גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
650

אם לא יהיו לנו חימושים מדוייקים, נשתמש בחימושים לא מדוייקים, לא צריך להיות בגישה שאנחנו תלויים באמריקאים - אם צריך גם נבוא עם טרקטורים"

שגריר ישראל לשעבר באו"ם, השר לשעבר, חבר ועדת חוץ וביטחון ח"כ דני דנון (הליכוד): "ב-2014 כשראיתי את המנהרות נפל לי האסימון ואמרתי שצריך להיכנס ולפרק את החמאס - יש לך בעיה עכשיו בצפון, צריך לטפל בה"


שגריר ישראל לשעבר באו"ם, השר לשעבר, חבר ועדת חוץ וביטחון ח"כ דני דנון (הליכוד) שוחח עם גדי נס על המשך הלחימה ברצועת עזה, המתיחות בגורמי הממשלה והאם צריך להישמע לדרישות האמריקאים:

"חזרנו למלחמה ולצערנו המחיר כבד אנחנו צריכים לפעול בכוח, באגרסיביות, לא לשחק משחקים, ואפילו יותר ממה שפעלנו קודם. שמענו את האמריקאים אומרים מצד אחד 'אין לכם זמן' ומצד שני 'אל תעשו ככה ואל תעשו ככה', אנחנו צריכים להפעיל את הכוח, לחסל את החמאס ולעשות את זה בצורה אגרסיבית למען יראו וייראו".

על מסיבת העיתונאים אמש (ש') בה הופיע רק ראש הממשלה נתניהו: "זה מצער, היה נכון לעשות זאת יחד, לביחד יש כוח ועצמה. מסיבות העיתונאים המשותפות של נתניהו, גלנט וגנץ משדרות אחדות, וגם אם יש ביניהם חילוקי דעות הם צריכים להתגבר עליהם בסופו של דבר אנחנו במלחמה. כחבר ועדת חוץ וביטחון אני עוקב אחרי העבודה של הקבינט סה"כ הם עובדים בשיתוף פעולה טוב ויש עבודה חכמה ונכונה אבל צריכים להראות את זה החוצה ולהתגבר אם יש משקעים כמו בכל מערכת יחסים. העם מצפה את זה מהם. אנחנו לא בסוף המלחמה שאפשר להתחיל להתקוטט, אנחנו בהתחלה יש לנו עוד רגעים קשים לפנינו אנחנו חייבים ללכת להכרעה מלאה מול החמאס, זה לא יהיה קצר ולא יהיה קל ולכן אני מצפה מכולם להפגין אחדות.

המשיך וטען לגבי הכרעת החמאס ועל הסיבה שהצליח להתחזק כל כך: "ב-2014 הייתי סגן שר הביטחון וכשישבתי בקריה וראיתי את המנהרות החודרות של חמאס עם המחבלים שלהם יוצאים בתוך שטח ישראל, אז נפל לי האסימון ואמרתי שעכשיו צריך להיכנס ולפרק אותם, לצערי עמדתי לא התקבלה, נקלעתי לעימות עם ראש הממשלה וגם פוטרתי במהלך 'צוק איתן', אבל אני אומר לעצמי אולי הייתי צריך לצעוק יותר חזק, אולי היינו צריכים להילחם אז יותר חזק, אם ב-2014 היינו יוצאים למלחמה היינו במקום אחר, חמאס היה במקום אחר, ב-9 שנים האלו הם התעצמו בצורה שאף אחד לא תיאר לעצמו".

הוסיף והזהיר לגבי הזירה הצפונית: "לכן הלקח הוא לא לדחות את הבעיות, יש לך בעיה עכשיו בצפון? תטפל בה, אם לא תטפל בה עכשיו אז בעוד 9 שנים תשלם את המחיר. בסוף זה לא עניין של תחושות, אנחנו צריכים להעניק ביטחון ולפגוע באויבים, חזבאללה לא יכול לשבת על הגדר, אי אפשר למכור סיפורים לאנשים ולכן אנחנו צריכים קודם כל לסיים את הלחימה בדרום ולאחר מכן לעבור לאכוף את החלטה 1701 של האו"ם או בהסכמה או לא בהסכמה אבל לא לאפשר למחבלים לשבת על הגדר, אני לא יכול לבוא בדרישה לאף תושב בצפון כשהוא רואה את מחבלי חזבאללה מבעד לחלון שלו".

על דרישת האמריקאים להגביר את הסיוע בעזה: "אנחנו מכבדים את האמריקאים אבל לא עובדים אצלם ולא כל דבר צריך להסכים איתם. יש להם עמדות אבל לא תמיד הם צודקים. גם לפני התמרון הקרקעי היו לנו שיחות איתם והם אמרו 'שלא תעזו להיכנס קרקעית'. בסוף זו המלחמה שלנו, העם שלנו והעתיד שלנו. גם במחיר של אי הסכמות נעשה מה שנכון לעם ישראל. תסתכל על ההיסטוריה, שמנחם בגין תקף בעיראק, גינו אותנו ועשה אמברגו צבאי על חיל האוויר. כשאהוד אולמרט שהוא לא אחד שאני תומך בו, קיבל החלטה נכונה לתקוף בסוריה, האמריקאים היון נגד - זאת אומרת הם לא תמיד צודקים במה שהם אומרים לנו, אנחנו צריכים לקבל את ההחלטות לבד ולשכנע אותם. וגם אם זה יגיע למקום של ויכוח איתם, אני בוחר בהשמדת החמאס. מדברים על חימושים - אם לא יהיו לנו חימושים מדוייקים, נשתמש בחימושים לא מדוייקים. אם לא יהיו לנו תחמושת להילחם בטנקים, נילחם בכלים אחרים, עם M-16. אנחנו לא צריכים לבוא בגישה שאנחנו תלויים באמריקאים כדי להכריע את החמאס, אנחנו נכריע את החמאס בכל מחיר. אם צריך לבוא עם טרקטורים, נבוא עם טרקטורים ונהרוס להם את הבתים ונמצא את המחבלים האלו - אנחנו במלחמה על החיים שלנו. לא מכיוון שהחמאס יכול להכריע אותנו, אבל אם האויבים שלנו בעולם לא יראו את ההכרעה המוחלטת הם יקומו עלינו. צריכים להבין שאותו דבר יקרה גם בביירות וגם בצור וגם בצידון אם יקומו עלינו. לכן הנראות פה חייבת להיות משמעותית ואגרסיבית ושלא תהיה פה ספקנות בסוף המלחמה לגבי מי ניצח. אם היית מפסיק את המלחמה היום הייתה פה פרשנות מי ניצח, כי החמאס לקח חטופים, וסינוואר אמר ככה, וההוא אמר ככה - לכן אנחנו לא שם. ההפסד שלהם חייב להיות דרמטי ומשמעותי שלאף אחד לא יהיה ספק לגבי מי ניצח.

עוד המשיך בנושא התמיכה האמריקאית והחשש מסנקציות ובמידה ולא נפעל על פי דרישתם: "נכון שארה"ב מטילה וטו במועצת הביטחון, אבל בוא נלך צעד קדימה, גם אם פתאום הם יגידו שהם לא מטילים וטו ותהיה החלטת מועצת הביטחון, עמדתי לא תשתנה, אנחנו חייבים לקבור את החמאס, בכל מחיר וגם במחיר של גינוי במועצת הביטחון, בכל מחיר. זה קרב על החיים שלנו. ולכן אנחנו צריכים לפעול בנושא המדיני, ראש הממשלה יושב על זה חזק, לשמור על האשראי, אני מארח משלחות של שגרירים ולוקח אותם לדרום ומסביר להם. אנחנו כן מנהלים מאבק מדיני, אבל גם אם ניכשל בזה ויגידו לנו שאין תמיכה יותר, אסור לנו לעצור. מדברים בצורה נחרצת ועכשיו צריך לפעול גם בצורה נחרצת".

עריכה: אריק ברח"ד

03/12/2023

צילום: יונתן זינדל/פלאש90