יוסי מזרחי
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
6039

"העיר חצי משותקת - ב-17.00 הכל סגור"

רונן מרלי, ראש עיריית נהריה: "תחושת הביטחון של תושבי המדינה התרסקה לחלוטין - גם היום, בלי שנפל טיל אחד בנהריה, יש הורים שלא מוכנים שהילד יצא מהבית"


רונן מרלי, ראש עיריית נהריה שוחח עם יוסי מזרחי ברדיו צפון 104.5FM על המצב בעיר בתקופת המלחמה, אירועי החנוכה וגם הציפייה לעתיד בנוגע לחזבאללה:

"העיר חצי משותקת, בבוקר אם תגיע לנהריה ותיכנס לגעתון, תראה שהמסחר בדגש על האוכל קצת פתוח, חיילים בעיקר, אבל ב-17:00 הכל סגור, אין בילויים, אין אירועים, פאבים, גם המסעדות הגדולות לא פותחות. לימודים זה מורכב, לומדים במרחבים מוגנים או בקרבה למרחבים מוגנים. יש שני בתי ספר שכל התלמידים יכולים להגיע ובסה"כ ההתייצבות שם באחוז גבוה. יש 27 בתי ספר בעיר. בעיית המיגון היא קשה, כשבתי הספר ישנים אי אפשר להזמין יותר מחצי בית ספר, ומתוך החצי מגיעים 73%. תחושת הביטחון של תושבי מדינת ישראל פשוט התרסקה לחלוטין, גם היום כשלא נפל טיל אחד בעיר נהריה, יש הורים שלא מוכנים שהילד שלהם יצא מהבית, אתה מבין כמה זה עמוק?. בשלושה השבועות הראשונים 92% מהתושבים עזבו, חזרו רובן והיום אנחנו עומדים של יותר מ-90% שנמצאים כאן ואנשים בעיקר בסופ"ש יוצאים להתרענן. זה מורכב, חצי עיר משותקת, שמחת החיים אבדה לאנשים, בישרת על שני לוחמים שנהרגו וזה כל יום ככה, תקופה קשה, בעז"ה ננצח ונעבור אותה אבל תקופה קשה".

המשיך וסיפר על התכניות לחג החנוכה שיחל הערב: "אני לא מוכן לעשות שום אירוע שהוא בחוץ, שהוא נראה כמו מסיבה. אנחנו עושים פסטיבל סרטים לילדים ב-10 שקלים בקולנוע, ועוד אירועים במרכזים הקהילתיים, קשה לשמוח במצב הזה. נחגוג את החג אבל אי אפשר לעשות מסיבות. מצב הרוח של התושבים לא טוב".

על הבחירות המקומיות והטענות לשני הצדדים האם לקיימן או לא: "למי יש חשק בכלל להיכנס לתהליך כזה?".

בנוסף התייחס לאמירתו של שר הביטחון גלנט כי תושבי הצפון יוכלו לחזור לבתיהם: "נהריה פחות משפיעה על קבלת ההחלטות כי יש תושבים שפונו, אבל בסוף אתה לא תוכל להחזיר שום תושב לחניתה או לשלומי או למטולה אם לא תייצר ביטחון ותחושת ביטחון. מדינת ישראל מבינה את זה. אם נצא למלחמה? אני חושב שלא, אני חושב שהם מעדיפים לעשות הכל כדי להגיע להסכם שהחזבאללה מורתע ומורחק. הוא (גלנט) אמר אתמול 3 פעמים לראשי הראשויות 'אנחנו לא רוצים מלחמה'. אני הייתי עושה הסכם, מרחיק אותם מהגדר, ובזמני בעוד שנה-שנה וחצי, מתארגן ועושה להם הפתעה על הראש, שובר אותם תוך שבוע. אני הייתי מפתיע אותם, אני חושב שאת החזבאללה אפשר להפתיע אבל אנחנו מדינה כזו שקשה לה לעשות מהלכים כאלו. לא יחזרו תושבי הצפון לגור ביישובים צמודי הגדר אם לא יהיה פתרון לבעיית החזבאללה, או בהסכם או במלחמה. העדיפות של שר הביטחון וממשלת ישראל היא לעשות את זה בהסכם, אני חושב שהסיכוי לכך קיים אבל אם לא יהיה הסכם הם יצטרכו להילחם, לא תהיה ברירה. אי אפשר לחיות כאן בלי פיתרון".

עריכה: אריק ברח"ד

07/12/2023

נהריה (ארכיון) | צילום: נתי שוחט/פלאש90