוחח עם יוסי מזרחי ברדיו צפון 104.5FM וסיפר על הפרוייקט האזרחי שהוקם על מנת שתושבי הצפון שיוכלו לחזור לבתיהם בבטחה:

תושבי כפר גלעדי ובהם משפחתו של ניסן, עזבו את הצפון בתחילת הלחימה, וכמו רבים אחרים הם לא מתכוונים לחזור.

השבוע הושק קמפיין אזרחי, שזאבי הוא מיוזמיו הקורא לממשלת ישראל להתעשת ולהפנים כי עתידו של הצפון על תושביו נמצא בסכנה, לא רק ביטחונית, אלא גם כלכלית.

נציין שזאבי הוא מנהל בכיר בחברת הפודטק של אראל מרגלית בקרית שמונה והוא מדגיש השבוע שמעבר לכך שהחיים נעצרו בקו ה-0 עד 4 קילומטרים, גם הסטרטאפים דוממים, כי העובדים לא יכולים להגיע למקומות העבודה: "כשחברת פודטק צריכה להתפנות, זה אומר להזיז מעבדות, תשתיות, גידולים וכו, מה גם שהעובדים לא מרוכזים במקום אחד, אלא פונו למספר מקומות ולכן החיים שלנו על כל ההיבטים שלהם, נמצאים בהולד".

"השינוי התודעתי שכולנו עברנו, כל אחד בקריירה שלו, פתאום ריסטארט שלם לחיים, ואתה מקלף שכבות והופך להיות שוב חייל עם תודעה של חייל. מצד אחד זה חשוב ומצד שני זה מטריד שזו התחושה שלנו, שאנחנו צריכים לפני שאנחנו תושבים, אנחנו צריכים להיות פה חיילים עירניים והגנה על היישוב".

עוד סיפר על הנזקים מפינוי התושבים: "קריית שמונה נכנסה לפני חודשיים בפעם הראשונה לאלף הערים המובילות בעולם באקו סיסטם לסטארטאפים, ועברו לפה מאות משפחות מכל הארץ. זה באמת מתסכל, הטוסקנה שהראנו לכולם הופכת פתאום לאזור לחימה, וזה גם האתגר הגדול שעומד לפנינו, לא רק התושבים אלא המדינה בכלל. אמר הרבה לפני טרומפלדור: 'היכן שיעבור התלם האחרון, יעבור הגבול האחרון', ובשביל שיעבור הגבול האחרון צריך שיהיה תלם, ובשביל שיהיה תלם צריך מישהו שיחרוש, צריך פה אנשים". 

המשיך והסביר על הקמפיין האזרחי שהקימו: "אנחנו הקמנו את לובי 1701, חזית אזרחית שבאה ליישם את החלטת האו"ם 1701, אותו אקורד סיום של לבנון השנייה, שקבע שהאזור מגבול ישראל עד הליטני יהיה שטח מפורז משטח חמוש של לבנון וחזבאללה ויהיה בשליטה של יוניפיל, כמובן שההחלטה לא מיושמת כבר הרבה מאוד שנים, ואחרי מה שקרה ב-7.10 בדרום, היתרון שלנו עכשיו הוא שיש לנו קולב בינלאומי מאוד גדול להישען עליו, בדמות אותה החלטה".

"אנחנו שומעים המון שמועות על כך שמי שעוצר את ישראל זו ארה"ב, אנחנו לא מכוונים את הקריאה שלנו רק לממשלת ישראל, אנחנו מתכוונים לפנות לג'ו ביידן, ולעמנואל מקרון, ולמפלגות הלבנוניות בפרלמנט שכבר יש לנו קשר עם חלק מהן, עם הנוצרים לפחות, ואני יכול להגיד להם שאם הם לא מיישמים את החלטה 1701, המשמעות היא מלחמה בצפון, ואם ישראל לא תתחיל אותה, יתחיל אותה מישהו אחר. אין לנו ברירה. המשמעות כרגע בצפון היא שחזבאללה ניצח. חבל ארץ שלם ננטש על ידי האזרחים, פליטים בארצם. אשתי גרה בחדר כבר 50 יום באכסניית אוהלו, ולא רק היא, 65 אלף איש - זה ניצחון של חזבאללה, לא יכולים למכור לנו סיפורים. אתה חושב שאשתי, שבמקור מרמת השרון, או עשרות אלפים אחרים, יחזרו לפה עם תחושת ביטחון, שכוח רדואן יבוא וישחט אותם? זה לא יקרה, אנחנו לא נאפשר לזה לקרות ואם צריך אנחנו נדאג שלא יחזרו האנשים. יש דרכים שאנשים לא יחזרו לפה עד שמדינת ישראל לא תטפל, והאומות המאוחדות וארה"ב וצרפת ולבנון - עד שהם לא יטפלו בסיפור הזה. אנחנו לא מבקשים לכבוש את לבנון, אנחנו לא מבקשים לשטח את לבנון או כל מיני מילים שאולי בטרמינולוגיה של עזה, אנחנו מבקשים משהו נקודתי ספציפי שמועצת הביטחון של האו"ם החליטה עליה, ליישם את החלטה 1701. בלי זה לא יחזרו אנשים. אי אפשר לגור כשאתה יודע שיש לידך מחבלים שאתה יודע שרוצים לאנוס אותך, לרצוח ולשרוף אותך. ואם זה מה שצריך להדהד כל יום ל-65 אלף התושבים אז נהדהד את זה כל יום".

"אנחנו מבינים את הסיטואציה, אנחנו מבינים שלהיות פליטים מעל 50 יום בארצנו זה לטובת הסיפור בדרום, יש לנו אורך רוח ואנחנו מצפים שמיד אחרי הדבר הזה, הסיפור בצפון יטופל אחרת חבל ארץ שלם ינטש".

עריכה: אריק ברח"ד

30/11/2023

צילום: יוסי זמיר/פלאש90