ליאת רון
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
8492

"קיים בעזה תהליך דומה לתהליך שהיה בגרמניה הנאצית"

אלוף (מיל') גיורא איילנד, לשעבר ראש אגף מבצעים וראש המועצה לביטחון לאומי, הסביר מדוע צריך להתייחס לעזה כולה כאל מדינה של ממש כשבראשה עומדת ממשלת חמאס, ולא להתייחס רק לחמאס כאל ארגון טרור


ביום ה־115 מאז שפרצה מלחמת חרבות ברזל, פרסם אלוף (מיל') גיורא איילנד, לשעבר ראש אגף מבצעים וראש המועצה לביטחון לאומי, טור דעה ב'ידיעות אחרונות' שעורר עניין רב ושבו כתב כי צריך להתייחס לעזה כאל מדינה של ממש, כשבראשה עומדת ממשלת חמאס. בשיחה עם ליאת רון ב־104.5fm, הסביר איילנד מדוע.

לדבריו, "זה תיאור פשוט ונכון של המציאות - מציאות שנוצרה לפני 17 שנה. קיים בעזה תהליך דומה לתהליך שהיה בגרמניה הנאצית - קמה מפלגה קיצונית מאוד ואנטישמית מאוד ומנצחת בבחירות ואחרי זמן קצר מאחדת את כל מוסדות המפלגה עם מוסדות המדינה, משתלטת על כל המערכות האזרחיות והופכת למדינה משום שיש לה את כל ארבעת המאפיינים שיש למדינה: גבולות ברורים, שלטון מרכזי אפקטיבי, צבא משלה ומדיניות חוץ עצמאית".    

בהמשך, עוד אמר: "מה שקרה ב־7 באוקטובר זה שמדינת עזה תקפה את מדינת ישראל, הרגה ביום הראשון כ־1,200 אנשים רובם אזרחים וחטפה 240 אנשים גם הם רובם אזרחים. באוי נחשוב שאותו המקרה היה קורה בין לוקסמבורג לבלגיה, כשהראשונה הייתה תוקפת את השנייה. סביר להניח שכל העולם היה תומך בעמדתה של בלגיה. פעם כשדברו על ארגון טרור, דיברו על ארגון עם מאות אנשים עם נשק אישי. היום ארגוני טרור כמו חמאס וחיזבאללה, יש להם יכולת מבחינה מדינתית. כלומר, מבחינה צבאית יש להם יכולת של מדינה. אפילו מדינה חזקה".      

בהמשך, עוד הסביר כי "אם מחר תפרוץ מלחמת לבנון השלישית וישראל תגיד שהיא נלחמת רק נגד החיזבאללה ולא נגד מדינת לבנון - היא למעשה תכריז על הפסד מהיום הראשון. אין לישראל יכולת לנצח את חיזבאללה וגם לא להרתיע אותו. היכולת שיש לנו היא להחריב את כל תשתית לבנון ולהרוס את העיר ביירות - ארגון חיזבאללה רגיש מאוד בדיוק לנקודה הזאת, כי נסראללה מגדיר את עצמו כמי ששומר על לבנון. כך גם עם חמאס בעזה".

לסיום, ציין איילנד כי "אם נמשיך לדבר בשפה הלא נכונה ונמשיך להגיד שאנחנו נלחמים נגד ארגון טרור, נעשה טעות. ישראל צריכה להכריז על מלחמה על מדינה - זו הדרך היחידה להרתיע ולמנוע מלחמה. אם היא פורצת בכל זאת, זו הדרך היחידה לנצח אותה בזמן קצר".   

29/01/2024