ליאת רון
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
13673

"מי שנשאר עדיין מקבל תשלום מביטוח לאומי"

נעמי בכור, מנהלת קהילה בקיבוץ אדמית, הזדעקה נוכח התנהלות המדינה עם התושבים שבחרו לא להתפנות מבתיהם


מספר תושבים בקיבוץ אדמית מסרבים להצעות המדינה להתפנות מביתם חרף הסכנה הגלומה בחיים ביישובי הגבול הצפוני בימים אלה. נעמי בכור, מנהלת קהילה בקיבוץ אדמית, התייחסה לדברים וביקרה את התנהלות המדינה באשר למצב יישובי קו העימות.

"זו תקופה ממש קשה, לצערי אנחנו בתחושות קשות", תיארה, "זה לא רק חוסר ודאות, אנחנו מרגישים מובלים וזאת התחושה. כבני אדם אנחנו אוהבים להוביל דברים, לראות את הכיוונים, אבל אנחנו לא רואים כיוון, אין כיוון לצערי. ב־8 לאוקטובר, בהמלצת פיקוד העורף, רובם יצאו. ב־16 לחודש קיבלנו צו שאומר לתושבים לא להיות כאן. מדינת ישראל לא עושה שום דבר עם אלה שנשארו פה, נותרו בודדים, מקסימום 12 אנשים שמתעקשים להישאר, וקורים אירועים. אז הצבא וכיתת הכוננות צריכים לשמור על האזרחים". 

בהמשך, שאלה: "מי שנשאר בביתו עדיין מקבל תשלום מביטוח לאומי, זה נשמע לך הגיוני? אז הוא מקבל תשלום ומזון, למה לצאת מהבית? העברתי רשימות, זה לא עובד. יש אנשים שיעשו את מה שהם רוצים ואין עם מי להילחם. ב־8 לאוקטובר ביקשתי מאנשים לצאת ואנשים יצאו, אבל מי שלא רוצה לצאת לא יוצאת. המדינה ממליצה לא להיות פה, איפה היא בפועל? אתם מבקשים מאיתנו לתת להם מזון יבש ועדיין משלמים להם ביטוח לאומי. למה? אני לא מצליחה להבין את זה. העברתי רשימות למי שרק יכולתי, אף אחד לא עושה עם זה שום דבר, אין פה אג'נדה שמובילה משהו, גם בתחום הזה".

"אני חושבת שאנשים לא צריכים להישאר באדמית, זו ההמלצה, זה מה שביקשו מאיתנו", הבהירה בכור בסיום דבריה. "חלקם בביתם, חלקם מסתובבים וזה מאוד קשה, כשיש אירוע ולא תופסים אותם בטלפון צריך לשלוח אליהם מישהו כדי לראות שהם בסדר. זה ממש מטרד, וסיפור האוכל זה עוד עקב אכילס. קיבלנו מזון גם לתושבים שנמצאים פה, אנחנו מקבלים אותו מהמועצה. המועצה היא צינור. לא ייתכן שביקשו מאיתנו לצאת ויש פה תושבים. לא ייתכן שאנשי החמ"ל שעובדים בצורה משוגעת ובמשמרות לא פשוטות צריכים לטפל באנשים שמפריעים פה במרחב. האוכל הוא עוד נקודה בזויה בעיניי. מי שהחליט להישאר פה, אנחנו לא אמורים לשלוח להם הודעה להגיע לחמ"ל ולקחת אוכל יבש". 

24/01/2024

ישראל במלחמה
צילום: מיכל גלעדי/פלאש90