ליאת רון
facebook gplus twitter whatsupp קוד הטמע באתר אחר
2230

"אם אתה חושב שאתה יכול לתמרן ולצאת, אתה מאפשר לחמאס להתחמש חזרה"

ד"ר מיכאל מילשטיין, ראש הפורום ללימודים פלסטינים במרכז דיין אונ' ת"א: "אנחנו נהיה חייבים להיות רציניים לשנות אסטרטגית את המצב בלבנון. אנחנו יודעים איך זה מתחיל אבל זה יכול להיגמר במלחמת לבנון השלישית"


ד"ר מיכאל מילשטיין, ראש הפורום ללימודים פלסטינים במרכז דיין אונ' ת"א שוחח עם ליאת רון ברדיו צפון 104.5FM על עסקת החטופים המסתמנת בשבועות האחרונים והתמהמהות תגובת החמאס: "לכאורה לפי הודעת חמאס התשובה הייתה אמורה להתקבל שבוע שעבר, בעצם באי אמירת התשובה הם נותנים 2 תשובות. אחת היא ששום דבר לא בוער להם והם יכולים להמשיך את המשחק הזה, ושאם אנחנו רוצים את החזרת החטופים התנאי היחיד והברור הוא הפסקת המלחמה. יחיא סינוואר חש פחות לחץ ומקדם יותר נוכחות בצפון הרצוע האיפה שצה"ל כבש, תמרן ויצא".

"השאלות המרכזיות הן התמרון במקום שבו יש שני מליון אזרחים מעזה ושיתוף הפעולה עם המצרים. אי אפשר לעשות מציאות חדשה ברפיח אם אין נוכחות צה"לית קבועה, חייב להגיע ולשלוט שם ולתאם הכל עם המצרים. אם אתה חושב שאתה יכול לתמרן ולצאת, אתה מאפשר לחמאס להתחמש שם חזרה וצריך להגיד שלא ככה נשנה את המציאות בעזה".

בהמשך התייחס לגזרה הצפונית: "לתושבי הצפון זה כבר חלק מהשגרה היומית, יש בימים האחרונים פריצת דרך אפשרית בנוגע להסכם שאולי לא נצטרך מלחמה כדי להסיג את כוחות רדואן מעבר לליטני, הבעיה היחידה היא שהכל בגדר שמועות. הצרפתים לוחצים על נתניהו לא להתקדם לפני שהם מסיימים את ענייניהם המדיניים בלבנון. אנחנו נהיה חייבים להיות רציניים לשנות אסטרטגית את המצב בלבנון. אנחנו יודעים איך זה מתחיל אבל יכול להיגמר או בשלושה ימים או במלחמת לבנון השלישית. אם נסיים בדרום או בצפון במקום של לא לבלוע ולא להקיא, אם נסיים באותו מקום זה חמור מאוד, מצב שבו תמיד נופתע. הדבר הכי גרוע שיכול לקרות זה מציאות של התשה מתמשכת".

06/02/2024

ישראל במלחמה | צילום: חיים גולדברג/פלאש90