ליאת רון
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
14388

"מפרץ חיפה מטריד אותנו - או בני אדם או חומרים מסוכנים, תחליטו"

עינת קליש רותם, ראש עיריית חיפה, התרעמה נוכח האיומים הגוברים בגבול הצפוני וחוסר ההיערכות למלחמה אפשרית: "המלחמה התחילה עם מחדל נוראי, מקווה שלא תסתיים במחדל יותר גדול אצלנו"


בעקבות ההסלמה הגוברת בגבול הצפוני, שר הביטחון קיים הערכת מצב מיוחדת לנושא העורף במטרופולין חיפה. ליאת רון שוחחה על המתיחות עם עינת קליש רותם, ראש עיריית חיפה, אשר התייחסה לדברים והביעה דאגה רבה מהמלחמה האפשרית מול חיזבאללה.

"האם אפשר בכלל להיות ערוכים לאירוע כזה? אני לא חושבת שאנחנו יודעים איך תיראה מלחמה, זה לא מה שהיה ב־2006", זעקה. "יש לחיזבאללה הרבה יותר טילים, הם מדוייקים, יכולות שהלכו והשתפרו בשנים האחרונות. אני מאוד מקווה שלא נגיע למקום הזה כי אין ספק שחיפה בגלל התשתיות הגדולות שלה הולכת להיות מוקד מאוד משמעותי. השאלה היא איך אפשר להיערך? אני לא יודעת האם אפשר בכלל. אנחנו עושים את כל מה שאנחנו יכולים במסגרת היכולות שלנו. אף אחד לא יודע לדמיין את המציאות שתיווצר, לכן אנחנו מנסים לדמיין כל תרחיש אפשרי ולהתכונן".

בהמשך לפגישתה אתמול עם שר הביטחון יואב גלנט הדגישה כי "כרגע רק הנמלים עם צו חלב שקדים, שזה אומר שכמות החומרים המסוכנים שם יותר בשליטה, יש צמצום מסויים ומעקב אחרי החומרים. יש יכולת לדעת בכל רגע נתון מה קורה בנמל, וזה בעקבות הצו שפעלתי בתחילת המלחמה נמרצות עד שהשגנו אותו. אותי יותר מטרידים המפעלים הקטנים. אתמול העלתי את הנושא הזה שוב מול השר, הסברתי לו שבסופו של דבר פיקוד העורף מבצע את מה שהדרג המדיני קובע, והם תמיד באים ואומרים לי 'אנחנו מסכימים איתך, אבל זה הקבינט קובע, הממשלה קובעת'".

"פניתי אליו (אל השר גלנט), אמרתי לו שיוציאו את החומרים המסוכנים, תפחיתו אותם. קיבלתי תשובה, 'אני אלמד את הנושא'. אני מאוד מקווה שזו פשוט הייתה דרך לבוא ולהגיד 'אנחנו לא יכולים לדבר על זה כרגע'", אמרה והכריזה: "במרחב שלנו או בני אדם או חומרים מסוכנים, תחליטו. ברור לגמרי שחלק מהחומרים האלה נדרשים לתפקוד של המדינה, אפילו של הצבא, מצד שני לא יכול שאין תוכנית לפינוי התושבים".

בנוסף, ביקרה את ההכנות של הגורמים הבכירים בצל האיומים הגוברים. "אין תוכנית לפנות, וזו הסיבה שבגללה חייבים לפנות את החומרים המסוכנים. המוטיבציה של חיזבאללה לפגוע בחיפה תרד, ולמעשה כל המרחב זהה בשבילו. המפרץ מאוד מדאיג אותנו, גלנט מודע לזה. המלחמה הזו התחילה עם מחדל נוראי, מקווה שלא תסתיים במחדל עוד יותר גדול אצלנו".

31/01/2024

צילום: פלאש90