גדי נס
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
1948

"הממשל שיהיה, אם יהיה, יהיה הרסני מכל הבחינות"

ממשל צבאי־ישראלי כחלק מה'יום שאחרי' ברצועת עזה? • ד"ר משה אלעד הסביר מדוע זה לא הפתרון: "בכל מקום שנוסד ממשל צבאי לאחר מלחמה הוא היה אומלל עד שהיה צריך לעזוב"


זה כבר מעל שלושה חודשים בהם מדינת ישראל נלחמת על קיומה, ושאלת 'היום שאחרי' ברצועת עזה עדיין פתוחה. גדי נס דן על כך ברדיו צפון 104.5fm עם ד"ר משה אלעד, אשר פרש את משנתו בנושא.

"גם רצועת עזה שהייתה בשעתו תחת ממשל צבאי לא הייתה גוף אחד. זה לא מקשה אחת", הסביר ד"ר אלעד בפתח השיחה. "גם בג'נין, זו לא הייתה רק העיר ג'נין, זו נפת ג'נין. זה מאוד דומה למה שמתכננים לגבי רצועת עזה. אתחיל בזה ששאלו אותי מכל הכיוונים וכל מיני גורמים, לכולם המלצתי שלא יחשבו על כך. ראשית, נתחיל בסיבות הפיננסיות, בשעתו בגדה ובעזה יכולנו לאזן את התקציב על ידי גביית מיסים ואגרות, הפעם ישראל תצטרך להכניס את ידה לכיסה, ואני לא בטוח שאזרחי ישראל ישמחו לשמוע שהכסף שלהם מממן את החינוך בעזה".

עוד התייחס לפן הביטחוני ואמר: "אם אנחנו בודקים לפי ההיסטוריה אזי איפה שנערך ממשל לאחר תקופת מלחמה או טרור, השטח בוער. בכל מקום נותרות יתרות שלמות של טרור, ולכן בכל מקום שנוסד ממשל צבאי לאחר מלחמה הוא היה פשוט אומלל עד שהיה צריך לעזוב. הממשל שיהיה אם יהיה עכשיו הוא יהיה הרסני מכל הבחינות, לכן אין מה להשוות".

בנוסף, הביע ד"ר אלעד את עמדתו בנוגע לגבול הצפוני והתחממות הגוברת מול חיזבאללה. "נעלמה מעינינו פינה אחת, והיא הלחצים שמשפיעים על נסראללה מכיוון תושבי הדרום. אנשי צור ואנשי הדרום בכלל, הם אומרים לו 'אדוני, אם אנחנו פה במלחמה זה לא הנוצרים ולא הסונים, זה אנחנו, בשר מבשרך'. לדעתי זה מלחיץ אותו, שלא נחשוב שהוא אדיש אליהם. הוא לא הולך למלחמה. אחת הסיבות שהוא לא רוצה לסבך את הדרום עוד הפעם, הוא בא משם".

"ברגע שירווח לנו קצת מעזה ונוכל קצת להגיד 'פנינו צפונה', אז יהיה לו אולטימטום לדעתי 'קח את הכוחות שלך ולא אנחנו פותחים במלחמה', אין אפשרות אחרת. ישראל תיפגע, אבל לבנון תחזור לתקופת האבן, הוא יודע את זה, זו המשוואה. הוא יפגע בנו, הוא יעשה לנו נזקים, אבל מה שיקרה בלבנון הוא יודע וגם אחרים יודעים", סיכם.

31/01/2024

צילום: עטיה מוחמד/פלאש90