קפאין
עם יואב מינץ
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
26780

"אנחנו מבינים שחלק משמעותי של בכירי חמאס וחלק מהחטופים נמצאים בח'אן יונס"

סא"ל (מיל') ירון בוסקילה ("הביטחוניסטים"): "אנחנו בעזה בנקודה של העמקת ההישג. פעם ראשונה שצה"ל נכנס מתחת לתוואי הקרקע ופועל במקומות שחמאס לא ציפה".


 סא"ל (מיל') ירון בוסקילה, מזכ"ל "הביטחוניסטים" שלחם 115 ימים בעזה, בראיון ליואב מינץ בתוכנית "קפאין" ברדיו צפון 104.5fm
ראשית התייחס לאפשרות לחילופי תפקידים במערכת הביטחון: "יש ציפייה גדולה מהחברה הישראלית שאחרי אירוע שבו הרבה מהמערכות במדינה נכשלו בהגנה על האזרחים, תפיסה מוטעית שהובילה אותנו לתוצאה הזו - אז החברה הישראלית מצפה שכל מי שנושא באחריות החל מהדרג המדיני ועד הדרג הצבאי ישאו באחריות ובסופו של דבר נראה פה לא רק חילופים של אנשים אלא גם חילוף ברעיונות ובתפיסות שעד היום החזקנו בהם".
בנוסף התייחס בהרחבה להתקדמות הלחימה בעזה וההישגים של צה"ל: "צה"ל עומד בעזה בנקודה של העמקת ההישג. החלק הראשון שהיה העוצמתי מבחינה פיזיקלית, גם מבחינת כמות האנשים וגם מבחינת עוצמת האש, צה"ל תקף את צפון הרצועה ואת החלק הדרומי למעט רפיח. וככל שהבנו שבח'אן יונס נמצא כרגע מרכז הכובד של החמאס, גם מבחינת תשתיות הלחימה שהם בנו וגם חלק משמעותי מהבכירים נמצאים שם כולל חלק מהחטופים, אנחנו מעמיקים את ההישג בח'אן יונס. אנחנו מדברים על זה לא מעט, גם בכלי התקשורת שככל הנראה חלק משמעותי מבכירי החמאס ירדו דרומה, כנראה חלקם גם נמצאים בחסות אותם אנשים שדחקנו מצפון הרצועה ונמצאים בנקודות מחסה עד שיחזרו לביתם וחלקם נמצאים כנראה ברפיח וחלקם בח'אן יונס ובדיוק במקומות האלה צה"ל מעמיק. אבל הדבר הבולט הוא שצה"ל, אולי בפעם הראשונה, נכנס מתחת לפני הקרקע ופועל במקום שהחמאס קיווה או לא ציפה שאנחנו נפעל וזה במנהרות. צה"ל אולי לא כיוון להילחם שם כי חמאס פועל שם באופן חד כיווני שמבטל את היתרון שלנו אבל צה"ל בנה כשירות מאוד מיוחדת של הלוחמים להילחם בתת-קרקע וגם טכנולוגיה רבה שמשרתת אותו שם. כשהחמאס בנה את המנהרות הוא רצה לבטל את היתרון הא-סימטרי של הצבא ביכולת הפעלת האש ובאיכות הפעלת הלוחמים, כשאתה נכנס למנהרה את עובד בצורה חד מימדית מול אותו לוחם חמאס, צורה שלא מאפשרת גמישות אבל צה"ל הצליח גם להביא לוחמים לכשירות מאוד גבוהה בתוך המנהרות וגם יכולות טכנולוגיות כדי לבטל את האיומים שהחמאס מציד ללוחמים בתוך המנהרה, לא באופן מלא אבל באופן משמעותי".
עוד הסביר על החזיתות הנוספות בצפון וביו"ש: "החזית הצפונית יותר קשה כי חזבאללה בנה מערך יותר מפותח מחמאס. מערך גם בכמות הלוחמים, מחבלי רדואן וגם בכמות הירי הרקטי שלהם, חלקם אף מדויקות ונחשפנו לזה בחודשים האחרונים. זה לא שצה"ל לא ערוך לזה, זה הולך להיות עימות לא פשוט. צה"ל מרכז כרגע את כוחותיו בדרום ולא נלחם בשתי חזיתות. בצפון אנחנו באיזשהו עימות סימטרי עד לרגע שיגיע להישגים הרצויים בדרום. ביהודה ושומרון יש הפתעה מאד גדולה לעזתים כי האוכלוסיה ביהודה ושומרון לא בדיוק התקוממה וצה"ל מצליח לשמור את יהודה ושומרון כגיזרה שולית יחסית".
05/02/2024

ישראל במלחמה | צילום: יוסי זמיר/פלאש90